22 lut 2020

# dom

Zegar w w domu

Z pojęciem czasu mamy do czynienia wszyscy i dla każdego człowieka biegnie on jednakowo w takim samym tempie. Jest nieodłącznym elementem życia i nie mamy na niego żadnego wpływu. Nie możemy go ani cofnąć, ani przyspieszyć. Możliwe to jest jedynie w literaturze i filmach science fiction.

Ludzkość, zafascynowana fenomenem czasu, szukała sposobu do jego kontrolowania i odmierzania. Dość wcześnie w życiu człowieka pojawił się zegar




Zegary... Tajemnicze przedmioty, w których zaklęty jest czas. Płynący niezmiennie jednakowo dla wszystkich. Nie zmienisz jego biegu, nie przekupisz, nie zwolnisz, nie przyspieszysz, nie zniszczysz, nie pokonasz. Musisz mu się podporządkować. To on wyznacza rytm naszego życia. Jest sprawiedliwy, płynie jednakowo dla wszystkich. Jest constans. Nie poddaje się żadnym modom, żadnym trendom, żadnym konwenansom.

      
Wielu artystów tworzyło piękne zegary, które pokazują jak płynie leniwie, miarowo i rytmicznie.

Prototypem współczesnych mierników czasu był zegar słoneczny. Używano go już w starożytności. Najstarsza informacja o zegarze znajduje się w Starym Testamencie i notowana jest na ok. 700 lat przed narodzeniem Chrystusa. 



Cywilizacja potrzebowała narzędzia, dzięki któremu będzie można porządkować nasze życie. Chronometr na stałe wpisał się w egzystencję gatunku ludzkiego. 

Wraz z pojawieniem się zegara pojawiły się przesądy związane z jego funkcjonowaniem.  Wiele osób wierzy bowiem, że pewne wydarzenia, sytuacje i przedmioty przynoszą pecha. W ten sposób ludzie próbowali tłumaczyć to, co wokół nich się dzieje. Nieprzewidziane zatrzymanie zegara oznaczało godzinę tragedii. Według wierzeń zapowiadało ono wypadek, chorobę czy śmierć osoby bliskiej. 

Zepsuty zegar należało czym prędzej naprawić, a jeśli było to już niemożliwe, usunąć z domostwa. Brak cykania chronometru wywoływało u ludzi strach. Ów przesąd tak mocno zakorzenił się w umysłach ludzkich, że czasem jeszcze współcześni obawiają się ustania tykania zegara.

O zegarach mówi się, że są stare jak świat. Bez nich nie wyobrażamy sobie już życia. Przedmioty te organizują nasze życie, pomagają w planowaniu, regulują długość trwania spotkań biznesowych i towarzyskich, egzaminów, rozkład jazdy komunikacji lądowej, lotniczej morskiej. Wskazują na czas trwania seansów teatralnych, filmowych, muzycznych. Są niezbędne w każdej otaczającej nas rzeczywistości: w domu, pracy, szkole, na uczelni, na wycieczce, podczas urlopu...

Wielu artystów tworzyło piękne zegary, które pokazują jak czas płynie leniwie, miarowo i rytmicznie. Powstały mierniki czasu o różnych kształtach, wielkościach, kolorach. Są wśród nich dzieła sztuki o niebotycznej wartości, są też bardzo tanie, na które stać niezamożnych.

Wielu pisarzy i poetów zachwyciło się jego fenomenem czasu. Na temat czasu w poezji powstała nawet rozprawa doktorska na wydziale filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej autorką jest Aleksandra Zasępa – „Czas (w) poezji Krystyny Miłobędzkiej” napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Mariana Kisiela. Ciekawe. 



Zegary otaczają nas wszędzie. Można je spotkać w domach, szkołach, zakładach pracy, w każdej przestrzeni publicznej. Montuje się je w pomieszczeniach i na budynkach. Są ozdobą wnętrz rustykalnych i nowoczesnych, pełniąc jednocześnie praktyczną rolę.

Gdzie je umieścić? W jakiej części domu?

Ja jestem wielbicielką zegarów. W swoim domu zgromadziłam małą kolekcję. Umieściłam je w każdym pomieszczeniu. Zegary są nie tylko elementem dekoracyjnym. Ich obecność ułatwia mi fukcjonowanie i kontroluje poczucie czasu.

Jeden z nich wita mnie na dzień dobry. Wiem, czy już wstać, czy też jeszcze mogę poleniuchować. Kolejne pojawiają się w następnych pomieszczeniach, które odwiedzam, organizując życie od samego poranka do wieczora. Zegar wisi nawet w łazience. 

Zegar ścienny w kuchni też jest bardzo przydatny. Służy wszystkim domownikom. Pozwala mieszkańcom sprawną poranną organizację, na kontrolowanie czasu przyrządzania potraw. 

Zegary są nie tylko przedmiotami użytkowymi. Ich uroda pozwala na dopełnienie dekoracji wnętrz. Odpowiedni dobór zegarów upiększy przestrzeń, w której przebywamy. Ich ilość dopasujmy do własnych potrzeb.

Rynek proponuje ich całą moc. Bardzo estetyczne zegary proponuje platforma online Homebook, którą warto odwiedzić. Znajdą tu Państwo omawiane przedmioty różnej wielkości i w różnym stylu. Jest w czym wybierać. Poniżej przedstawiam wybrane propozycje.





Przyznają Państwo, że oferta jest ciekawa, a to tylko niektóre propozycje. Bogate wzornictwo pozwoli na wybór zegara harmonizującego z każdym stylem i zaspokoi gusty potencjalnych klientów.










2 komentarze:

  1. Różne jest podejście do wyposażenia domu. Ja poza zegarkiem na ręce i w telefonie nie mam w domu ani jednego zegara.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi się podobają te zegary duże i staro dawne, a najbardziej z kukułką. Moje dzieci uwielbiają takie dodatki zaskakujące.

    OdpowiedzUsuń