24 gru 2020

Świąteczne życzenia

 Wszystkim moim wspaniałym Gościom 

życzę cudownych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia 

wypełnionych dobrocią, ciepłem i miłością. 

Dziękuję za każdą chwilę, którą spędzają Państwo na moim blogu.

Pozdrawiam serdecznie. 

Danuta





22 gru 2020

Jak ułatwić sobie gotowanie?

Niektórzy z nas uwielbiają gotować i traktują to w kategoriach hobby. Dla innych przygotowywanie potraw jest jedynie obowiązkiem. Dla wszystkich jednak korzystne będzie ułatwienie sobie gotowania i skorzystanie z akcesoriów, które usprawnią proces przygotowywania posiłków.


Jakie akcesoria usprawnią pracę w kuchni?

Odpowiednie akcesoria w kuchni sprawią, że wykonywanie koniecznych czynności stanie się znacznie prostsze. Jedną z rzeczy, które zdecydowanie warto posiadać, jest elektroniczna waga kuchenna — dzięki niej precyzyjnie odmierzymy potrzebne nam ilości składników, co sprawi, że nawet skomplikowane potrawy przygotujemy idealnie.

Waga elektroniczna kuchenna to nie jedyny sposób na odmierzanie produktów. W kuchni przyda się również kubek z miarką lub komplet osobnych miarek.

W kuchni nie może zabraknąć ostrych noży — dzięki nim szybko pokroimy nawet twarde lub żylaste składniki. Warto również zainwestować w tarki i krajalnice, a także wyciskacz do czosnku.

Jeśli gustujemy w potrawach, w których wykorzystywane jest mielone mięso — na pewno przyda nam się maszynka do jego mielenia. Świeżo zmielone, dobrej jakości mięso poprawi smak każdej potrawy!

Jak odpowiednio zorganizować pracę?

Bałagan w kuchni nie jest sprzymierzeńcem efektywnej pracy i sprawnego gotowania. Jeśli chcemy ułatwić sobie przygotowywanie posiłków, musimy zadbać o odpowiednią organizację.

W uniknięciu nieporządku na pewno pomocne będą pojemniki na żywność. Jeśli posegregujemy składniki, szybciej i łatwiej znajdziemy za każdym razem to, co jest nam potrzebne. Przygotowane jedzenie możemy umieścić w naczyniu i schować do lodówki lub szafki.

Warto tak rozmieścić sprzęty kuchenne i akcesoria, by wszystko, czego często używamy, było zawsze pod ręką. Dzięki temu unikniemy ciągłego chodzenia z kąta w kąt i chaosu panującego w pomieszczeniu.

Gotowanie nie musi być trudne! Jeśli szukasz gadżetów, które ułatwią ci przyrządzanie potraw, zajrzyj na stronę sklepu Leifheit — znajdziesz tam wiele akcesoriów, które na pewno okażą się przydatne.


18 gru 2020

Puszysta czapka ze szlachetnej włóczki z pomponem

U mnie remont trwa. To już 3 tygodnie. Kuchni brak😉 Stolarz już dziś zacznie montować meble. Święta tuż, tuż, ale jakoś dam radę. 

W jednym z pokojów mam na tyle miejsca, że mogę dziergać. Powstała kolejna czapa. Będzie ciepłym i miłym prezentem pod choinkę. 

Czapka została zrobiona z włóczki Katia Peru.

Parametry włóczki:

⇒ motek 100 gram 106 metrów

⇒ skład: 40% wełny 20% alpaki 40% akrylu

⇒ zalecane druty nr 6 - 6,5

Miękką i miłą w dotyku włóczkę o bardzo dobrym składzie i o wyrazistym skręcie nitek wykorzystywałam już wielokrotnie. Alpaka i jej nieco dłuższe włókna dodają włóczce jak i gotowemu produktowi pięknego szlachetnego wyrazu.


Czapkę wydziergałam metodą bezszwową. Zastosowałam w niej warkocze przedzielone trzema oczkami (lewe, prawe, lewe). Czapkę rozpoczęłam dziergać ściągaczem 1/1 na szóstkach. Dalsza część czapki jest robiona na drutach nr 6,5.



Czapkę zdobi pompon z naturalnego futerka. Jest odpinany, co stanowi dużą zaletę. Futerko nie ulegnie zniszczeniu w wodnej kąpieli.






14 gru 2020

Granatowa czapka z kombinacją warkoczy

Wełna merino idealnie nadaje się na czapki. Pozyskuje się ją z runa merynosów. Jest najdelikatniejszą z wełen. Jej włókna zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną. Pochłaniają też wilgoć, która nie konsoliduje się na powierzchni i odparowuje, dzięki czemu skóra ma uczucie suchości. Odzież w wełny merino jest przewiewna. Wełna z merynosów zawiera dużą ilość naturalnych tłuszczów, więc łatwo się nie brudzi. Tłuszcze stanowią swoisty impregnat. Dzięki temu odzieży wykonanej z wełny merynosów nie trzeba często prać, a wystarczy wietrzyć. Wełna merino ma właściwości bakteriobójcze. Ubrania z niej zrobione są elastyczne, długo zachowują fason. Są też przyjemne dla skóry i nie gryzą. Wełna ta nadaje się nawet na ubrania dla malutkich dzieci, w tym niemowlaków.

Włóczka Super Soft to jedna z moich ulubionych. Wykorzystałam ją już w wielu wyrobach.

Parametry włóczki:

⇒ 100% wełna Merino Extrafine

⇒ 50g || 125

⇒ druty rozmiar 4  -5 mm

⇒ próbka: 21 oczek i 28 rzędów to 10 cm x 10 cm

⇒ zalecane pranie ręczne

⇒ wyprodukowano we Włoszech

Tym razem zrobiłam ją z podwójnej nitki na drutach 6,5 oraz 7. Zużyłam 2 motki włóczki, czyli 100 g. 

Czapka jest miła, po jej założeniu na głowie rozchodzi się przyjemne ciepło.


Do zrobienia czapki wykorzystałam kombinację warkoczy, ścieg ryżowy podwójny i dżersej. Nakrycie głowy jest zrobione metodą bezszwową.




Z wełny Super Soft można wydziergać ubrania dla dorosłych i maluszków. Oto kilka propozycji.

1. Czapka i szalik dla niemowlaczka.


2. Szary komin 


3. Melanżowy sweter


4. Czarno - złoty sweter z kapturem


5. Sweterek do ślubu





10 gru 2020

Jak zrobić grubą czapę w warkocze?

Czapy, czapki, czapeczki... Mamy na nie sezon. Jesień i zima to chłodne pory roku. Wiatr, przeszywające zimno, mrozy wymuszają na nas noszenie ciepłych ubrań. Dbając o zdrowie warto ubierać się stosownie do pogody, by nie zaburzyć funkcjonowania układu immunologicznego. Ochrona głowy jest szczególnie ważna. Różne źródła podają, że przez głowę ucieka od 50 - 80 % ciepła. Czy 80, czy 50 - to sporo. Badania wykazały jednak, że utrata ciepła wynosi 11 %.

Jednak i tak należy chronić głowę, która nie ma izolacyjnej powłoki tkanki tłuszczowej. Skóra głowy nie jest w stanie reagować na obniżenie temperatury tak skutecznie jak np. skóra rąk. 

Czapka ochrania przed wiatrem i wilgocią, chroni uszy (nietrudno podczas przejmującego wiatru nabawić się zapalenia uszu czy zatok). 

Z jakiej włóczki najlepiej zrobić czapkę? Preferuję z wełny lub z dużą jej zawartością. Tym razem na grubaśną czapę wybrałam włóczkę Comfort New Merinos. Świetnie nadaje się ona na zimowe ubrania. Z włóczki przyjemnie się dzierga. Włóczka gładko schodzi z drutów, nitka nie rozwarstwia się.

Parametry włóczki:

  • 70% wełna merino, 30% akryl
  • 50 g || 65 m
  • zalecane druty/szydełko w rozmiarze 6 - 7 mm
  • wyprodukowano we Włoszech, w rodzinnej firmie Arvier
  • zalecane pranie w 30°
  • próbka: 10 oczek i 12 rzędów to 10 cm x 10 cm
  • szacowane zużycie materiału: na sweter damski z długim rękawem - 500g-600g, na męski - 600g-700g, na dziecięcy - 450g-500g, czapka - 100g

Czapa jest bardzo gruba. Zrobiłam ją ze 150 g podwójną nitką metodą bezszwową. 


Na druty nabrałam 50 oczek i przerobiłam 
5 rzędów na drutach nr 9. 


Następnie zmieniłam ścieg na warkocze przedzielone pięcioma oczkami dżersejem na lewo. Tu w ruch poszły druty nr 10. Warkocze 3/3 powstały z 5 oczek - przy krzyżowaniu oczek dodałam po jednym oczku, więc jest ich 6. Po dodaniu oczek na drucie znalazło się ich 55. Przerobiłam 19 rzędów i rozpoczęłam redukcję oczek na lewym dżerseju (co 3 rzędy) oraz na początku i na końcu każdego warkocza.. Pozostałe 16 oczek ściągnęłam na nitce, zakończając robótkę.


Proponowane przeze mnie nakrycie głowy jest lekko sztywne, ale to był zamierzony efekt, by nie opadało ono jak czapka typu "smerfetka". 

Czapa uzupełni zimową stylizację i będzie grzać podczas mroźnych i wietrznych dni.

❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️