17 cze 2020

Mieszanka wybuchowa, czyli dziecko i komputer

Przyszło nam żyć w dobie, kiedy komputer i Internet stały się nierozerwalną częścią naszego życia. Z jego możliwości urządzenia i zasobów znajdujących się w sieci korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Medium to jest źródłem wiedzy i rozrywki. Internet stał się wielkim sklepem, kinem, biblioteką, bankiem. W czasach pandemii koronawirusa i tutaj przeprowadziła się szkoła, podobnie jak i wszystkie dziedziny życia. Zdalna praca stała  się jeszcze bardziej popularna i potrzebna. Życie bez komputera i Internetu wydaje się być już niemożliwym. 

Źródło grafiki - tutaj

Jak w tej rzeczywistości radzą sobie dzieci? Jedne z nich korzystają ze zdobyczy techniki rozsądnie, inne wpadły w elektroniczną pułapkę. Nieumiarkowane, codzienne serfowanie w sieci staje się problemem. Klawiatura i ekran komputera zawładnęły niektórymi w niepokojący sposób. 

Źródło zdjęćia - tutaj

Źródło grafiki - tutaj

Źródło grafiki - tutaj

Największe chyba żniwo zbierają gry komputerowe, od których uzależnionych jest ogromna rzesza dzieci i młodzieży. Owe gry mają potężny wpływ na rozwój emocjonalny najmłodszego pokolenia. Niektórym fikcja miesza się z rzeczywistością. Silne emocje współtowarzyszące uczestnictwu w grach wpływają na zbyt duży poziom adrenaliny, niosąc duże spustoszenie w organizmie młodego człowieka.

Źródło grafiki - tutaj

Jakie są symptomy świadczące o uzależnieniu dziecka od komputera?
  • ospałość, ciągłe znużenie;
  • drażliwość,
  • pojawienie się agresji;
  • kłopoty ze skupieniem;
  • spadek zainteresowania dotychczasowymi aktywnościami;
  • zaniedbanie obowiązków szkolnych i rodzinnych;
  • pogorszenie wyników w nauce;
  • poważnie zwiększona ilość czasu spędzanego przed komputerem;
  • zmniejszenie zainteresowania kontaktów z rówieśnikami w świecie realnym;
  • czasem spadek łaknienia.
Co wpływa na uzależnienie dzieci od komputera?
To złożone zagadnienie i takaż jest odpowiedź na to pytanie. Na pierwszy plan wysuwają się tu relacje rodzinne i rówieśnicze oraz osobowość i predyspozycje psychiczne młodego człowieka. Bardzo podatne są osoby nieśmiałe i charakteryzujące się przesadną wrażliwością. Niska samoocena i niedowartościowanie, słabe radzenie sobie ze stresem są kolejnym przyczynkiem do ucieczki w świat iluzji, w której nikt nie będzie wyśmiany i poniżony. Ucieczka z realu w fikcję daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, które nie zostało zaspokojone. Przebywanie w nierzeczywistym świecie przynosi złudne poczucie wyższej wartości, a niepowodzenia szkolne, społeczne zostają iluzorycznie oddalone. Ucieczka w świat fikcji jest dla dzieci balsamem na duszę.

To bardzo groźne uzależnienie. Szukanie ratunku w wyobrażonym świecie może prowadzić do bardzo poważnych skutków. Nawet boję się je nazwać po imieniu. Myślę bowiem o najgorszym.

Wyprowadzenie dziecka z takiego marazmu wymaga od dorosłych umiejętnego podejścia i ogromnego taktu. Ważne jest tutaj zbadanie przyczyn uzależnienia i ich eliminacja. Mogą to być problemy rodzinne, niepowodzenia szkolne, utracona miłość, brak akceptacji ze strony środowiska rówieśniczego. Niezwykle istotna jest właściwa diagnoza, bo od niej zależy działanie zmierzające do uwolnienia dziecka od uzależnienia.

Właściwa i szybka reakcja dorosłych da dziecku szansę do wejścia na właściwe tory i uleczy je ze skrzętnie skrywanego cierpienia.

Jeśli rodziców lub opiekunów przerasta taka sytuacja, to powinni skorzystać z wiedzy i umiejętności specjalistów - pedagogów, psychologów, lekarzy psychiatrów. Pomoc dziecku powinna stać się sprawą priorytetową.


3 komentarze:

  1. Gry komputerowe są faktycznie niebezpieczne, a jeszcze gorzej kiedy rodzice nie poświęcają czasu. W moim laptopie nie ma gier, ze smartfona też wywaliłam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z panią. Rodziców nikt i nic nie zastąpi. Pozdrawiam serdecznie 🌹🌹🌹

      Usuń
  2. U nas w domu każde dziecko ma swój własny komputer PC. Jest to o tyle wygodne, że jak idą do innego pokoju czy wyjeżdżają do dziadków nie mogą zabrać go ze sobą. Trzymamy się sztywno pewnych zasad, na komputer są wyznaczone godziny i na ten moment maluchy się nie sprzeciwiają :)

    OdpowiedzUsuń