12 lip 2020

Hydrożele w ogrodnictwie - co warto wiedzieć

Nie ulega wątpliwości, że nasz klimat się zmienia. Długie okresy suszy przeplatają się z okresami, kiedy dzień w dzień pada deszcz. Pojawiają się nawet ulewy tak intensywne, że zalewają piwnice domów. Jak w takim razie poradzić sobie z roślinami, które potrzebują umiarkowanego nawodnienia przez cały czas? Z pomocą w tym temacie przychodzą nam hydrożele.


Czym jest hydrożel?

Hydrożel ogrodniczy jest mieszaniną polimerów, które charakteryzują się bardzo dobrą higroskopijnością. Zasada jego działania polega na pobieraniu wody pochodzącej z podlewania lub opadów i zatrzymywania jej w ziemi, a w razie potrzeby oddawania roślinie. Dzięki temu zapewnia stałe nawilżenie i zapobiega więdnięciu oraz usychaniu, a także umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za wodę, którą musielibyśmy nieustannie podlewać rośliny. Hydrożele mają zastosowanie zarówno w ogrodnictwie profesjonalnym, jak i amatorskim. Szczególnie przydatny jest w przypadku roślin wymagających, których nawodnienie musi być utrzymywane na stałym poziomie, ponieważ łatwo ulegają wyschnięciu.

Jak stosować hydrożel?

Hydrożel należy dodać do gleby i dokładnie wymieszać, najlepiej podczas sadzenia rośliny lub jej przesadzania, aby od samego początku miała zapewnione optymalne nawilżenie. Jest to bardzo wydajny produkt, proporcje jego zastosowania zależą od rodzaju rośliny, ale w każdym przypadku jedna aplikacja wystarcza na około 8 lat życia rośliny. Warto mieć na uwadze zasady stosowania zalecane przez producenta.

Hydrożel powinien znajdować się w otoczeniu systemu korzennego rośliny. Stosowany jako posypka na glebę nie zda egzaminu. Konieczne jest wymieszanie go z podłożem, w którym następnie umieszczona zostanie roślina. Po zasadzeniu rośliny w glebie z hydrożelem, przez pierwsze kilka dni konieczne jest jego intensywne podlewanie, aby mógł on wchłonąć potrzebną wodę. Należy także stosować produkt w takich proporcjach, jakie zalecane są na opakowaniu. Zwiększanie ilości hydrożelu w stosunku do gleby nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków. Nie ma sensu także stosować tego specyfiku podczas uprawy roślin, które nie mają takich wymagań dotyczących nawodnienia.

Czy hydrożel jest bezpieczny?

Tak, stosowanie hydrożelu jest całkowicie bezpieczne. Polimery zastosowane do jego produkcji mogą być naturalne lub syntetyczne, jednak substancje te w żaden sposób nie przenikają do rośliny. Oprócz zdolności magazynowania wody, hydrożel może także wchłaniać i w miarę potrzeby uwalniać substancje odżywcze do systemu korzeniowego roślin. Dodatkowo, dzięki zdolności zmiany swojej objętości, w zależności od stopnia nawodnienia, umożliwia spulchnianie podłoża. Hydrożel nie zmienia składu mineralnego ani kwasowości gleby. Można go stosować zarówno do trawników, jak i roślin ozdobnych, a także jadalnych warzyw i owoców. Nie ma także ograniczeń w kwestii miejsca zastosowania - można go używać w sadach, w profesjonalnych ogrodnictwach, a także do kwiatów doniczkowych.
W handlu dostępne są również produkty stanowiące połączenie hydrożelu z nawozami. Są to artykuły z najwyższej półki, umożliwiające kompleksowe zadbanie o rośliny. Pochłanianie nadmiernej ilości wody przez preparat umożliwia także zabezpieczenie roślin przez chorobami grzybiczymi, wynikającymi z nadmiaru wilgoci. Sam produkt był badany pod kątem wpływu obecności bakterii glebowych i grzybów na jego jakość i zdał egzamin. Jest to zatem artykuł bezpieczny także pod względem mikrobiologicznym. 
Autor
Autorem artykułu jest terracottem.pl - producent hydrożeli ogrodniczych.

1 komentarz: