15 lip 2020

Na czym polega ekologiczna uprawa owoców?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup żywności ekologicznej. Jest to jednak relatywnie drogie rozwiązanie, ponieważ naprawdę zdrowe jedzenie jest rzadkością na współczesnym rynku spożywczym. Dzieje się tak dlatego, że uprawa ekologicznych roślin, w tym także owoców, jest stosunkowo skomplikowana. Wymaga ona podjęcia wielu czynności zapobiegających zanieczyszczeniu produktów substancjami toksycznymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak na czym polega uprawa ekologicznych owoców, koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł.



Jakie czynniki decydują o tym, że dany owoc może być uznany za ekologiczny?

Istnieje wiele aspektów wpływających na to, czy uprawa owoców w danym przypadku jest ekologiczna. Jednym z najważniejszych z nich jest natomiast poziom zanieczyszczenia roślin wszelkimi substancjami szkodliwymi dla ludzkiego zdrowia. Chcąc wyprodukować jak najzdrowszą żywność należy zadbać o to, aby zawierała ona jak najmniej niebezpiecznych związków chemicznych. Warto zatem dopilnować, aby w uprawianych owocach nie znajdowały się wszelkiego rodzaju toksyny, metale ciężkie, fluor, dioksyny oraz związki siarki i azotu. Prawdziwie ekologiczna żywność jest możliwie jak najbardziej naturalna i organiczna.

W jaki sposób zmniejszyć poziom zanieczyszczenia owoców toksycznymi substancjami?

Całkowita eliminacja niepożądanych związków chemicznych z owoców może okazać się niesłychanie trudna, a czasem nawet całkowicie niemożliwa. Jednak warto poczynić pewne starania, aby w jak największym stopniu zminimalizować zanieczyszczenie uprawianych roślin. Będzie to możliwe dzięki przestrzeganiu pewnych podstawowych zasad.
Jednym z najważniejszych aspektów podczas uprawy ekologicznych owoców jest okresowa kontrola stanu gleby. Powinna się ona odbywać co najmniej raz na kilka lat. Celem prowadzonych badań jest ustalenie obecności w podłożu szkodliwych metali ciężkich. W przypadku wykrycia tych substancji w glebie, pomocne może okazać się zastosowanie węgla brunatnego. Wykazuje on bowiem zbawienne właściwości, polegające na pochłanianiu metali ciężkich. Dzięki wykorzystaniu omawianego materiału, możliwa będzie eliminacja obecności szkodliwych substancji w podłożu.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby gleba, w której uprawiane są ekologiczne owoce, miała odpowiednią jakość. 
Doskonałym rozwiązaniem będzie wybór próchnicznego, przepuszczalnego podłoża o zasadowym odczynie. Warto również zdecydować się na zastosowanie materiałów wzbogacających glebę w cenne składniki odżywcze. Wśród nich najczęściej wyróżnia się kompost, obornik, trociny oraz korę drzewną.
Z uwagi na fakt, iż zanieczyszczenia często dostają się do wnętrza owoców ze środowiska, warto zadbać o prawidłowe oddzielenie roślin od otoczenia. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się specjalistyczne szklarnie lub tunele foliowe. Pełnią one rolę swoistej osłony przed szkodliwymi związkami chemicznymi. Dzięki temu owoce uprawiane w tego typu konstrukcjach będą w pełni zdrowe i ekologiczne.

Jakie środki ochrony roślin zapewnią minimalizację ryzyka zanieczyszczenia uprawianych owoców?

Ekologiczna uprawa owoców wymaga całkowitej eliminacji większości środków ochrony roślin. Warto zatem zdecydować się na wykorzystanie organicznych preparatów. Dobrym rozwiązaniem będzie samodzielne wykonanie gnojówek i nawozów z roślin naturalnie występujących w środowisku. Dodatkowo pomocne okażą się własnoręcznie sporządzone wywary, wyciągi i napary z ziół.

Czego należy unikać podczas ekologicznej uprawy owoców?

Jednym z podstawowych czynników wpływających na poziom zanieczyszczenia owoców jest zastosowanie do ich uprawy pestycydów. Są to substancje wyjątkowo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, a także środowiska naturalnego. Ich nadmierne spożycie może niejednokrotnie powodować niebezpieczne zatrucia, a także uszkodzenia organizmu.  Dlatego chcąc zagwarantować naturalność uprawy, warto całkowicie zrezygnować ze stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
O Autorze
Artykuł powstał przy współpracy z Naturlo, ekologicznym internetowym sklepem ogrodniczym.

1 komentarz:

  1. O węglu drzewnym nie słyszałam dziękuję, chyba na jesieni dam drzewko m porcje węgla.

    OdpowiedzUsuń