Trwa pandemia. Kluby fitness pozamykane. Ale nie można dać szansy tkance tłuszczowej 😉 Zostały spacery, marszobiegi, zajęcia on - line z instruktorami (do tego trzeba jednak samozaparcia).
Tymczasem piękne widoki podarowała nam zima. Nie przepadam za tą porą roku, bo nie lubię śniegu na drogach, ale... "Sorry, taki mamy klimat" powiedziała kiedyś pewna pani😉
Niedawno wybrałam się na Leskowiec. To szczyt leżący we wschodniej części Beskidu Małego. Wybrałam podejście czarnym szlakiem. Lubię je, bo mimo ostrego stoku, szybko można znaleźć się na górze. Po przebyciu części drogi schodzę na szlak zwany serduszkowym.
Tu jest łagodnie, można zwiększyć tempo. Dochodzi się schroniska, a od niego jeszcze tylko 10 min i szczyt jest zdobyty.
Droga na Leskowiec to taki miejscowy deptak. Mnóstwo ludzi wybiera taką formę spędzenia wolnego czasu. Na szczyt można wdrapać się z różnych miejsc. Ja najbardziej lubię podejście czarnym szlakiem z Rzyk Jagódek. Jest ostro, ale krótko.
Pamiętać trzeba o tym, by w góry nie wybierać się w pojedynkę. Taki hardcore nie jest wskazany. Trzeba w tyle głowy mieć myśl, że możemy poczuć się źle i będzie potrzebna nam pomoc.
A widoki są nie do zapomnienia."Leskowiec jest niemal całkowicie porośnięty lasem. Charakterystyczne dla lasu w górnych partiach Leskowca są karłowate, poskręcane buki, których liczne egzemplarze oglądać można przy szlaku prowadzącym od schroniska PTTK Leskowiec. Tylko na szczycie znajduje się duża polana, będąca pozostałością dawnego pasterstwa. W drugiej połowie lat 80. XX wieku na polanie pod szczytem Leskowca wypasano duże stado owiec, obecnie tradycje pasterskie zapoczątkowane przez Wołochów całkowicie zanikły.
Ważny węzeł szlaków turystycznych i jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Ze szczytowej polany rozległe widoki na Beskid Żywiecki i Beskid Makowski. Widoki obejmują Babią Górę i Pilsko, Pasmo Policy, Pasmo Jałowieckie i inne. W okolicy szczytu dwie nartostrady. Na pobliskim Groniu Jana Pawła II (dawniej Jaworzyna) znajduje się schronisko PTTK Leskowiec. Dotrzeć można tu szlakami z Rzyk, Andrychowa, Wadowic, Ponikwi, Kozińca, Świnnej Poręby, Krzeszowa, Targoszowa, a także od strony Przełęczy Kocierskiej." *
* Źródło - tutaj
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz