27 wrz 2022

Pomagamy, czyli biała czapka w warkocze

Kiedy maleństwo jest w potrzebie, to nie mogę przejść obok obojętnie. Ośmiomiesięczny Oliwier choruje na SMA. Potrzebny jest dla niego najdroższy lek świata. Kwota do zebrania jest niewyobrażalnie wielka - 10 mln zł. Armia pomocników robi co może, by pomóc maleństwu. Organizowane są różne akcje: licytacje, festyny charytatywne, koncerty, zbiórka pieniędzy na siepomaga.pl i wiele innych. Ludzie otwierają swoje 💖💖💖.

Dzieciak ma już 8 miesięcy, więc nie może skorzystać z refundacji, bo należy się ona tylko niemowlętom do szóstego miesiąca życia.

Wraz z koleżankami dziewiarkami dołączam do grupy pomocników Oliwierowi. Zaczynamy szykować dzianiny na licytacje lub kiermasze. Administratorzy pomagający rodzicom chłopczyka zdecydują, jak wykorzystać to, co wydziergamy.


Jedną z rzeczy przeznaczoną na pomoc dla Oliwiera jest biała czapka w warkocze. Została zrobiona metodą bezszwową. Na druty nabrałam 96 oczek. Początkiem robótki jest ściągacz 1/1. Po kilku rzędach zaczęłam pleść warkocze 3/3 (zrobione na 5 oczkach ściągacza - czyli jedno oczko dodane. Warkocze przedziela jedno oczko prawe.  W po 9 warkoczu zaczęłam redukować oczka - przerabiałam razem na prawo w po 2 zewnętrzne oczka z warkocza. W kolejnym rzędzie lewe oczko skrzyżowałam z prawym i przerobiłam z jednej strony 3 oczka razem na prawo, a z drugiej 2 oczka razem na prawo. Pozostałe oczka ściągnęłam nitką i zakończyłam robótkę.

Nakrycie głowy zostało wykonane na drutach nr 5,5 z włóczki Yarn Art - 30% wełny, 70% akrylu. Taki skład pozwala na wypranie dzianiny w pralce bez ryzyka sfilcowania.

Czapkę wzbogaca odpinany pompon z naturalnego futerka. Odpinany pompon to świetne rozwiązanie. Futerko nie zniszczy się w wodnej kąpieli, a mocne zapięcie uchroni przed zgubieniem pompona.

Jeśli ktoś z moich Gości miałby ochotę pomóc malutkiemu Oliwierkowi, to bardzo o to proszę w imieniu jego rodziców. 



siepomaga.pl



22 wrz 2022

Wrzesień w ogrodzie

Lato umyka. Jeszcze jego ostatnie oddechy czuć w przyrodzie, lecz nieuchronnie jesień zaprasza nas do swojego królestwa. Panuje wrzesień. Pracy w ogrodzie jest sporo. 

Źródło zdjęcia - tutaj

Teraz jest bardzo dobry czas na sadzenie i przesadzanie drzew oraz krzewów ozdobnych. Na początku trzeba pamiętać o ich obfitym podlewaniu. Rośliny posadzone w tym miesiącu zdążą się jeszcze przed zimą dobrze ukorzenić. Krzewy zimozielone wymagają regularnego nawadniania. Ten zabieg pozwoli im przetrwać okres jesienno – zimowy.

                                                           Źródło zdjęcia - tutaj

Na drzewach i krzewach ozdobnych zostawiamy natomiast owoce (jabłonie ozdobne, irga, jarzębina, ognik), by zimą ptaki mogły się pożywiać.

Źródło zdjęcia - tutaj

Wskazanym zabiegiem jest również ściółkowanie krzewów ozdobnych. Ogranicza to w znacznym stopniu narastanie chwastów i parowanie wody z gleby. Pod iglakami i krzewami lubiącymi kwaśne podłoże (hortensje, różaneczniki, azalie) dobrze jest rozsypać korę lub zrębki drzew iglastych, co również zmieni na pożądane pH ziemi.

Źródło zdjęcia - tutaj

Z klombów usuwamy większość kwiatów jednorocznych, które już zakończyły kwitnienie i czas ich świetności mają za sobą.

Źródło zdjęcia - tutaj

Pozyskujemy również nasiona niektórych kwiatów jednorocznych takich jak aksamitki, nagietki, cynie. Nasiona powinniśmy zbierać w ciepły i słoneczny dzień, gdy owocostany są wyschnięte. Nasiona najlepiej przechowywać w papierowych torebkach w suchym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.

Przycinamy też byliny, które przestały kwitnąć. Możemy je również podzielić na mniejsze sadzonki. Tak przygotowane rośliny zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą. Obdarzą nas one swym pięknem w przyszłym roku. Rozsadźmy też samosiejki kwiatów dwuletnich i bylin (malwy, floksy, bratki, goździki brodate i inne).

Sadzimy chryzantemy i wrzosy, by udekorowały nasz jesienny ogród. Będzie pięknie, kolorowo i uprzyjemni pochmurne, deszczowe dni.




Wrzesień to również czas na wykopanie i przygotowanie do przechowania cebul, bulw i kłączy kwiatów (begonie, mieczyki, dalie). Po obsuszeniu i wyczyszczeniu umieszczamy je w skrzynkach, przesypując trocinami lub torfem. Tak przygotowany materiał do sadzenia przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu w temperaturze powyżej 0° C.

Źródło zdjęcia - tutaj

Do gruntu lub do pojemników typu donice, skrzynie czy wiadra sadzimy cebule kwiatów, które zakwitają wiosną (tulipany, przebiśniegi, krokusy, hiacynty). Jeśli sadzimy je bezpośrednio do gruntu, to najlepiej umieścić cebulki w plastikowych koszyczkach, co ochroni rośliny przed szkodnikami. Pamiętamy o tym, by materiał do sadzenie był zdrowy i dorodny, co zapewni piękne kwitnienie. Na wiosnę, po mroźnej i ciemnej zimie, będą balsamem dla oczu i duszy.



Jeśli jesień jest sucha, to pamiętajmy o odpowiednim i regularnym nawadnianiu roślin (szczególnie tych w pojemnikach). Uzyskamy wtedy piękny, cieszące oko  kwitnienie.

Konieczna jest również kontynuacja nawożenia, by na wiosną uzyskać oczekiwane efekty.

Obecność lata w naszych domach możemy przedłużyć, susząc niektóre rośliny. Można z nich komponować okazałe dekoracje: bukiety, wianki, obrazki, wiązanki na groby. Świetnie do tego celu nadają się: lawenda, róże, miechunka ogrodowa, zatrwian, kocanka, hortensja, makówki, trawy ozdobne i ogrodowe oraz wiele innych. Ograniczać nas może tylko własna wyobraźnia.

Źródło zdjęcia - tutaj

                                                            Źródło zdjęcia - tutaj

                                                             Źródło zdjęcia - tutaj

                                                             Źródło zdjęcia - tutaj

                                                           Źródło zdjęcia - tutaj

Kocanka pięknie komponuje się z zatrwianem.

Źródło zdjęcia - tutaj


Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Pięknie będą również wyglądały w bukietach owocostany krzewów ozdobnych, np. róży lub głogu.

                                                           Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Do jesiennych dekoracji warto dołożyć dynie i szyszki. Będzie kolorowo i wesoło...



Pamiętajmy też o systematycznych usuwaniu z rabat chwastów, by nie zagłuszały one naszych roślin i nie zabierały im składników pokarmowych, wody i światła słonecznego. Tak pielęgnowane odwzajemnią się za właściwą opiekę nagrodą w postaci dorodnych kwiatów i okazałych owoców.

„I to by było na tyle”, jak mawiał klasyk 😊 Życzę przyjemnej, relaksującej pracy w ogrodzie, a w późniejszym czasie miłego relaksu w gąszczu wspaniałych, kolorowych kwiatów.

 




14 wrz 2022

Prezent dla mężczyzny

Czas pędzi jak szalony. Co dopiero było lato, a tu już połowa września. Ani się obejrzymy, a w kalendarzu odkryjemy grudzień, który przynosi czas prezentów - mikołajki i gwiazdkę. Ja lubię wcześniej przyszykować upominki, kompletuję je na długo przed momentem wręczenia. W ten sposób koszty rozkładają się na kilka miesięcy i unikam nerwowości w przygotowaniach do świąt. Samo gromadzenie prezentów dla moich najbliższych sprawia mi dużo przyjemności. Czasem zastanawiam się, z przymrużeniem oka, kto ma większą przyjemność - ja, czy osoba obdarowywana😊

Źródło zdjęcia - tutaj

Zawsze ma największą "zagwozdkę" kiedy trzeba wybrać prezent dla mężczyzny. Panowie często mają wszystko i niczego nie potrzebują. Trudniej jest wtedy, gdy mężczyzna nie jest ani typem majsterkowicza, ani gadżeciarzem. Ale na coś należy się zdecydować. Czy postawić na coś tradycyjnego, czy też pokusić się na oryginalny podarunek? Perfumy, krawat? Nie, bo to już banał. Skarpety? To może być nietakt. No, chyba takie ze śmiesznym wzorem jako dodatek do głównego upominku😉 

Może to jednak nie taki trudny orzech do zgryzienia, jak się nam wydaje? Tak naprawdę nigdy nie jest tak, że niczego nam nie brakuje. Czasami tylko nawet nie wiemy, że istnieją rzeczy, które zrobiłyby nam przyjemność. Jest wiele przedmiotów, które sprawią, życie staje się przyjemniejsze. Jest mnóstwo drobiazgów ułatwiających życie. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni sklep, w którym można znaleźć ciekawe propozycje. Udało mi się na taki natknąć. Znajdziemy tu wiele perełek. Poniżej przedstawiam kilka propozycji, które zwróciły moją szczególną uwagę. Z pewnością coś wybiorę, a dodam, że zakupy internetowe są moimi ulubionymi. Szybko, wygodnie, oszczędność czasu, duży wybór. Same zalety.

Niezłym upominkiem będzie jego spersonalizowanie. To bardzo miłe, kiedy dostaje się coś ze swoim imieniem. Tak myślę.