Rozwój techniki pędzi jak szalony. Nowoczesność wkrada się (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) do różnych dziedzin życia. Z wielu z nich korzystają nie tylko zakłady przemysłowe i instytucje. W ślad za nimi idą gospodarstwa domowe.
Jednym z rozwiązań technicznych, na które warto zwrócić uwagę jest oświetlenie LED.
Źródło zdjęcia - tutaj |
Co oznacza skrót LED?
Skrót LED pochodzi z języka angielskiego - Lighting Emitting Diode (co w wolnym tłumaczeniu oznacza "dioda elektroluminescencyjna", czyli dioda emitująca promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu). Jej wynalazcą jest amerykański inżynier – Nick Holonyak junior. Technologia LED opiera się na zjawisku elektroluminescencji, tzn. że pochodząca z prądu energia jest bezpośrednio zamieniana w światło. Dzięki temu właśnie oświetlenie LED nie nagrzewa się.
Jakie są zalety oświetlenia LED?
- Żarówki LED są energooszczędne. Zdarza się, że są droższe od tradycyjnych, jednak pobierają o wiele mniej energii elektrycznej. Oświetlenie LED zużywa nawet 10 razy mniej energii niż żarówka tradycyjna i 2 razy mniej niż żarówka kompaktowa. Jednorazowy koszt zakupu jest wyższy, ale inwestycja szybko się zwraca dzięki małemu poborowi energii elektrycznej.
- Żarówki LED są trwalsze od tradycyjnych. Producenci zapewniają, że mogą świecić około 50 tysięcy godzin. Ich wymiana może być konieczna dopiero po kilku, a nawet kilkudziesięciu latach.
- Dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej są bardziej ekologiczne od "zwykłych". Warto zaznaczyć, że do ich produkcji nie jest potrzebna rtęć.
Źródło zdjęcia - tutaj |
A wiesz, że dopiero z tego postu dowiedziałam się, co tak naprawdę oznacza słowo LED? Jakoś nigdy się nad tym nie zastanawiałam :)
OdpowiedzUsuńTechnologia LED zyskuje popularność i dobrze, bo jest na pewno korzystniejsza dla środowiska i naszych portfeli.
OdpowiedzUsuńMy też mamy LEDy w mieszkaniu i potwierdzam, że to spora oszczędność energii - a co za tym idzie również pieniędzy.
OdpowiedzUsuńDzięki ledom można wyczarować magiczne wnętrza. Lubię je też wykorzystywać w fotografii.
OdpowiedzUsuń