Pomidory należą do jednych z najchętniej uprawianych warzyw w Polsce. Lubimy je ze względu na smak i cenne wartości odżywcze. Pomidory można spożywać surowe i przygotowywać wiele potraw na ciepło. Są świetnym dodatkiem do tradycyjnych kanapek, sałatek, surówek, zup, sosów. Warto sporządzać z nich przetwory i korzystać z ich smaku i aromatu w okresie jesienno - zimowym.
Źródło zdjęcia - tutaj |
Pomidory zawierają sporo witaminy C, która zwiększa odporność organizmu. Są też bogate w witaminę E zmniejszającą ryzyko powstawania zakrzepów krwi i wspomagającą działanie narządu wzroku. Zawarty w pomidorach potas obniża ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego. Spożywanie pomidorów zmniejsza zagrożenie wystąpienia zawału serca, polepsza trawienie. Chroni też przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Te czerwone, pomarańczowe, a nawet czarne owoce są też źródłem likopenu działającego przeciwutleniająco. Warto więc włączyć pomidory do codziennej diety.
Ich samodzielna uprawa jest bardzo łatwa. Można je wsadzić do gruntu, pod namiot foliowy, a także do donic w ogrodzie lub na balkonie. Trzeba jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach.
Zabiegi pielęgnacyjne nie są skomplikowane:
- odmiany rosnące wysoko trzeba podwiązać do podpory poniżej przyszłego grona z owocami np. palika (w moim ogrodzie tę funkcję pełnią sztachety płotu); dzięki temu prostemu zabiegowi owoce nie będą leżały na ziemi, będą też lepiej nasłonecznione i szybciej obeschną po deszczu; łatwiejszy będzie ich zbiór;
- regularne usuwanie dolnych liści zapobiegnie narażeniu roślin na infekcję grzybową, a owoce będą miały lepszy przewiew i nasłonecznienie, co wpłynie korzystnie na smak i aromat pomidorów;
- odrywanie bocznych pędów wpłynie na uzyskanie większej ilości owoców, bo energia nie pójdzie w rozrost owych niepotrzebnych pędów;
- ogławianie (czyli ucięcie rośliny nad 2 - 3 liściem powyżej ostatniego grona lub kwiatostanu) spowoduje przyspieszenie dojrzewania owoców; zabieg ten przeprowadza się na 7 - 8 tygodni przed planowanym terminem zakończenia uprawy pomidorów.
Warto? Warto😉
I naprawdę prosto, bez większego wysiłku😉, a korzyści naprawdę duże.
zdrowotne oraz szerokie zastosowanie w kuchni. Aby cieszyć się
pysznymi pomidorami z własnej uprawy należy jednak teraz w lip
Uwielbiam pomidory! Zjadam je chętnie, to jedno z moich ulubionych warzywek
OdpowiedzUsuńZamówiłam miniaturki pomidorów do hodowli w domu, różne odmiany, przyjdą dopiero we wrześniu, ale ciekawa jestem, jak szybko będę cieszyć się ich smakiem. Izabela Bookendorfina
OdpowiedzUsuńJestem zapaloną ogrodniczką, ale "czyli ucięcie rośliny nad 2 - 3 liściem powyżej ostatniego grona lub kwiatostanu" - czyli co?:-DD Nie rozumiem, jak to zrobić. Ale może obejrzę jakieś video na yt :)) Ja zwykle obrywam nadmiar liści dolnych, a no i trzeba pamiętać (o czym ja rzecz jasna nie wiedziałam..) że są pomidory szklarniowe i gruntowe - w tym roku moje zewnętrzne pomidory rosną jak szalone (blisko kompostownika) a te w szklarni ledwo zipią.
OdpowiedzUsuńTo prawda, pomidory to nie tylko pyszne warzywo, ale także prawdziwa skarbnica cennych substancji odżywczych. Warto postawić na własną uprawę, oczywiście w miarę swoich możliwości.
OdpowiedzUsuńMamy swoje działkowe pomidory i są naprawdę świetne.
OdpowiedzUsuńSuper porady. Uprawiam pomidory na balkonie, więc dodatkowe wskazówki na pewno mi się przydadzą. :)
OdpowiedzUsuńRównież uprawiam pomidory na balkonie. Zawsze to coś własnego. Nie trzeba za nie płacić kroci w sklepie.
UsuńOsobiście nie hodowałam pomidorów. Ale teściowa ma swoje krzaczki. Muszę pokazać jej ten wpis
OdpowiedzUsuńJa w tym roku posadziłam tylko koktajlowe. Bardzo ładnie wyrosły teraz nie wiem co z nimi zrobić
OdpowiedzUsuńCo raz częściej spotyka się nowoczesne etykiety
OdpowiedzUsuńA kiedy wysiewać pomidory szklarniowe?
OdpowiedzUsuńPomidory możemy wysiewać w pomieszczeniach już pod koniec lutego lub w marcu. Bezpiecznym terminem wydaje się jednak początek marca. Nasiona wysiewamy płytko i przykrywamy na 0,5-1 cm ziemią.
Usuń