Lipiec i sierpień to miesiące, w których zbieramy najwięcej cukinii. Warzywo to zrywamy z krzaczka wtedy, kiedy osiągnie około 10 - 12 cm. Wtedy jest najsmaczniejsza. Regularne zbieranie warzyw, kiedy są jeszcze stosunkowo małe, pozwoli przez dłuższy czas cieszyć się plonami.
Źródło zdjęcia - tutaj |
Cukinia posiada wiele właściwości zdrowotnych. Alkalizuje organizm, korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego i jest wskazana dla osób cierpiących na nadkwaśność. Spożywanie tego warzywa zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów w obrębie układu pokarmowego. Cukinia zawiera potas, żelazo i magnez, witaminy C, K, PP, B1 oraz beta karoten. W tym warzywie nie odkładają się w metale ciężkie. Cukinia odkwasza organizm i pozytywnie wpływa na proces trawienia, dlatego polecana jest przy problemach z nadkwaśnością.Cukinia ma niski indeks glikemiczny (IG 15) w związku z tym poleca się ją szczególnie osobom zmagającym się z insulinoopornością lub chorującym na cukrzycę.Cukinii nie powinny spożywać osoby cierpiące na wrzody żołądka i z poważnymi chorobami układu pokarmowego. Nie sięgajmy po nią przy biegunce i przy problemach z woreczkiem żółciowym lub nerkami. Nie należy jeść cukinii, jeżeli ma gorzki smak.Korzystając z dobrodziejstw natury dość często sięgam po cukinię. Proponuję zatem pyszne danie obiadowe, czyli placuszki z cukinii.Składniki:⇒ 2 niewielkie cukinie (10 - 12 cm)⇒ 2 jajka⇒ 2 - 3 łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego⇒ sól, pieprz⇒ masło klarowaneSposób wykonania:Cukinię zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Odcisnąć nadmiar płynu. Połączyć z pozostałymi składnikami. Smażyć na dobrze rozgrzanym maśle klarowanym. Podawać z ryżem ugotownym z dodatkiem kurkumy i pomidorkami koktajlowymi.
Wyglądają apetycznie i na pewno są pyszne! Uwielbiam placuszki z cukinii, choć nigdy nie robiła ich z dodatkiem siemienia lnianego. Muszę wypróbować.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Alina
Chętnie spróbuję. Lubię takie potrawy.
OdpowiedzUsuń