18 mar 2020

Kwietna łąka w ogrodzie

Trendy ogrodnicze są przeróżne - od uporządkowanych ogrodów pod linijkę, do dzikich ogrodów w stylu angielskim. Ilu ogrodników tyle ogrodów, bo jest to przestrzeń, która przede wszystkim ma spełniać upodobania swojego twórcy i właściciela.


Ostatnio trendy ogrodnicze podążają w kierunku pozornego chaosu. Coraz więcej uwagi poświęca się ogrodom w stylu kwietnej łąki - pozornie nieuporządkowanej, dzikiej przestrzeni pokrytej kolorowym kobiercem polnych kwiatów. Trend ten jest coraz populariejszy na zachodzie - pozwala rozluźnić sztywną ogrodową kompozycję, wprowadzając odrobinę kontrolowanego bałaganu.
Jak wybrać dobre miejsce, odpowiednie rośliny i przygotować grunt pod taki typ ogrodu?


Gdzie posiać łąkę?

Po modzie na ozdobne trawy i wszędobylskie ozdobne byliny, łąka zdaje się naturalną koleją rzeczy w trendach ogrodowych. Łąka jest ciekawą alternatywa dla standardowego trawnika. Tym bardziej, że w porównaniu do nakładu kosztów i czasu potrzebnych aby cieszyć się równą, zieloną murawą, prace nad stworzeniem i utrzymaniem łąki nie są ani tak kosztowne ani czasochłonne. Dodatkowo walory dekoracyjne są nieporównywalnie lepsze, niż w przypadku nudnej, monotonnej murawy.

Aby trzymać kwietny chaos pod kontrolą, warto rozplanować parcele, na których posiejemy polne kwiaty. Dobrze wygląda zestawienie łąkowych połaci z tradycyjnym trawnikiem i małą zabudową ogrodową, a kamienne obmurówki pozwolą zachować kontrolę nad nieuczesaną kwiecistą przestrzenią.

Łąka kwietna to dobry dodatek do nowoczesnych ogrodów oraz tych, które są stylizowane na naturalne. To też dobre rozwiązanie jeśli na naszym terenie gleba jest miejscowo gorszej jakości i nakłady na utrzymanie gęstego, zielonego trawnika są znaczne - jeśli odpowiednio dobierzemy mieszankę roślin, poradzą sobie one nawet z najuboższą glebą.
Jeśli jednak nie chcemy poświęcać trawnika, a wciąż chcielibyśmy cieszyć się widokiem i zapachem łąk w swoim ogrodzie, polne kwiaty świetnie sprawdzą się na rabatach lub w dużych donicach. Dzięki temu na taką łąkę możemy sowie pozwolić nawet w malutkim ogródku lub na tarasie czy balkonie.

Przygotowanie i siew

W wielu sklepach możemy znaleźć gotowe mieszanki kwiatów polnych. Zanim jednak zaczniemy wysiew, dobrze wiedzieć, które kwiaty nadają się do danego typu gleby i jakiego potrzebują nasłonecznienia. Gdy już będziemy gotowi, nasiona najlepiej wymieszać z drobnym piaskiem, co pozwoli na równomierne ich wysianie. Nie warto też zasypywać ich glebą - wystarczy docisnąć do gruntu za pomocą na przykład wału ogrodowego.

W przypadku roślin jednorocznych pełnie kwitnienia osiągniemy po 2-3 miesiącach, warto jednak wysiać mieszankę zawierającą głównie rośliny wieloletnie, co pozwoli nam cieszyć się naszą prywatną łąką bez konieczności dosiewania.

Najpopularniejszymi roślinami w takich mieszankach są różne odmiany łubinu i koniczyny mak polny, chaber bławatek czy nagietek. W pierwszym okresie ich wzrostu, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie gleby, co ułatwia kiełkowanie.

Oaza dla owadów

Większość kwiatów polnych to wabik na motyle i pszczoły. Poświęcając część przestrzeni swojego ogrodu na takie zagospodarowanie wspieramy te pożyteczne owady. Dlatego często w ogrodach typu łąka kwietna można znaleźć dodatkowo specjalne domki dla owadów - na przykład dla pszczół murarek, które nie budują własnych gniazd i chętnie korzystają z miejsc podstawionych im przez człowieka.

Taka łąka to również fantastyczny dom dla świerszczy, które z pewnością odwdzięczą się niejednym wieczornym koncertem.


Artykuł został przygotowany przez www.sklep.poradnikogrodniczy.pl - internetowy sklep ogrodniczy oferujący mieszanki nasion na łąki kwietne.


1 komentarz:

  1. W tym roku wysiałam łąkę kwitną, niestety zdominowały ją chwasty. Ani wyplewić ani co, bo wejść się nie da, żeby nie podeptać kwiatów. Odchwaszczałam i przekopywałam glebogryzarką przed zasianiem, ale wcześniej był to ugór. Może w przyszłym roku i moja będzie tak urodziwa. Pozdrawiam cieplutko 😊

    OdpowiedzUsuń