Październik rozgościł się na całego, więc mamy sezon na śliwki węgierki. Są one źródłem witamin i mikroelementów. Mają korzystny wpływ na nasz organizm. Śliwki zawierają witaminy – A, C, E, B6 oraz K. Są też bogate w polifenole, potas, wapń, magnez, fosfor i żelazo. Zawierają również pektyny korzystnie wpływające na układ pokarmowy, regulują trawienie. Śliwki suszone zawierają aż 7,1 g błonnika w 100 g, natomiast surowe – 1,4 g. Śliwki działają przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo. Są jednak słodkie i dość kaloryczne, więc należy je spożywać z umiarem. 100 g tych owoców, w zależności od odmiany, zawiera od 30 do 50 kcal. Ze wszystkich odmian śliwek najwięcej wartości odżywczych mają węgierki.
Śliwki węgierki są moimi ulubionymi śliwkami. Zjadam je chętnie na surowo na drugie śniadanie, łącząc je z jogurtem naturalnym i orzechami. Robię z nich też dżem, który dodaję do ciast i naleśników.
Dziś proponuję murzynek ze śliwkami. Przepis jest prosty, a ciasto pyszne. Polecam😊
Składniki:
⇒ 300 g mąki (ja używam krupczatkę)
⇒ 150 g cukru
⇒ 1 jajko
⇒ 1 szklanka oleju słonecznikowego
⇒ 2/3 szklanki mleka
⇒ 1 łyżeczka sody oczyszczonej
⇒ 2 łyżki kakao
⇒ 2 łyżeczki cynamonu
⇒ 1 łyżeczka sody oczyszczonej
⇒ 3 łyżeczki dżemu śliwkowego
Polewa:
⇒ 20 g masła
⇒ 130 dag cukru
⇒ 20 g kakao
⇒ 4 łyżki wody
Roztopione masło połączyć z wodą, cukrem i kakao. Gotować przez 5 minut, mieszając, by polewa się nie przypaliła.
Sposób wykonania:
Wszystkie składniki połączyć ze sobą (oprócz śliwek), dokładnie je miksując. Wylać na formę. Na wierzchu ciasta ułożyć śliwki tak, by skórka była odwrócona do dołu.
Ciasto piec w temperaturze 180° C ok. 40 - 50 min. Czas pieczenia może się wydłużyć. Trzeba sprawdzić, czy ciasto jest upieczone, wbijając w nie patyczek do szaszłyków. Jeśli jest on suchy, to murzynka można wyjąć z piekarnika, jeśli nie, to trzeba go jeszcze piec. Gorące ciasto polać polewą.
Placek można dodatkowo udekorować innymi owocami - według uznania.
Skoro trwa sezon na śliwki to radzę zamrozić smaki jesieni i zimą/wiosną wykorzystać owoce do np. do wypieków. Za mrożone owoce w sklepie trzeba będzie dużo więcej zapłacić. Teraz śliwki w pierwszym gatunku można kupić po 3 zł za 1 kg.
Dobrym rozwiązaniem będzie też przygotowanie dżemów. O tym napiszę jeszcze innym razem.