30 maj 2023

Jakie prawa ma pacjent?

Ostatnimi czasy miałam do czynienia z kilkoma przypadkami, kiedy pacjent nie był potraktowany w należyty sposób. To trudna sprawa, aby wyegzekwować jakieś konsekwencje takiego podejścia do człowieka. Niejednokrotnie poszkodowane osoby nawet nie mają świadomości, że mogą powalczyć o swoje. 

Źródło zdjęcia - tutaj
Czym jest błąd medyczny?

Za błąd medyczny uważa się niezamierzone działanie, zaniedbanie lub zaniechanie lekarza, pielęgniarki, położnej czy też osoby wykonującej innej zawód medyczny, które doprowadzają do powstania szkody u pacjenta.

Czy istnieje szansa na wygranie sprawy w dochodzeniu do racji?

Na szczęście minęły już czasy, kiedy pacjent był zdany na łaskę, czy niełaskę personelu medycznego. Służba zdrowia musi postępować zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej, etyki zawodowej i powszechnie obowiązującego prawa. Oczywiście zdarzają się błędy, ale pacjent ma prawo do dochodzenia swoich praw, a co za tym idzie - żądania odszkodowania w sprawach dowiedzionych. 

Odpowiedzialność za błąd medyczny ciążyć może na lekarzu prowadzącym prywatny gabinet medyczny oraz zatrudnionym w państwowej służbie zdrowia.

Źródło zdjęcia - tutaj

Czy błąd lekarski ulega przedawnieniu?

Tak. Trzeba jednak pamiętać, że przedawnienie ulega po upływie trzech lat od dnia, kiedy pacjent dowiedział się o szkodzie i o osobie jej winnej, a zobowiązanej do je naprawienia.

Co może zrobić pacjent, gdy lekarz popełnił błąd?

Tu obowiązują pewne procedury. Swoje żądanie wobec lekarza, szpitala lub ubezpieczyciela szpitala trzeba skierować do sądu. Właściwą strategią najlepiej zajmą się wyspecjalizowane podmioty (prawapacjenta.org). Wtedy będziemy mieć pewność, że sprawa zostanie odpowiednio poprowadzona, a nam uda się uzyskać odszkodowanie. Naszą sprawą zajmą się adwokaci i radcy prawni z wieloletnim doświadczeniem. Poszkodowani będą mogli liczyć na indywidualne podejście do sprawy, która do łatwych nie należy. Możemy też uzyskać bezpłatną poradę dotyczącą tego, czy należy nam się odszkodowanie i ile ono mogłoby wynosić.

Źródło grafiki - tutaj


Czy można pozwać lekarza za złą diagnozę?

Każda osoba lub jej najbliżsi mają do tego pełne prawo. Jeśli błędna lub opóźniona diagnoza doprowadziła do pogorszenia stanu zdrowia lub do śmierci pacjenta można, po wskazaniu następstwa pomyłki, dochodzić swoich praw i roszczeń odszkodowania.

Czego poszkodowany pacjent może oczekiwać?

Może on uzyskać odszkodowanie z postaci zwrotu wydatków, które zostały poniesione z powodu błędu, a więc: na lekarstwa i rehabilitację, a także potencjalnych środków na dalsze leczenie. Istnieje też możliwość uzyskania zadośćuczynienia za krzywdę, której pacjent doznał od personelu medycznego.

Źródło zdjęcia - tutaj

Jak widać, gra warta jest świeczki. Poza tym uzasadniona skarga pomoże w poprawieniu jakości usług medycznych, z czego na przyszłość będę mogli skorzystać inni pacjenci.



3 komentarze:

  1. Bardzo przydatny post. Znam jedną osobę, która sądzi się z powody błędu medycznego. Na razie długa droga przed nią, żeby dociec swoich praw.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że warto walczyć o swoje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto wiedzieć takie rzeczy. Nigdy nic nie wiadomo.

    OdpowiedzUsuń