Plany budowy nowego domu rzuciły mnie w czeluści Internetu w poszukiwaniu różnych informacji na ten temat. Jaką wybrać technologię, jakie materiały wykorzystuje się w nowoczesnym budownictwie, jaki plan domu spełni moje oczekiwania? Informacji jest cała moc. Jest w czym wybierać. Rozmowa z fachowcami pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji. Ale warto wcześniej rozeznać temat i przygotować się do konwersacji.
Źródło grafiki - tutaj |
Podczas serfowania w sieci natrafiłam na wiele ciekawych informacji. Moja wiedza na temat budowy domu poszerza się. Jestem szczególnie zainteresowana rodzajem materiałów. Jaki wybrać dach, z jakich materiałów wybrać materiał konstrukcyjny stolarki otworowej (drzwi, okna, lufciki, świetliki itp.), z czego ma być podłoga, ściany, meble, wyposażenie łazienki i kuchni, podłoga na tarasie, donice na rośliny, tekstylia? Poręcze, gałki, listwy podłogowe... Pytań jest wiele, propozycji całe mnóstwo.
Pojawia się też dylemat: postawić na materiały naturalne, czy też sztuczne. A może na mix?
W nowoczesnym budownictwie tworzywa sztuczne mają niezwykle szeroki wachlarz możliwości i właściwości. Wykorzystuje się je na zbrojenia betonu, mają zastosowanie w ławach fundamentowych. Zdobyły one uznanie jako doskonały materiał konstrukcyjny, termoizolator i elektroizolator, składnik do produkcji elementów kompozytowych i wiele innych.
Znajdują zastosowanie w instalacjach poboru i odprowadzenia wody, gazu, energii elektrycznej. Wykorzystuje się je w podpiwniczeniach, na elewacjach, konstrukcjach dachów (folie i membrany paroprzepuszczalne, termoizolacje, pokrycia dachowe z dodatkiem polimerów).
Korzysta się z nich przy wykończeniu wnętrz, w tym pokryć podłogowych i ściennych (panele, tapety), rur i części składowych instalacji (wodno - kanalizacyjnej, CO, elektrycznej), wyposażenia sanitarnego (zlewozmywaki, umywalki, wanny, brodziki).
Są używane jako składnik lakierów, farb, klejów, pianek, impregnatów, mas do uszczelniania...
To nie wszystko – tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie jako materiał konstrukcyjny wielu elementów.
Sektor budownictwa wykorzystuje wiele użytecznych cech charakteryzujących materiały z tworzyw sztucznych. Należą do nich: duża trwałość i odporność na działanie wielu czynników (temperatura, ciśnienie, wilgoć, środki chemiczne). Są lekkie, gładkie, łatwe w konserwacji, można je barwić.
Na rynku istnieje wiele firm proponujących tego typu materiały do budowy domów. Zanim wybierzemy projekt domu, warto zaznajomić się z ofertą, by podczas planowania wybrać najbardziej optymalną opcję i postawić na nowoczesność.
W podjęciu decyzji z pewnością pomocą będzie zajrzenie na tę stronę: mediplex.pl, bowiem tu można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań.
Z czego zrobić ściany zewnętrzne i działowe, dachy, wyłazy dachowe, oszklenia drzwi, wanny, brodziki, obudowy łóżek...? Podpowiedzą fachowcy właśnie z wymienionej wyżej firmy. Warto skorzystać z ich dużej wiedzy.
Źródło zdjęcia - tutaj |
Ojej, to dla mnie czarna magia. Nigdy nie budowałam domu (i pewnie robić tego nie będę), a i budownictwem nigdy specjalnie się nie interesowałam. Ale pewnie gdybym kiedyś zdecydowała się na budowę domu, to też zaczęłabym od szukania w internecie różnych ciekawych i przydatnych informacji.
OdpowiedzUsuńDobrze wiedzieć do kogo warto zgłosić się po poradę.
OdpowiedzUsuńBudowa domu to spore przedsięwzięcie. Zdecydowanie warto zrobić wcześniej rozeznanie.
OdpowiedzUsuńOjej, budowa domu to naprawdę dość spora inwestycja i trzeba trochę się znać na tym , ja bym się bała tak budować całkiem od nowa.
OdpowiedzUsuńDużo do przemyślenia przed budową. Twój wpis to świetny punkt wyjścia dla osób, które to planują lub nawet są w trakcie.
OdpowiedzUsuńTrzeba nic jaką kolwiek wiedzę praktycznie na każdy temat. Przeważnie mężczyźni się tym zajmują
OdpowiedzUsuń