Narzędzia przeznaczone do prac w ogrodzie mogą posłużyć nam wiele sezonów. Aby tak było, powinniśmy odpowiednio o nie zadbać i przygotować przed wiosną poprzez wyczyszczenie i konserwację. Warto zaznaczyć, że każde narzędzie wymaga specjalnego traktowania poprzez naostrzenie lub smarowanie.
Dlaczego warto zadbać o narzędzia ogrodowe?
Każdego roku podczas sadzenia lub pielęgnacji roślin w ogrodzie używamy różnego rodzaju narzędzi, które sprawiają, że nasza praca jest przyjemna, a my możemy odpocząć na łonie natury. Dbałość o narzędzia zapewni im lepszy stan techniczny, co przełoży się na jakość wykonywanych zadań w ogrodzie. Należy pamiętać, że konserwacja wpłynie również na budżet domowy, ponieważ wymiana narzędzi jest bardziej kosztowna niżeli ich pielęgnacja.
Kosiarki i podkaszarki do traw
Urządzenia elektryczne oraz spalinowe używane w ogrodzie zasługują na szczególne traktowanie. Warto wyczyścić metalowe podwozie z resztek trawy i błota. Pozwoli to zapobiec korozji, a w efekcie uszkodzeniu maszyny. Ostrza powinniśmy odkręcić i naostrzyć przed kolejnym sezonem. Możemy również opróżnić bak z benzyną i pojemnik z olejem. Elektryczne podkaszarki są mniej absorbujące, dlatego wystarczy je tylko wyczyścić, naostrzyć ostrza lub zmienić żyłkę w zależności od modelu.
Konserwacja narzędzi ogrodniczych
Wiele niezbędnych narzędzi dla naszego ogrodu jest wykonanych z metalu. Podczas prac w ogrodzie narzędzia te są ciągle narażone na działanie warunków atmosferycznych i kontaktu z glebą co pogarsza ich stan. Używając smaru do naoliwienia śruby sekatora, wyczyszczenie części metalowych grabi, łopatek czy ręcznych glebogryzarek można dokonać przy pomocy detergentów oraz papieru ściernego, jeżeli zauważymy początek korozji.
Jeżeli używaliśmy szlaucha do podlewania roślin, powinniśmy wypompować z niego pozostałość wody i zwinąć go uważając, aby nie powstały zgięcia, ponieważ może wtedy dojść do pęknięcia. Opryskiwacze do roślin należy przepłukać dokładnie wodą, a następnie osuszyć każdy element. Dla wygody użytkowania możemy również wymienić gumowe elementy rączek od sekatorów lub nożyc, jeżeli zajdzie taka konieczność.
Poprawne przechowywanie narzędzi ogrodniczych
Niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność, czy dbamy o swój prywaty ogród, powinniśmy zadbać, aby narzędzia były poprawnie przechowywane. Dobrym miejscem może okazać się pomieszczenie gospodarcze lub garaż, który będzie suchy i zabezpieczony przed śniegiem czy wilgocią. Narzędzia warto posegregować, te małe schować w szuflady lub kartonowe opakowania. Duże sekatory, nożyce lub szlauchy możemy powiesić na ścianie, co pozwoli na łatwy dostęp do nich w nowym sezonie. Natomiast sprzęt mechaniczny wystarczy przykryć materiałem, który zabezpieczy go przed osadzaniem się kurzu.
Dezynfekcja narzędzi ogrodniczych
Oprócz dokładnego wyczyszczenia narzędzi bardzo istotna jest również dezynfekcja. Najprościej można to zrobić poprzez zanurzenie sprzętu w gorącej wodzie. W tym przypadku powinniśmy pamiętać, aby przed kolejnym użyciem wszystkie przedmioty dokładnie wytrzeć i wysuszyć. Innym sposobem jest skorzystanie z alkoholu, najlepiej spirytusu lub denaturatu. Przy okazji dezynfekowania narzędzi zostaną one oczyszczone, dzięki czemu będziemy mogli dokonać ich małego przeglądu i zauważyć części potrzebujące wymiany lub naprawy.
Wysokiej jakości narzędzia ogrodnicze pomagają przyspieszyć pracę w domowym ogrodzie. Należy pamiętać, aby wszystkie przedmioty zabezpieczyć przed dziećmi i zwierzętami domowymi. Urządzenia nie powinny być pozostawione bez nadzoru, szczególnie jeśli są podłączone do prądu. Narzędzia ogrodnicze należy też chronić przed dostępem przez niepowołane osoby. Zachowując powyższe zasady, narzędzia ułatwią pracę w ogrodzie i ich używanie będzie zawsze bezpieczne.
| Autor: Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl oferującym bogaty asortyment ogrodniczy. |