23 lis 2022

Czarna czapka klasyk

listopada 23, 2022 9 Komentarze

Czarna czapka to must have w szafie każdej niemal pani. Prezentowane dziś nakrycie głowy, dzięki klasycznemu ściegowi, będzie pasowało zarówno do sportowej, jak i eleganckiej stylizacji. Czapka została zrobiona z włóczki premium, jest mięsista i miękka. Dodatek alpaki dodaje dzianinie puszystości.


Wymieniona włóczka to bardzo interesująca propozycja prosto z hiszpańskiej Barcelony. Katia przygotowała wyjątkowo miękką i miłą w dotyku włóczkę o bardzo dobrym składzie i o wyrazistym skręcie nitek. Alpaka i jej nieco dłuższe włókna dodają włóczce jak i gotowemu produktowi pięknego szlachetnego wyrazu.

Parametry włóczki:
Motek 100 gram 106 metrów

Skład: 40% wełny 20% alpaki 40% akrylu

Zalecane druty nr 6-6,5

Po nabraniu 80 oczek na druty nr 5 dziergałam klasycznym ściągaczem 1/1 metodą bezszwową.





Oczka zaczęłam redukować w czterech miejscach w równych odstępach w każdym rzędzie. Kiedy pozostało 20 oczek wsunęłam do nich igłą nitkę i ściągnęłam, po czym zaszyłam po lewej stronie robótki.



Czapkę można ją nosić na 3 sposoby: jak krasnalkę z wiszącym tyłem, podwiniętą na wierzch z lekko sterczącym czubkiem lub podwiniętą pod spód i przylegającą do głowy. Ładnie się układa.


Ze wspomnianej włóczki zrobiłam już wiele dzianin. Warto z niej dziergać, bo ubrania zachowują dobry wygląd przez wiele długich lat. Dzianiny zrobione z tej włóczki ładnie się układają i nie tracą fasonu.




⇒ zielony komin

⇒ czerwona czapka





⇒ czerwony kardigan (tutaj tutaj).



18 lis 2022

Jak zrobić opaskę na drutach?

listopada 18, 2022 7 Komentarze
Ziemia tak się obróciła, że rozpoczęła w naszej strefie klimatycznej zapanowała najchłodniejsza pora roku. Nadszedł więc czas na ciepłą galanterię. Czapki, szale, kominy, opaski wychodzą na spacer. O przeziębienie nietrudno, więc trzeba się ubierać stosownie do pogody. 

Dziś z drutów spadła biała opaska z warkoczem. Przyda się w chłodne, listopadowe dni. Dziś u nas pojawił się już nawet śnieg.❄️❄️❄️






Tego typu opaski były bardzo modne kilka ładnych lat temu. Znów wracają do łask. 

Opaskę zrobiłam z włóczki Shetland Chunky na drutach nr 5.

Parametry włóczki:

⇒ 50% wełna, 50% akryl

⇒ 100g / 150m

⇒  Zalecane druty nr 6

Nabrałam 22 oczka. Pierwszy rząd to 5 oczek ściągaczem 1/1, 2 oczka lewe, 8 oczek prawych, 2 oczka lewe, 5 oczek ściągaczem 1/1. Drugi rząd - tak jak widać oczka (czyli odwrotnie niż po prawej stronie robótki. Po przerobieniu czterech rzędów na ośmiu oczkach środkowych zaplatamy warkocz i tak co 10 rzędów. Długość opaski dopasowujemy do obwodu głowy. Zszywamy opaskę, a miejsce przeszycia maskujemy plisą wykonaną ściągaczem 1/1 z dziewięciu oczek. 





Opaska trafiła na licytację dla maleńkiego chłopczyka. Cierpi on na  SMA. Potrzebny jest dla niego najdroższy lek świata. Kwota do zebrania jest niewyobrażalnie wielka - 10 mln zł. Armia pomocników robi co może, by pomóc maleństwu. Organizowane są różne akcje: licytacje, festyny charytatywne, koncerty, zbiórka pieniędzy na siepomaga.pl i wiele innych. Ludzie otwierają swoje 💖💖💖

Jeśli ktoś z moich Gości miałby ochotę pomóc malutkiemu Oliwierkowi, to bardzo o to proszę w imieniu jego rodziców. Czas nagli.




siepomaga.pl


15 lis 2022

Co zrobić z opadłymi liśćmi - ciekawe i niestandardowe pomysły

listopada 15, 2022 3 Komentarze

Posiadanie własnego ogrodu posiada szerokie spektrum zalet. Dzięki posiadaniu własnej ziemi możemy nie tylko hodować rośliny, ale również odpoczywać w towarzystwie natury. Czas spędzany w ogrodzie to jednak nie tylko relaks, ale również obowiązki. Odpowiednia pielęgnacja i troska o kondycję ogrodu nie należy do łatwych zadań, a szczególnie dużo problemów wiąże się ze zbieraniem liści. O ile ich obecność w parku bądź na otwartej przestrzeni jest nierzadko pożądana, o tyle opadłe liście w ogrodzie są powodem do wielu zmartwień. Istnieją jednak kreatywne sposoby na poradzenie sobie z opadłymi liśćmi. Posiadają one bowiem wiele pozytywnych właściwości, dzięki czemu można je kreatywnie spożytkować.


Opadłe liście - co z nimi zrobić? 

Pomimo że większość osób utylizuje liście i nie widzi w nich nic ciekawego, to opadłe jesienne liście posiadają wielorakie zastosowania. Przede wszystkim można pozostawić je na klombach bądź rabatach bylinowych. Liście cechują się bowiem pozytywnym wpływem na system korzeniowy, dzięki czemu mogą zapewnić mu dodatkową ochronę przed niskimi temperaturami. Dodatkowo liście mogą pełnić funkcję ochronną w stosunku do nadziemnych części roślin. Korzystną właściwością jesiennych liści jest również fakt, że podczas rozkładania wydzielają one substancje umożliwiające użyźnienie gleby. Dlatego właśnie pozbywanie się liści, które znaleźliśmy w ogrodzie często jest błędnym postępowaniem.

Dodatkowo ciekawym patentem na pomysłowe wykorzystanie jesiennych liści jest usypanie z nich kopczyków. Kiedy nazbieramy wystarczającą ilość liści, to możemy wykorzystać je w roli ściółki. Jeżeli posiadamy duży ogród i nazbieraliśmy bardzo dużo liści, to dobrym sposobem na ich wykorzystanie może być przeznaczenie ich na kompost. Rozwiązanie to jest niezwykle ekonomiczne, a jego walory zostały docenione przez ekologów na całym świecie. Do uzyskiwania darmowego nawozu najlepiej wykorzystywać liście z drzew owocowych oraz ozdobnych. Wykorzystanie tych liści w procesie tworzenia kompostu jest bowiem bardzo proste i nie pochłania przesadnie dużo czasu. 

 Inne kreatywne sposoby na wykorzystanie opadłych liści

Pomimo że palenie liści nadal jest bardzo popularne, to taka metoda utylizacji jest zalecana tylko w przypadku, kiedy mamy do czynienia z liśćmi z chorych drzew. Jeżeli jednak liście są zdrowe i ich wykorzystanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem, to warto wstrzymać się z ich utylizacją. Kiedy nie chcemy przeznaczać liści na kompost bądź ściółkę, to dobrym sposobem na ich wykorzystanie może być pozostawienie naszych liści w pobliżu ogrodzenia i wykonanie z nich kopczyków. Są one bowiem świetnym miejscem do hibernacji dla jeży, dzięki którym mogą one przetrwać zimowe miesiące. Liście mogą zatem posłużyć jako idealna pomoc dla zwierząt, które bez naszej pomocy nie byłyby w stanie przetrwać mrozu.

Kreatywnym sposobem na niebanalne wykorzystanie opadłych liści jest również ich zastosowanie w warunkach domowych. Z liści można wykonać wiele eleganckich ozdób, które dodadzą naszemu wnętrzu dodatkowego kolorytu. Z opadłych liści można stworzyć drobne kompozycje takie jak bukiety czy jesienne wianki. Bardzo dobrze pasują one do każdej aranżacji, dzięki czemu mogą dodać naszemu mieszkaniu bonusowych walorów estetycznych. Zabawa z liśćmi może być atrakcyjna szczególnie dla dzieci, albowiem tworzenie ozdób za pomocą elementów przyrody pobudza wyobraźnię najmłodszych. Wiele sposobów na zagospodarowanie liści sprawia, że zanim podejmiemy decyzję o ich utylizacji, warto zastanowić się nad kreatywniejszym sposobem ich spożytkowania. 

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem poradnikogrodniczy.pl - największym portalem ogrodniczym w Polsce.





12 lis 2022

Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze, kiedy sezon się skończy?

listopada 12, 2022 1 Komentarze

Narzędzia przeznaczone do prac w ogrodzie mogą posłużyć nam wiele sezonów. Aby tak było, powinniśmy odpowiednio o nie zadbać i przygotować przed wiosną poprzez wyczyszczenie i konserwację. Warto zaznaczyć, że każde narzędzie wymaga specjalnego traktowania poprzez naostrzenie lub smarowanie.


Dlaczego warto zadbać o narzędzia ogrodowe?

Każdego roku podczas sadzenia lub pielęgnacji roślin w ogrodzie używamy różnego rodzaju narzędzi, które sprawiają, że nasza praca jest przyjemna, a my możemy odpocząć na łonie natury. Dbałość o narzędzia zapewni im lepszy stan techniczny, co przełoży się na jakość wykonywanych zadań w ogrodzie. Należy pamiętać, że konserwacja wpłynie również na budżet domowy, ponieważ wymiana narzędzi jest bardziej kosztowna niżeli ich pielęgnacja.

Kosiarki i podkaszarki do traw

Urządzenia elektryczne oraz spalinowe używane w ogrodzie zasługują na szczególne traktowanie. Warto wyczyścić metalowe podwozie z resztek trawy i błota. Pozwoli to zapobiec korozji, a w efekcie uszkodzeniu maszyny. Ostrza powinniśmy odkręcić i naostrzyć przed kolejnym sezonem. Możemy również opróżnić bak z benzyną i pojemnik z olejem. Elektryczne podkaszarki są mniej absorbujące, dlatego wystarczy je tylko wyczyścić, naostrzyć ostrza lub zmienić żyłkę w zależności od modelu.

Konserwacja narzędzi ogrodniczych

Wiele niezbędnych narzędzi dla naszego ogrodu jest wykonanych z metalu. Podczas prac w ogrodzie narzędzia te są ciągle narażone na działanie warunków atmosferycznych i kontaktu z glebą co pogarsza ich stan. Używając smaru do naoliwienia śruby sekatora, wyczyszczenie części metalowych grabi, łopatek czy ręcznych glebogryzarek można dokonać przy pomocy detergentów oraz papieru ściernego, jeżeli zauważymy początek korozji.

Jeżeli używaliśmy szlaucha do podlewania roślin, powinniśmy wypompować z niego pozostałość wody i zwinąć go uważając, aby nie powstały zgięcia, ponieważ może wtedy dojść do pęknięcia. Opryskiwacze do roślin należy przepłukać dokładnie wodą, a następnie osuszyć każdy element. Dla wygody użytkowania możemy również wymienić gumowe elementy rączek od sekatorów lub nożyc, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Poprawne przechowywanie narzędzi ogrodniczych

Niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność, czy dbamy o swój prywaty ogród, powinniśmy zadbać, aby narzędzia były poprawnie przechowywane. Dobrym miejscem może okazać się pomieszczenie gospodarcze lub garaż, który będzie suchy i zabezpieczony przed śniegiem czy wilgocią. Narzędzia warto posegregować, te małe schować w szuflady lub kartonowe opakowania. Duże sekatory, nożyce lub szlauchy możemy powiesić na ścianie, co pozwoli na łatwy dostęp do nich w nowym sezonie. Natomiast sprzęt mechaniczny wystarczy przykryć materiałem, który zabezpieczy go przed osadzaniem się kurzu.

Dezynfekcja narzędzi ogrodniczych

Oprócz dokładnego wyczyszczenia narzędzi bardzo istotna jest również dezynfekcja. Najprościej można to zrobić poprzez zanurzenie sprzętu w gorącej wodzie. W tym przypadku powinniśmy pamiętać, aby przed kolejnym użyciem wszystkie przedmioty dokładnie wytrzeć i wysuszyć. Innym sposobem jest skorzystanie z alkoholu, najlepiej spirytusu lub denaturatu. Przy okazji dezynfekowania narzędzi zostaną one oczyszczone, dzięki czemu będziemy mogli dokonać ich małego przeglądu i zauważyć części potrzebujące wymiany lub naprawy.

Wysokiej jakości narzędzia ogrodnicze pomagają przyspieszyć pracę w domowym ogrodzie. Należy pamiętać, aby wszystkie przedmioty zabezpieczyć przed dziećmi i zwierzętami domowymi. Urządzenia nie powinny być pozostawione bez nadzoru, szczególnie jeśli są podłączone do prądu. Narzędzia ogrodnicze należy też chronić przed dostępem przez niepowołane osoby. Zachowując powyższe zasady, narzędzia ułatwią pracę w ogrodzie i ich używanie będzie zawsze bezpieczne.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl oferującym bogaty asortyment ogrodniczy.





10 lis 2022

W listopadowym ogrodzie

listopada 10, 2022 4 Komentarze

Listopad daje nam szansę na ostatnie w roku prace w ogrodzie. Początek miesiąca sprzyjał im, bo było ciepło i słonecznie. Może okaże się łaskawy i nie przyniesie jeszcze pluchy, a co za tym im idzie da nam szansę na prace pielęgnacyjne. 


Źródło zdjęcia - tutaj

Zanim nadejdą mrozy możemy jeszcze posadzić drzewa i krzewy. Czynność tę należy zakończyć przed nastaniem mrozów. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu krzewów, szczególnie iglaków oraz innych zimozielonych. Odpowiednio wilgotne podłoże pozwoli lepiej przetrwać roślinom okres jesieni i zimy.

Źródło zdjęcia - tutaj

Kopczykujemy lub ściółkujemy rośliny wrażliwe na mróz, np. róże, powojniki, budleje, hortensje. 



Źródło zdjęcia - tutaj


Źródło zdjęcia - tutaj




Trzeba też podwiązać sznurkiem krzewy iglaste, które mogą być narażone na połamanie pędów przez zalegający śnieg.

Źródło zdjęcia - tutaj

Owoce na krzewach ozdobnych pozostawiamy, bo są one podstawowym źródłem pokarmu dla wielu gatunków ptaków zimujących w naszych ogrodach.

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj


Konieczne jest też okrycie agrowłókniną roślin, które nie są mrozoodporne i podczas silnych mrozów mogą przemarznąć.

Po pierwszych przymrozkach usuwamy z rabat kwiaty jednoroczne. Zbieramy też nasiona kwiatów jednorocznych, np. aksamitki i nagietki. Zbioru dokonujemy w ciepły, słoneczny dzień, by owocostany były suche.

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Ścinamy byliny, które zakończyły już okres wegetacji. Pozostawiamy tylko te  rośliny, które mogą być ozdobą w okresie jesienno - zimowym i będą pokarmem dla ptaków.

Do pomieszczeń chowamy wieloletnie rośliny rabatowe, np. pelargonie, fuksje, pokrzywki.

Źródło zdjęcia - tutaj

Żródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Trzeba też zabezpieczyć przed mrozem kwiaty dwuletnie (np. bratki) i wieloletnie (np. płomyki, ubiorki, zawilce). Można to zrobić obsypując rośliny liśćmi lub obłożyć je gałęziami świerkowymi.


Cebule, kłącza i bulwy kwiatów, które są wrażliwe na mrozy i nie zimują w gruncie, np. mieczyki, dalie czy begonie. Wykopany materiał obsuszamy, czyścimy przechowujemy w skrzynkach przysypując lekko torfem lub trocinami. 

Żródło zdjęcia - tutaj


Żródło zdjęcia - tutaj


Żródło zdjęcia - tutaj

Z kolei do gruntu sadzimy cebule kwiatów, które zakwitają wiosną (tulipany, narcyzy, przebiśniegi czy szafirki).





Żródło zdjęcia - tutaj


Regularnie grabimy opadłe liście. Będzie je można wykorzystać na kompost. Liście winny być wolne od chorób i szkodników.

Żródło zdjęcia - tutaj

Część liści można zostawić na trawniku, by mogły się tam schować jeże.

Żródło zdjęcia - tutaj

Wiele prac jest też do zrobienia na warzywniku. Przekopujemy i wzbogacamy grządki w materię organiczną. Sadzimy cebulę dymkę i czosnek zimowy. Można też posiać pietruszkę.


Z początkiem listopada ostatni raz kosimy trawnik. Należy pamiętać aby cięcie nie było zbyt niskie. Czyścimy i konserwujemy maszyny i narzędzia ogrodnicze.

Źródło zdjęcia - tutaj



I... czekamy na wiosnę.

Źródło zdjęcia - tutaj