19 lut 2021

Ażurowy sweter w kolorze kiwi

lutego 19, 2021 3 Komentarze

Zielony jest jedną z moich ulubionych barw. Tym razem po raz kolejny sięgnęłam po włóczkę w kolorze kiwi. Ażurowy sweter powstał ze szlachetnych włóczek. Chciałam mieć lekką i zarazem ciepłą dzianinę. Połączyłam dwie nitki - Kid Silk i Merino Lace. Sweterek waży tylko 200 g i jest w rozmiarze pasującym od M do XL.


Parametry włóczek:

 Kid Silk

Włóczka o niesamowitej miękkości i delikatności, nadająca się na chusty, bluzki, swetry, bolerka.

  • 75% Kidmohair, 25% Jedwab
  •   25 g || 225 m
  • Druty rozmiar 3-4 mm
  • Próbka: 18 oczek i 26 rzędów to 10 cm x 10 cm
  • Zalecane pranie ręczne
  • Szacowane zużycie materiału na bluzkę kobiecą w rozmiarze 38/M: - z krótkim rękawem: 100g  - z długim rękawem : 125g
  • kolor: kiwi
Merino Lace

Bardzo wydajna i miła w dotyku wełna merino niemieckiej marki AUSTERMANN. Można ją znakomicie łączyć np. z włóczką Kid Silk lub Tender Kid, aby uzyskać puszysty efekt dzianiny. Merino Lace EXP jest znakomita na ażurowe chusty, sweterki i bluzeczki. 

  • 100% Wełna Merino
  •   50g || 400 m
  • Druty/szydełko rozmiar 3-4 mm
  • Próbka: 24oczek i 38 rzędów to 10 cm x 10 cm
  • Zalecane w 30°

Sweter dziergałam na drutach nr 5. Ściegiem jaki wybrałam jest delikatny ażur. Motyw ten wykorzystany jest na całych plecach i przodzie. Na rękawach jest tylko w ich dolnej części.




Sweter jest dziergany od dołu, osobno tył i przody. Te części zostały połączone na ramieniu za pomocą trzech drutów. Wykończeniowa plisa została dorobiona po nabraniu oczek wzdłuż przodów, a w części przy szyi zostały wykorzystane oczka z tyłu robótki, które nie zostały zamknięte a pozostawione właśnie w celu dorobienia plisy. Rękawy zostały dorobione po nabraniu oczek z brzegu robótki. Mankiety zrobiłam metodą bezszwową, a pozostała część rękawów połączyłam szydełkiem oczkami ścisłymi po stronie prawej. Podobnie zespoliłam tył z przodami.

Z takiego połączenie włóczek skorzystałam już wcześniej dziergając kardigan z kulkami.









12 lut 2021

Dwuwarstwowa czapka w warkocze dla dziewczynki

lutego 12, 2021 2 Komentarze
Zima, nosimy czapki. Dorośli i dzieci. Szczególnie dla naszych pociech wybierajmy surowiec najwyższej jakości. Należy do nich wełna merino. Jest miękka, ciepła i przyjemna w dotyku. Sięgam po nią od lat i nigdy się nie zawiodłam.

Właściwości wełny merino:
Zimą chroni przed dużymi nawet mrozami, a latem przyjemnie chłodzi. Nie pochłania zapachów. Wełnę merino pozyskuje się z runa owiec merynosów. Charakteryzuje się termoizolacją, oddychalnością, jest odporna na plamy i antybakteryjna.

Parametry włóczki super soft:

⇒ 100% wełna Merino Extrafine

⇒ 50g || 125

⇒ druty rozmiar 4 - 5 mm

⇒ próbka: 21 oczek i 28 rzędów to 10 cm x 10 cm

⇒ zalecane pranie ręczne

⇒ wyprodukowano we Włoszech


Po raz kolejny zrobiłam dla mojej Stokrotki czapkę z tej włóczki. 

 




Tym razem chciałam, aby czapka była wyjątkowo ciepła, więc wydziergałam dwuwarstwowe nakrycie głowy. Wewnętrzna warstwa pochodzi z odzysku - sprułam czapkę, z której dziewczynka już wyrosła. Włóczkę nawinęłam na pasma, wyprałam i stała się jak nowa.





Na czapkę naszyłam etykietę z napisem "Babcia zrobiła"😉



Szary szalik, który dziewczyna ma założony, też został zrobiony z wełny merino, ale w grubszej wersji, czyli Masi Soft.









10 lut 2021

Lampy Muuto – przekonaj się, że lampy wiszące nie muszą być nudne

lutego 10, 2021 0 Komentarze

Myśląc o aranżacji dowolnego miejsca, sufit często jest ostatnim miejscem, na które kierujemy wzrok, a w końcu odpowiednie oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego pomieszczenia, bez którego nawet najpiękniejszych dekoracji nie udaje się odpowiednio wyeksponować. Nieprzemyślany wybór lampy wiszącej to duża strata dla domu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że na rynku istnieje wiele ciekawych modeli, które z łatwością można wkomponować w wystrój każdego pokoju. Lampy Muuto udowadniają, że górne oświetlenie wcale nie musi być nieciekawe, nawet jeśli nie decydujemy się na kryształowy żyrandol.

Lampy Muuto – ekologiczne oświetlenie w twoim domu

Oprócz unikalnych projektów i ogólnej estetyki, dla dużej części świadomych klientów kluczowy będzie wpływ danego produktu na środowisko. Lampy Muuto obejmują propozycje również dla takich osób. Jedną z ciekawszych elementów kolekcji lamp wiszących jest Under The Bell. Została ona wykonana w 80% z włókien, które pochodzą z recyklingu. Wygląd lampy także jest nietuzinkowy. Duży, marszczony klosz bardzo dobrze będzie prezentował się zarówno w salonie, jak i nad kuchennym stołem. Zamysłem projektantów było, aby stworzyć nisko wiszącą lampę, która jednocześnie, dzięki swojej konstrukcji, będzie wyciszać dźwięki z otoczenia. Jest to więc pozycja przeznaczona dla tych, którzy cenią spokój oraz ekologiczne produkty.

Lampy Muuto – loftowy design

Lampy Muuto są nowoczesne i interesujące, szczególnie jeśli chodzi o warstwę projektową. Dla osób, które chciałyby w swoich wnętrzach wprowadzić styl industrialny albo lubią futurystyczne gadżety, producent przygotował proste, a za razem wyróżniające się lampy wiszące. Tego typu propozycje dostępne w kolekcji Muuto można zobaczyć na stronie https://www.bakata.pl/marki/muuto/. Niektóre lampy wyglądem przypominają nieosłonięte żarówki na długim przewodzie. Bardzo dobrze prezentują się, kiedy jest ich więcej w pomieszczeniu. Dzięki temu efekt loftowej aranżacji jest jeszcze bardziej zauważalny.




6 lut 2021

Jeszcze jedna sałatka z roszponką

lutego 06, 2021 2 Komentarze
Zimą wiele osób zapomina o spożywaniu warzyw, a te są niezwykle ważnym składnikiem pokarmowym. Dziennie powinno się ich zjadać co najmniej 1/2 kg. Zawierają one niezbędne dla organizmu witaminy i mikro oraz makroelementy. Warzywa należy je uwzględnić w codziennym jadłospisie na śniadanie, obiad i kolację. Najlepiej będzie, jeśli do naszej diety włączymy jarzyny surowe i kiszonki.

Aby urozmaicić nasze menu warto przygotowywać różnego rodzaju sałatki. Dziś proponuję taką z roszponką.

Źródło zdjęcia - tutaj


"Roszponka to roślina podobna do sałaty o małych liściach. Jednak na tle sałat wyróżnia się nie tylko rozmiarem liści, lecz także wartościami odżywczymi, a co za tym idzie - właściwościami leczniczymi. Roszponka zawiera od trzech do czterech razy więcej beta-karotenu i witaminy C niż sałata siewna. 

Roszponka jest skarbnicą beta-karotenu, czyli prowitaminy witaminy A - substancji, z której organizm człowieka wytwarza witaminę A. Beta-karoten przyspiesza opalanie, wspomaga funkcjonowanie wzroku, może zapobiec chorobom serca, a nawet rozwojowi nowotworów. Poza tym beta-karoten ma właściwości odmładzające i chroni przed starzeniem.

Roszponka wspiera pracę układu pokarmowego, gdyż pozytywnie wpływa na trawienie. W medycynie naturalnej sok z roszponki stosuje się w nieżytach i wrzodach żołądka oraz dwunastnicy. Poza tym roszponka pomaga przy zaparciach.

W ziołolecznictwie roszponkę stosuje się, by poradzić sobie z wiosennym przesileniem. Jeśli więc po zakończeniu zimy pojawią się objawy, takie jak osłabienie, senność, częste bóle głowy i bóle mięśni, rozdrażnienie czy mniejsza odporność na stres, warto sięgnąć po roszponkę.
Roszponka należy do rodziny kozłkowatych, tak jak kozłek i lekarski, i podobnie jak to zioło wykazuje działanie uspokajające. Dlatego po roszponkę można sięgać w stanach napięcia i uczucia niepokoju, a także przy problemach ze snem. Roszponka powinna wywołać stan odprężenia psychicznego.
Roszponka należy do warzyw, z których powstają małe ilości kwasu moczowego, podobnie jak bakłażanypaprykacykoriakapustaogórkimarchew czy kalarepa. W związku z tym jest zalecana w diecie chorych na dnę moczanową." *
* Źródło informacji - tutaj

Składniki sałatki:
⇒ 1/2 paczki roszponki
⇒ kilka rzodkiewek
⇒ 1 mała puszka kukurydzy konserwowej
⇒ 1 pomidor średniej wielkości
⇒ 2 kiszone ogórki
⇒ 5 dag żółtego sera
⇒ 1 łyżeczka majonezu
⇒ 1 mały jogurt naturalny
⇒ sól i pieprz
Sposób wykonania:
Posiekać roszponkę, a kiszone ogórki, rzodkiewkę i żółty ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać kukurydzę, majonez i jogurt naturalny. Wymieszać ze świeżo zmielonym pieprzem i solą. Podawać z razowym pieczywem posmarowanym niewielką ilością masła.




Podobną sałatkę z roszponką proponowałam już wcześniej. Domownikom zasmakowała, dlatego wykorzystałam to warzywo powtórnie. Kombinacji jest wiele. 








1 lut 2021

Męska czapka "Royal"

lutego 01, 2021 4 Komentarze

Czapka, którą nazwałam "Royal", powstała z niezawodnej włóczki Super Soft. W końcu trafiłam w gust męża. Chciał cienką czapkę - nareszcie dał się namówić na dzianinę zrobioną przeze mnie. Naszyta aplikacja dała początek nazwie - "Royal" właśnie. Złoty haft rozświetla czerń, dodając twarzy optymistycznego blasku.



Czapka jest wykonana metodą bezszwową na drutach nr 3,5 ściągaczem 2/2. Chciałam, by ścieg był ścisły, więc dziergałam na drutach cieńszych, niż zaleca producent. Robótkę rozpoczęłam od nabrania 112 oczek. Po przerobieniu odpowiedniej wysokości (mierzyłam na modelu) zredukowałam liczbę oczek, przerabiając 2 oczka lewe razem. Po kilku rzędach znów zmniejszyłam liczbę oczek przerabiając 1 o. prawe i 1 o. lewe na prawo. Po przerobieniu kilku centymetrów znów zredukowałam liczbę oczek, przerabiając 3 oczka razem na prawo, ale najpierw skrzyżowałam 2 oczka prawe tak, by oczko drugie było na wierzchu. Przez pozostałe oczka wciągnęłam nitkę, ściągnęłam je mocno i zaszyłam po lewej stronie robótki. Po wypraniu i zblokowaniu dzianiny oczka ładnie się wyrównały. 

Tak wygląda lewa strona czapki.



Parametry włóczki:

⇒ 100% wełna Merino Extrafine

⇒ 50g || 125

⇒ druty rozmiar 4 - 5 mm

⇒ próbka: 21 oczek i 28 rzędów to 10 cm x 10 cm

⇒ zalecane pranie ręczne

⇒ wyprodukowano we Włoszech


Ta włóczka należy do moich ulubionych. Powstało z niej już wiele dzianin. Tworzą się kolejne.

Czapka jest cienka, miła w dotyku i ciepła. Sprawdza się podczas zimowych spacerów.