25 lis 2019

Ucierany placek z jabłkami

listopada 25, 2019 6 Komentarze
Coś słodkiego czasem człowiek ma ochotę przekąsić. Jestem łasuchem, więc nie mogę mieć słodyczy w domu, ale kusiło. Upiekłam więc na szybko placek z jabłkami. Leżałam chora z mocnym zapaleniem tchawicy, niewiele produktów miałam pod ręką. Nawet masła było za mało (nie używam do pieczenia margaryny, ani do niczego innego). Zakupów nie miał kto zrobić, bo tak się tym razem złożyło, że wszyscy domownicy przebywali poza domem. Sąsiadki nie chciałam zamęczać, więc pogłówkowałam, przeszukałam swój "przepiśnik" i znalazłam proste do zrobienia ciasto. Tak akurat dla człowieka z wysoką temperaturą 😉 Musiało być przecież szybko, bo ciepła kołdra czekała. I kawa też 😉



Produkty:

⇒ 200 g mąki krupczatki
⇒ 4 jajka
⇒ 50 g oleju rzepakowego 
⇒ 150 g cukru
⇒ 1 łyżeczka proszku do pieczenia
⇒ cukier waniliowy
⇒ 1/2 kg jabłek
⇒ opcjonalnie: cukier puder, mielony cynamon

Sposób wykonania:

Utrzeć (najlepiej robotem kuchennym) na gładką masę jajka, cukier i cukier waniliowy. Połączyć, ucierając cały czas, z proszkiem do pieczenia, olejem i mąką dodawaną partiami. Wylać ciasto na formę i rozłożyć pokrojone na kawałki jabłka. Piec w temperaturze 180° C przez około 35 - 40 min. Po wystudzeniu można oprószyć cukrem pudrem z dodatkiem niewielkiej ilość cynamonu.

Dodam, że porcja ciasta jest wystarczająca na małą formę. Ja używam formy ceramicznej, co nie wymaga smarowania tłuszczem przed pieczeniem. 


Ciasto robi się błyskawicznie, a placek jest pyszny i rozpływa się w ustach. Polecam wszystkim zapracowanym i ceniącym jednak domowe wypieki 😉 Placek można też upiec z innymi owocami.


Poniżej podaję link prowadzący do innego przepisu szybkie na ciasto. Tym razem jest ze śliwkami. 




23 lis 2019

Czarna czapka z pomponem

listopada 23, 2019 9 Komentarze
Kiedy listopad na dobre się rozgościł to znak, że przez kilka miesięcy będzie chłodno. Trzeba mieć w zanadrzu ciepłe czapki.

Dlaczego warto nosić czapki?
Przez głowę tracimy większość (ok. 70%) ciepła z organizmu. Dbajmy o nasze zdrowie. Jeśli nie będziemy nosić czapek podczas chłodów i mrozów, to wcześniej, czy później  zatoki dadzą o sobie znać. Włosy też nie lubią styczności z niską i mroźną temperaturą. Stają się matowe i łamliwe. Niskie temperatury mają zgubny wpływ na skórę. Na dłonie nakładamy kremy, zakładamy rękawiczki. Skóra głowy również wymaga troski. Najlepiej nosić czapki z naturalnego włókna. Na jesień, czy zimę najodpowiedniejsze są te z wełny. 

Nie zawsze używam takiego materiału, bo często skusi mnie kolor, czy splot. Muszę jednak powstrzymać te zapędy i powrócić do stuprocentowej wełny.

Kiedyś zrobiłam pewnemu panu czapkę z włóczki o składzie 50 % wełny i 50% akrylu, to narzekał, że mu marzną uszy. Wydziergałam mu więc nakrycie głowy ze stuprocentowej wełny. Był zadowolony i stwierdził, że jest duża różnica. Wełniana czapa po prostu grzała. Tak więc dziergajmy czapy i nośmy je.

Prezentowana poniżej czapka powstała z włóczki, którą bardzo lubię. Świetnie nadaje się na czapki. To Alpina. Czapka została wykonana metodą bezszwową. Wykorzystałam do jej zrobienia moje ulubione warkocze.

Parametry włóczki: 
50% wełny,  50% akrylu
Motek to 100 gram / 100 metrów
Producent zaleca druty numer  6 - 7.

Włóczka posiada ładny, gruby splot, jest sprężysta. Dobrze się z niej dzierga, nitka się nie rozwarstwia. Jest przyjemna w dotyku. Świetnie nadaje się na zimowe czapki, szale, kominy, grube swetry.


Czapka została wykonana metodą bezszwową. O tym, jak rozpoczynać dzierganie czapki tym sposobem, pisałam w jednym z postów. Cieszył się on dużym powodzeniem, więc podaję link do niego - klik

21 lis 2019

W poszukiwaniu natury dla twarzy

listopada 21, 2019 0 Komentarze
Przyszło nam żyć w czasach, kiedy środowisko naturalne zostało narażone na niekorzystne działanie człowieka. Co rusz to słyszymy o naruszeniu równowagi biologicznej. W takich warunkach żyjemy i jesteśmy  narażeni na szkodliwe czynniki. Codziennie nasza skóra pokrywa się warstwą kurzu zawierającego niekorzystne substancje. Celowym więc jest minimalizowanie szkodliwych składników. Codzienną pielęgnację skóry warto zatem wykonywać z zastosowaniem naturalnych składników. Można je znaleźć na rynku, warto poszukać.

Źródło zdjęcia - tutaj
Każda z nas chce, by nasza twarz była ładna, świetlista, zadbana. Pomoże w tym używanie dobrych, ale niekoniecznie najdroższych kosmetyków. Sięgnijmy więc po naturalny krem do twarzy. Taki wybór korzystnie wpłynie na wygląd skóry. 

Kosmetyczki są zdania, że twarz kończy się na dekolcie, tak więc posłuchajmy profesjonalistek i zadbajmy również o tę część naszego ciała.

Do produkcji kosmetyków naturalnych używa się składników pochodzących z upraw organicznych. Mamy więc szansę na dostarczenie naszemu organizmowi samego dobra i nie narażać go na "kosmetyczne stresy". Substancje naturalne lepiej się wchłaniają i przyswajają przez skórę. Jest to zatem dostateczny powód do sięgania po kosmetyki, do produkcji których użyto organicznych składników.

Źródło zdjęcia - tutaj



7 lis 2019

Dekoracje domu z dynią inaczej w roli głównej

listopada 07, 2019 6 Komentarze
Jest, nadszedł, częstuje nas deszczem, wiatrem, brakiem słońca i pochmurnymi dniami. Słabe światło wywołuje nostalgiczny nastrój.  Listopad. 

Kiedy nastąpią takie dni, to poszukuję czegoś, coje uprzyjemni. Budzi się we mnie wena i kolorem staram się rozświetlić przestrzeń w domu. 

Warto wprowadzić do domu coś, co ociepli wnętrze. Mogą to być barwne poduszki, świece, lampiony, świeczniki ustawione na stole, stoliku, komodzie czy parapecie. Świetlne sznury to też dobry sposób na rozjaśnienie pomieszczeń. Takie dekoracje umieśćmy w różnych miejscach domu - na karniszu, na parapecie, na komodzie... i, gdzie tylko wyobraźnia podpowie. Powieszone na lustrze spotęgują ilość światła w domu.

Oglądając telewizję, zobaczyłam w programie "Pytanie na śniadanie" elementy scenografii, które mnie zachwyciły. Były to pomalowane dynie. 

Nie zwlekając, pobiegłam do sklepu z farbami i zakupiłam złoty oraz srebrny spray. Pokolorowałam pomarańczowe dynie. Złote postawiłam na parepecie okna w salonie, a srebrne w kuchni. Oczarowana patrzyłam na niesamowity efekt. Jasność bijąca od pomalowanych, błyszczących dyń i odbijające się od nich światło wprowadziło do domu więcej blasku. Dodatkowo zapalone lampiony zwiększyły efekt, a ja aż uśmiechnęłam się do nowych dekoracji.

6 lis 2019

Zmiany, zmiany, czyli meble na wymiar

listopada 06, 2019 11 Komentarze
Już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł ze zmianą mebli kuchennych. Te, które mam są niby dobre, zadbane, czyste, ale jakoś tak nie pałam już do nich miłością. Tak od około prawie dwóch lat biję się z myślami: zmienić, nie zmienić... Już jestem bardzo bliska podjęcia ostatecznej decyzji, że będą nowe 😉 

Co mnie skłania do tego kroku? W nowych kuchniach piekarnik jest na wysokości oczu. Jakież to praktyczne i wygodne. Miałam okazję przekonać się o tym goszcząc w domu, gdzie takie rozwiązanie zostało zastosowane. Nie trzeba się schylać, kucać, chodzić na kolanach, by zobaczyć, co się dzieje w piekarniku. Czy ciasto ładnie rośnie, czy już dochodzi?


Kuchnia, Strona Główna, Kuchnia Luksus




Najwygodniej jest zrobić meble na wymiar. Można wtedy zaplanować każdy detal, wykorzystać całą wolną przestrzeń. Ja takie rozwiązania preferuję.

Znalazłam ofertę, która może spełnić moje oczekiwania. Przedsiębiorstwo produkuje meble wysokiej jakości, a nad projektem czuwają specjaliści od aranżacji wnętrz. Siedziba firmy znajduje się w Krakowie, ale obsługuje klientów z terenu całej Polski. 



Nie tylko kuchenne meble można zamówić na wymiar. Są w naszych domach pomieszczenia i zakamarki, w których taka opcja wydaje się jedną z najlepszych.





To do dzieła 😉

5 lis 2019

Patronat medialny nad książką i szydełkowanie dla dzieci

listopada 05, 2019 0 Komentarze
Mam przyjemność poinformować, iż sprawuję (jako "W harmonii") patronat medialny nad książką Trench Nicki "Ubranka dla dzieci na szydełku".




Pozycja zawiera 35 projektów ubranek i zabawek szczegółowo opisanych z pięknymi fotografiami. Książka jest starannie wydana na papierze kredowym. Można tu znaleźć piękne projekty sweterków, kamizelek, sukienek, bucików, czapeczek, kocyków i zabawek dla maluszków. Dokładne instrukcje dają szansę na samodzielne zrobienie szydełkowych cudeniek nie tylko władającym szydełkiem od dawna. Dzięki krótkiemu poradnikowi umieszczonemu na początku książki początkujące osoby również z powodzeniem sobie poradzą.









Książka może być nie tylko inspiracją do wydziergania szydełkowych dzianin, ale też będzie wspaniałym prezentem na imieniny, urodziny, pod choinkę...









"Nicki Trench to jedna z najbardziej znanych postaci propagujących odrodzenie rękodzieła domowego w Wielkiej Brytanii. Projektuje, uczy i pisze o robótkach na drutach i szydełku, dekorowaniu ciast oraz... hodowli kur; jest autorką wielu książek o robótkach, a także założycielką Laughing Hens, wiodącego brytyjskiego sklepu internetowego z włóczkami i akcesoriami do robótek. Prowadzi stronę internetową www.nickitrench.com oraz blog nickitrench.blogspot.com." *

* Źródło - klik



"Nicki Trench jest autorką książek i artykułów z zakresu szydełkowania, szycia, dziania i pikowania . Nicky Trench prowadzi warsztaty w swoim domu w Lewes , niedaleko East Sussex w Anglii Ma dwie dorosłe córki.

Jej matka i babcia również szydełkowały, a ona zrobiła ponczo dla szefa swojej siostry w ParyżuLubiła pracować z kolorem, a swoje pierwsze szydełkowe kreacje miała po dwudziestce. Po pracy z techniką Fair Isle zaczęła projektować poduszki i narzuty. Szydełkując, zaczęła coraz bardziej bawić się kolorowymi kwadratami.
O swoim hobby ogrodniczym napisała książkę o uprawie warzyw i owoców oraz trzymaniu kurczaków i pszczół. Została przetłumaczona na holenderski pod tytułem Stwórz własny ogródek wiejski.
Nicki projektuje także torty weselne do magazynów takich jak Cosmopolitan Bride , You & Your Wedding i Brides." *
* Źródło - tutaj


4 lis 2019

Dekorowanie światłem. Sprawdź, jak poprawić atrakcyjność wnętrza za pomocą oświetlenia

listopada 04, 2019 5 Komentarze

Nie od dziś wiadomo, że światło pełni w naszym życiu ważną rolę. Wpływa na rytm naszego dnia, wyznacza pory snu i czuwania, a w przypadku oświetlenia sztucznego podnosi bezpieczeństwo i umożliwia sprawne funkcjonowanie po zapadnięciu zmroku. Światło potrafi też poprawiać nasz nastrój i motywować do działania. Odpowiednio zastosowane we wnętrzu mieszkalnym czy służbowym wpłynie na efektywność użytkowników. Coraz częściej też myślimy o oświetleniu jak o sposobie na efektowną dekorację.



Wiele pomysłów na dekorowanie wnętrza poprzez odpowiednie wykorzystanie oświetlenia znajdziemy w pracach znanych architektów. W swoich projektach wykorzystują zarówno światło naturalne, jak i oświetlenie sztuczne. Poprzez odpowiednie zestawienie materiałów, faktur i kolorów oraz zaproponowanie przemyślanej lokalizacji źródła światła i kąta jego padania na elementy aranżacji uzyskują niezwykłe efekty wizualne stosowane zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i użytkowych.

Dekoracyjna oprawa oświetleniowa

Współczesne oprawy oświetleniowe wykazują się ogromnym zróżnicowaniem kształtów, materiałów oraz rozmiarów. Niektóre z nich odznaczają się bardzo dekoracyjną formą, dzięki czemu już samo wprowadzenie ich do wnętrza potrafi diametralnie zmienić jego wygląd. Taka lampa staje się niekwestionowaną ozdobą całej aranżacji i – przy odpowiednim podejściu projektanta – przewodnim elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Będzie koncentrować na sobie uwagę osób, które znajdą się w pomieszczeniu, spełniając jednocześnie swoją podstawową, praktyczną funkcję.
Dekoracyjna oprawa – w zależności od wielkości i kształtu – może zostać zamontowana nad stołem w jadalni, salonie, sypialni i wielu innych wnętrzach. Przybiera zarówno proste, jak i niezwykle wyszukane i zaskakujące formy, jak na przykład dostępne w e-sklepie Lampy.it oprawy z serii Snake, lampa Balloon albo Comet Pendant. Przykłady takich opraw można mnożyć. Niektóre z nich cechują się regularnym kształtem, a wyróżniają doborem materiałów dekoracyjnych, inne nie zaskakują materiałem, za to zadziwiają nadaną im przez producenta formą. Tak duże bogactwo dekoracyjnych opraw oświetleniowych pozwala dobrać lampę do gustów osób o różnych oczekiwaniach.

Podświetlane wnęki i półki

Oprawa oświetleniowa nie zawsze musi pozostawać widoczna. Dekorować światłem można nawet wtedy, gdy ta znajdzie się poza zasięgiem wzroku obserwatora. W tym przypadku liczy się sam efekt świetlny, a nie design lampy. Podświetlić można w ten sposób wnęki albo półki. Przy wykorzystaniu taśmy LED tworzone są niezwykłe aranżacje. I choć źródło światła pozostaje ukryte, uzyskany efekt podnosi atrakcyjność wnętrza i nadaje mu klimatycznego nastroju.
W podobny sposób jak wnęki można podświetlać też elementy ścienne oraz podwieszane sufity. Wykorzystanie do ich budowy płyt OSB, za którymi ukryte zostanie źródło światła, cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Powstaje w ten sposób efektowna, przestrzenna podświetlana konstrukcja. Co więcej, jeśli inwestor zastosuje taśmy RGB, będzie miał możliwość zmiany barwy światła i dostosowania jej do aktualnych potrzeb oraz okoliczności.

Podświetlana ściana

Niektórzy inwestorzy decydują się na aranżację podświetlanej ściany w nieco odmienny sposób. W tym przypadku źródło światła nie zawsze pozostaje ukryte i nie koniecznie stosuje się do tworzenia dekoracji taśmę LED. Zastosowanie znajdą tu również halogeny i montowane na szynie reflektorki. W takiej dekoracji nie mniej istotne od rodzaju zastosowanej oprawy pozostaje to, co oświetlamy. Przewodnim elementem dekoracyjnym jest bowiem nie samo światło, ale ściana o ciekawej fakturze. Oświetlenie ma za zadanie wyeksponować ten element na tle całej aranżacji i nadać mu wyrazistości. Przykładem takich dekoracji są na przykład wyłożone kamieniem lub cegłą ściany. Ich faktura oświetlona przez padające z góry światło nadaje wnętrzu charakteru.

Zastosowanie kinkietów

W dekorowaniu oświetleniem ogromny udział mają kinkiety. Inwestorzy mogą wykorzystać takie modele, które dekorują wnętrze już samą swoją formą. Można je również zastosować do podświetlania ściany o ciekawej fakturze (drewniane albo betonowe panele, cegła itp.). Jednak najciekawszym i najbardziej zaskakującym sposobem na dekorowanie wnętrza przy pomocy kinkietów będzie wykorzystanie wielu opraw o takiej samej formie, emitujących światło o wąskiej wiązce. Na ścianie można je montować w jednym szeregu albo pokusić się o instalacje opraw w taki sposób, by emitowane światło padało pod różnymi kątami, a wiązki światła wzajemnie się przenikały.
To tylko kilka pomysłów na wykorzystanie we wnętrzu dekoracji świetlnych. W rzeczywistości możliwości jest znacznie więcej, a niebagatelną rolę odgrywa tu inwencja inwestorów i dostęp do materiałów o różnych fakturach oraz szerokiej gamy produktów oświetleniowych. Inspiracji do tworzenia własnych dekoracji można szukać w branżowych magazynach albo na stronach producentów oświetlenia.