15 lut 2023

Wysiew nasion warzyw na rozsadę - klucz do sukcesu w ogrodnictwie

lutego 15, 2023 10 Komentarze

Rośliny warzywne, które chcemy uprawiać w naszym ogrodzie, możemy wysiać bezpośrednio do gruntu lub wcześniej na rozsadę. Wysiew na rozsadę pozwala nam na lepsze przygotowanie naszych sadzonek do uprawy w pełnym słońcu i uzyskanie większej liczby roślin o silnej korzeniowej strukturze. W tym artykule omówimy korzyści i właściwe techniki wysiewu nasion warzyw na rozsadę w lutym.

Dlaczego warto wysiewać nasiona na rozsadę w lutym?

  • Wczesne rozpoczęcie procesu wegetacji: Wysiew nasion na rozsadę pozwala nam na wczesne rozpoczęcie procesu wegetacji, dzięki czemu nasze rośliny będą gotowe do sadzenia w gruncie w odpowiednim czasie. Wysiew w lutym zapewni nam dostępność rozsady wczesnym latem, co pozwoli nam na wykorzystanie w pełni sezonu wegetacyjnego.
  • Większa liczba roślin: Wysiew nasion na rozsadę daje nam możliwość wyhodowania większej liczby roślin niż w przypadku bezpośredniego wysiewu do gruntu. W ten sposób możemy zapewnić sobie dodatkowe rośliny do sadzenia w ogrodzie lub do sprzedaży.
  • Lepsze przygotowanie do uprawy: Wysiew nasion na rozsadę pozwala nam na lepsze przygotowanie naszych sadzonek do uprawy w pełnym słońcu. W cieplejszym i jaśniejszym środowisku sadzonki rosną szybciej i lepiej się kształtują.

Jak wysiewać nasiona na rozsadę w lutym?

  • Wybór odpowiedniej gleby: Aby uzyskać najlepsze rezultaty, ważne jest, aby wybrać odpowiednią glebę do wysiewu nasion na rozsadę. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas. Można ją kupić w sklepach ogrodniczych lub przygotować samodzielnie mieszając torf i piasek w proporcji 2:1.
  • Wysiew nasion: Nasiona wysiewamy w odpowiednich doniczkach lub pojemnikach, upewniając się, że gleba jest wilgotna. Nasiona układamy na powierzchni gleby i delikatnie przykrywamy warstwą gleby o grubości około 1 cm. Po wysianiu doniczki przykrywamy folią, aby utrzymać wysoką wilgotność i ciepło.
  • Pielęgnacja sadzonek: Sadzonki powinny być umieszczane w ciepłym i jasnym miejscu, ale bez bezpośredniego dostępu do słońca. Należy również regularnie podlewać glebę, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. Po kilku dniach nasiona powinny wykiełkować i pojawić się pierwsze pędy.
  • Przesadzanie sadzonek: Gdy nasze sadzonki osiągną wysokość około 5-7 cm, możemy je przesadzić do większych doniczek lub bezpośrednio do gruntu. Pamiętajmy, aby uważać na silne nasłonecznienie i stopniowo je do niego przyzwyczajać.

Zalety wysiewu na rozsadę

Wysiewanie nasion warzyw na rozsadę ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu uprawowego. Możemy mieć gotowe rośliny do posadzenia w ogrodzie, gdy temperatura powietrza będzie już odpowiednia. Po drugie, umożliwia nam lepszą kontrolę nad warunkami wzrostu roślin, co przekłada się na lepsze rezultaty uprawy. Po trzecie, wysiew na rozsadę pozwala na zaoszczędzenie miejsca w ogrodzie, ponieważ sadzonki można hodować w doniczkach na tarasie lub balkonie. Pamiętajmy o prawidłowej pielęgnacji i odpowiedniej glebie, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Rodzaje warzyw do wysiewu na rozsadę

Wiele rodzajów warzyw można wysiewać na rozsadę, w tym pomidory, paprykę, bakłażany, kalafior, brokuły, cukinię, ogórki i wiele innych. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie gatunki i odmiany, które będą dobrze rosły w naszym klimacie i glebie. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie gatunki i odmiany, które będą dobrze rosły w naszym klimacie i glebie. Przed wysiewem warto zapoznać się z instrukcją na opakowaniu nasion oraz z radą doświadczonych ogrodników.

Podsumowując, wysiew nasion warzyw na rozsadę już w lutym to doskonały sposób na uzyskanie zdrowej i silnej rośliny, która będzie gotowa do sadzenia w ogrodzie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i warunkom uprawy, możemy cieszyć się obfitymi zbiorami swoich ulubionych warzyw.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z www.target.com.pl - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.


10 lut 2023

Gofry ze szpinakiem

lutego 10, 2023 14 Komentarze

Czasem nachodzi człowieka ochota na zjedzenie czegoś. I tak mnie właśnie naszło na to coś😉

Jednocześnie chciałam, by to coś było zdrowe😉

Miałam dużą ochotę na gofry, ale pomyślałam, że to jednak nie będzie dobry pomysł. Czasem eksperymentuję w kuchni. Przypomniałam sobie, że smażyłam kiedyś naleśniki ze szpinakiem. I tak narodził się pomysł na gofry z tym dodatkiem. 

Źródło zdjęcia - tutaj


Składniki:

⇒ 140 g mąki pszennej

⇒ 150 g mleka 

⇒ 60 g oleju roślinnego (np. słonecznikowego)

⇒ 1 jajko

⇒ 2 garści świeżego szpinaku

½ płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej

⇒ szczypta soli

Z tej ilości składników upieczemy 4 - 5 sztuk gofrów.

Sposób wykonania:

Szpinak zblendować na gładką masę. 

Źródło zdjęcia - tutaj

Tak przygotowany szpinak połączyć z pozostałymi składnikami. Powstała masa powinna mieć konsystencję rzadszą niż kwaśna śmietana. Jeśli będzie zbyt gęsta dolać mleko. 

Ważne - po upieczeniu gofry należy odkładać na ażurową podstawkę do przestygnięcia. W przeciwnym przypadku nie będą chrupiące.



💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚

Właściwości odżywcze szpinaku

Szpinak jest  bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych.

"Szpinak jest warzywem ubogoenergetycznym, świetnym źródłem folianów, witaminy K, A, E i C. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy w postaci beta karotenu, luteiny i zeaksantyny wpływa korzystnie na wzrok. Dodatkowo, błonnik pokarmowy znajdujący się w szpinaku wspomaga prawidłową pracę jelit. 

Zawartość poszczególnych składników odżywczych w 100 gramach liści szpinaku:

  • wartość energetyczna - 22 kcal
  • żelazo - 2,8 mg
  • witamina A  - 707 µg
  • witamina E - 1,88 mg
  • witamina K - 560 µg
  • witamina C - 67,8 mg
  • foliany - 193 µg
  • błonnik pokarmowy - 2,1 g
  • beta-karoten - 4243 µg
  • luteina i zeaksantyna - 12198 µg

Kto powinien uważać na szpinak?

  • Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe (m.in. acenokumarol, warfaryna) - szpinak zawiera dużo witaminy K, na którą szczególnie należy uważać ze względu na interakcje, które zachodzą pomiędzy tą witaminą, a wyżej wymienionymi lekami. 
  • Osoby zmagające się z kamicą nerkową - liście szpinaku zawierają dużo szczawianów, które trzeba wykluczyć przy tym schorzeniu. Niepożądane działanie szczawianów można zminimalizować dodając mleko lub śmietanę do potraw ze szpinakiem." *
* Źródło informacji - tutaj

Źródło informacji - tutaj



8 lut 2023

Jak podkreślić piękno oka?

lutego 08, 2023 8 Komentarze

 Któraż z pań nie lubi makijażu (choć minimalistycznego)? 



Warto wydobyć piękno oka. Nie musi ono ociekać dużą ilością "upiększaczy". Dyskretne i umiejętne uwydatnienie jego urody rozświetli naszą twarz. Malowanie oczu  wyeksponuje naturalny kolor tęczówki i podkreśli spojrzenie.
Źródło zdjęcia - tutaj

Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik możemy w prosty sposób zakamuflować opadającą powiekę, optycznie „otworzyć” oczy lub subtelnie zmienić ich kształt.
Do poprawienia kształtu oka idealnie nadaje się eyeliner w płynie.



Źródło zdjęcia - tutaj

Wiele pań boi się robić kreskę eyelinerem w płynie. Niepotrzebnie. Są bowiem takie produkty, dzięki którym narysowanie pięknej kreski nie będzie takie trudne, jakby się z początku mogło wydawać. Odpowiednia konsystencja i dobry pędzelek ułatwią aplikację tuszu na oku. Dodatkowo kreska zrobiona taką metodą nie rozmazuje się i nie osypuje. Pędzelek pozwala na namalowanie prostej i dokładnej kreski, a dobry tusz to gwarancja tego, że unikniemy prześwitów i nierówności. Trzeba pamiętać, aby nie rysować kresek otaczających oczy, a tylko obrysować zewnętrzne kąciki. 

To do dzieła😊