30 wrz 2023

Na kłopoty z otyłością

września 30, 2023 10 Komentarze

Otyłość została uznana za jedną z cywilizacyjnych chorób przemiany materii. Powszechnie uważa się, że jej przyczyną jest spożywanie zbyt kalorycznego pożywienia. Taka informacja dla osób otyłych jest niewystarczająca, ponieważ nie są oni w stanie stwierdzić, z czego wynika ta zła przemiana materii. Pojęcie to jest mało dokładne. Niewielu kojarzy je z zaburzoną pracą narządów wewnętrznych, sądząc, że ma skłonności genetyczne.

Źródło grafiki - tutaj

Medycyna tradycyjna utwierdza nas w przekonaniu, że dzięki dostarczeniu organizmowi wszystkich składników odżywczych: węglowodanów, białek, tłuszczy, witamin i soli mineralnych uzyskamy energię i właściwy budulec.

Źródło zdjęcia - tutaj

Tymczasem przemiana materii to wiele skomplikowanych procesów, które przebiegają w ściśle określonych warunkach. Istotną rolę odgrywa stan narządów wewnętrznych, w szczególności żołądek i śledziona. Od ich mocy i sprawności zależy siła i zdrowie organizmu oraz poziom przyswajania poszczególnych składników. Funkcjonowanie żołądka i śledziony zależy więc od tego, jakie pożywienie dostarczymy organizmowi. Żywność zawiera pewną energię i charakteryzuje się naturą jin lub jang oraz temperaturą.

Energia potrzebna jest do podtrzymywania życia, więc musimy jej dostarczyć w produktach spożywczych. Należy zachować równowagę jin i jang, aby nie zniszczyć ciała. Pożywienie pozbawione energii nie zaspokaja łaknienia. Źle skomponowany posiłek powoduje pustkę energetyczną. Skłania człowieka do dojadania, bo uczucie ssania w żołądku jest nieprzyjemne.

Otyłe osoby mają poczucie winy i dyskomfort psychiczny. Choroba powoduje to, że za dużo jedzą, nie mając odpowiedniego poziomu energii. Po prostu wciąż odczuwają głód.

Źródło zdjęcia - tutaj

Istotnym czynnikiem w odżywianiu jest natura pożywienia. W chłodnym klimacie pożywienie powinno być lekko rozgrzewające (nawet latem). Pokarmy ochładzające prowadzą do zaburzenia równowagi kwasowo – zasadowej, pogorszenia krążenia, niedoczynności narządów. Następują też zaburzenia trawienia oraz przyswajania składników odżywczych i wydalania.

Źródło zdjęcia - tutaj

Organizmowi należy dostarczyć pokarmów ciepłych, odpowiednio przyprawionych. Zimne pożywienie zaburza proces trawienia, a tym samym trudniej pokonać otyłość. Konieczna jest więc zmiana sposobu żywienia i stylu życia. Ogromną rolę odgrywa tu ruch. Dzięki aktywności fizycznej organizm otrzyma zwiększoną ilość tlenu. Spalanie, czyli utlenianie zamieni pożywienie w energię, a to kluczowy element wpływający na trawienie.  Niedostatek tlenu i osłabiony organizm spowalniają spalanie glukozy. Jej nadmiar gromadzi się w tkance tłuszczowej, mięśniowej i wątrobie.

Źródło grafiki - tutaj

Optymalną wagę można osiągnąć przy właściwie odżywionym organizmie. Stosowanie zasady pięciu przemian daje szansę na pokonanie choroby, którą jest otyłość. Istotne jest sięganie po pożywienie wyznaczone przez okresy związane z porami roku. Zachowanie harmonii to klucz do sukcesu.

Źródło grafiki - tutaj


Filozofia i dieta pięciu przemian rozróżnia pięć okresów.

Okres

Zadania pokarmu

Zalecane produkty

Wiosna

oczyszczenie organizmu, pobudzenie do pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego

jogurt, kefir, maślanka, kiszonki, soki owocowe, imbir, kwaśne owoce

Lato

wzmocnienie serca oraz poprawa pracy jelit

brukselka, baranina, czarny bez, ser kozi

Późne lato

poprawa pracy śledziony i żołądka

buraki, banany, brzoskwinie, rodzynki, kokos, daktyle, cynamon

Jesień

wzmocnienie jelita grubego, poprawienie pracy płuc

kalafior, jarmuż, czosnek, cebula, pikantne przyprawy

Zima

rozgrzewanie organizmu, wpływ na pracę nerek oraz pęcherza moczowego

owoce morza i strączki

 

Z diety konieczne jest wyeliminowanie słodkich napojów gazowanych, przetworzonych słodyczy, rafinowanego słodkiego cukru, żywności typu fast food- frytki, hamburgery, chipsy, słoniny, smalcu, boczku, czerwonego, tłustego mięsa, parówek, pasztetów.

Każdy otyły organizm jest wychłodzony. Zasadne jest więc wprowadzenie diety neutralno – rozgrzewającej. Dla osób starszych wskazane są jedynie takie potrawy.

Pamiętać należy o tym, że innych pokarmów potrzebują ludzie mieszkający w ciepłych strefach klimatycznych, a inne są odpowiednie dla osób żyjących w strefie umiarkowanej. Klimat zobowiązuje do poszukiwania odpowiedniego jedzenia.

Źródło zdjęcia - tutaj


Zachęcam do przeczytania książki Anny Ciesielskiej "Filozofia zdrowia" i "Filozofia życia" oraz do wdrożenia w życie zawartych w nich porad.

Mam to szczęście, że nie muszę walczyć z otyłością, ale stosuję się do wymienionych wyżej porad.

27 wrz 2023

O urządzaniu dziecięcego pokoju słów kilka

września 27, 2023 4 Komentarze

Upiększanie przestrzeni, w której przyszło mi przebywać, należy do jednego z moich ulubionych zajęć. Remonty nie są mi obce, często podejmuję to trudne wyzwanie. Choć wymagają one dużo wysiłku, to wiem, że po wysprzątaniu będzie świeżo, inaczej i pięknie. Trud się opłaca. Dobór kolorów ścian, kupowanie i ustawianie nowych roślin, elementów dekoracyjnych i wszelkich bibelotów, umieszczanie ich w wybranych miejscach domu - to mój żywioł. Czasem zmęczenie zagra pierwsze skrzypce, ale pocieszam się myślą, że to minie, a potem będzie tylko lepiej. 

Po skończonym remoncie siadam na fotelu z aromatyczną kawą i długo przyglądam się staremu, ale nowemu miejscu. I tak przez kilka dni. 

Wielką frajdą byłoby dla mnie urządzanie pokoju dziecięcego. Jest on nie tylko miejscem wypoczynku, ale również zabawy i pracy. Wybór odpowiedniej kolorystyki, mebli i dekoracji powinien być dopasowany do wieku i potrzeb młodego człowieka. Umieszczenie w pokoju dziecka różnych elementów (dywanu, biurka, szafek na skarby, roślin, ścianki wspinaczkowej, huśtawki) to spore wyzwanie wymagające przemyślenia. Przedmioty należy tak dobrać, aby dziecko miało możliwość kreacji, ruchu i odpoczynku. Pamiętać trzeba też o tym, aby nie zagracić pomieszczenia, bo to odbiera dobrą energię i utrudnia utrzymanie czystości. Postawmy na praktyczny minimalizm. Dziecko rośnie, więc konieczne będą dość częste zmiany w jego pokoju. Zbyt duża ilość przedmiotów, w tym zabawek, to też niepotrzebny wydatek. 


Zadaniem rodziców jest stworzenie funkcjonalnej, bezpiecznej, estetycznej przestrzeni dla swoich pociech, w  której maluchy będą w stanie się odnaleźć. Strefy zabawy, nauki i wypoczynku muszą zapewnić dziecku komfort dla jego naturalnej aktywności. Nie mogą być zatem nadmiernie przeładowane, by młody człowiek mógł się tam jednocześnie zrelaksować, popracować i wyciszyć. Niezwykle istotną sprawą jest odpowiedni dobór tła do działalności dziecka. Trzeba zadbać o to, aby ściany nie były jaskrawe, a neutralne (takie bowiem przynoszą ukojenie). Ja lubię białe ściany. W każdym pomieszczeniu domu. Łatwo jest dobrać dodatki. Unikniemy niepotrzebnego chaosu. Proste rozwiązania są najlepszymi z możliwych. O tym świat wie od dawna. Wszystko musi być starannie przemyślane. Przestrzeń dla dziecka ma mu dać przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Zbyt duża ilość kolorów i przedmiotów zaburzy tę naturalną potrzebę.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie na jednej ze ścian ładnej tapety lub naklejki. Dzięki temu prostemu zabiegowi stworzymy przytulną, subtelnie udekorowaną przestrzeń dla swojej pociechy. Możliwości jest całe mnóstwo. 

Oto kilka przykładów:







Dzieci lubią obserwować jak rosną. Idealną propozycją dla nich będzie umieszczenie w ich pokoju lub w innym pomieszczeniu domu miarki, gdzie będzie mogło śledzić swój wzrost. Zaznaczanie ołówkiem co kilka tygodni tego zjawiska da każdemu dziecku dużo radości. Takie naklejki stanowić będą źródło zabawy i będą piękną dekoracją.





Powyższe propozycje są dostępne w sklepie internetowym. Wystarczy zajrzeć tutaj: https://eudajmonia.eu/. Wybór jest ogromny. Warto przejrzeć ofertę z dzieckiem. Damy mu szansę na podejmowanie decyzji dotyczącej urządzania jego przestrzeni. Poczuje się ono ważne i docenione. To będzie też ważnym elementem edukacyjnym w dokonywaniu wyborów. A ileż damy mu frajdy. To bezcenne.

Pamiętać też trzeba o tym, że dzieci lubią bawić się na podłodze. Miękki dywan będzie ozdobą pokoju i funkcjonalnym przedmiotem. Przyda się podczas raczkowania, budowania z klocków, odpoczynku. Dobierzmy taki, który będzie współgrał z całością i nie zaburzy harmonii. 

Ważnym elementem wyposażenia pokoju dziecka jest też odpowiednie oświetlenie. Na rynku są dostępne takie z regulacją natężenia światła. Lampka nocna też się przyda. Niektóre dzieci boją się przebywania w głębokiej ciemności.

Mam nadzieję, że powyższy wpis będzie przydatny. Życzę powodzenia w urządzaniu przestrzeni dla Państwa pociech.




20 wrz 2023

Sałatka z cukinią i mozzarellą

września 20, 2023 16 Komentarze

Sałatki i surówki można zrobić na milion sposobów z dostępnych w lodówce produktów. Duża ilość warzyw zawsze służy zdrowiu. Dostarczają one wielu witam i mikroelementów potrzebnych dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Na moim stole zawsze jest dużo warzyw. Pochłaniam ich co najmniej ½ kg dziennie najczęściej w postaci surowej lub kiszonek. 

Tym razem z produktów, które miałam dziś dostępne, zrobiłam sałatkę zawierającą dużą ilość białka.

Produkty:

⇒ 1 mała cukinia

⇒ 1 paczka mixu sałat

⇒ 5 pomidorów lima

⇒ 3 kiszone ogórki

⇒ 1 mała puszka kukurydzy

⇒ 1 kulka mozzarelli

⇒ 1 skyr 

⇒ 1 łyżeczka majonezu

⇒ sól, świeżo mielony pieprz 

Sposób wykonania:

Posiekać sałatę, pokroić w kostkę obraną cukinię, pomidory ogórki kiszone i mozzarellę. Wsypać kukurydzę. Dołożyć skyr i majonez. Wszystkie składniki wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Podawać z chlebem razowym.






11 wrz 2023

Jak usprawnić pracę mózgu?

września 11, 2023 7 Komentarze

 Jak usprawnić pracę mózgu?

Źródło grafiki - tutaj


Mózg jest narządem ośrodkowego układu nerwowego. Do zadań tego narządu należy kontrola i koordynacja umiejętności ruchowych, kontrola wzroku, pamięci i emocji oraz pracy narządów. O mózgu mówi się, że to taki „worek”, do którego im więcej się wkłada, tym staje się pojemniejszy.

O mózg należy dbać, by jak najdłużej był sprawny. Przede wszystkim należy go właściwie odżywić, bowiem czerpie on z pożywienia 20% energii. Odpowiednie odżywianie ma korzystny wpływ na pracę mózgu. Do produktów mających szczególnie pozytywne oddziaływanie na jego funkcjonowanie mają:

  • Artykuły zawierające kwasy DHA i EPA (rodzaje kwasu omega – 3); znajdziemy je w tłustych rybach morskich takich jak: sardynki, łosoś, śledzie, makrela, tuńczyk. Kwasy tłuszczowe omega – 3 grają szczególną rolę w rozwoju dzieci. Jeśli dostarczymy im codzienną dawkę tych kwasów, to nasze pociechy będą miały mniejsze problemy z zachowaniem, a nauka pójdzie im łatwiej.
  • Czarne jagody wpływają na doskonalenie pamięci, zabezpieczają przed wolnymi rodnikami, obniżają ryzyko zapadnięcia na choroby otępienne.
  • Napoje zawierające przeciwutleniacze, np. zielona herbata (poprawia zdolność koncentracji).
  • Artykuły z dużą zawartością witaminy E (antyoksydant) wspomagają pamięć. Zawierają ją jaja, tuńczyk,  orzechy (migdały, laskowe, brazylijskie, nerkowce), owoce cytrusowe, brokuły i ostrygi  kiełki pszenicy, wytłaczany na zimno olej (migdałowy, makadamia oraz z oliwek);
  • Artykuły zawierające witaminy z grupy B wspomagają pamięć, są potrzebne w walce z depresją. Należą do nich jaja, mleko, ser, ryby, kurczak, zielone warzywa (groszek, szpinak, brokuły, fasola), otręby, płatki owsiane i zboża. Szczególną rolę we wspomaganiu pracy mózgu pełni witamina B9 (kwas foliowy) znajdująca się w: jajach, łososiu, brokułach, brukselce, szparagach, szpinaku, awokado, soi, ostrygach, drożdżach, otrębach, kiełkach pszenicy, soku z pomarańczy.
  • Cukry, głównie glukoza. Są one najlepszym paliwem dla mózgu. Należy więc do codziennej diety włączyć węglowodany, które znajdziemy w świeżych owocach, pełnoziarnistych płatkach i pieczywie, owsiance, makaronie, ryżu, roślinach strączkowych. Dieta niskowęglowodanowa może powodować bóle głowy.
  • Żeń – szeń, guarana, ginko biloba. Te suplementy stosuje się dla poprawienia koncentracji i pamięci. Trzeba jednak stosować je z umiarem, bo mogą reagować z lekami, które zażywamy.
  • Antyoksydanty. Neutralizują wolne rodniki, chronią organizm przed ujemnym działaniem zanieczyszczeń powietrza. Antyoksydanty znajdują się w morelach, jagodach, poziomkach, jeżynach, marchwi, dyni, pomidorach i mango.
  • Woda. Mózg zbudowany jest w 70% – 75% z wody; konieczne jest regularne jej uzupełnianie. Dorosłym zaleca się picie 30 ml na 1 kg masy ciała.  Właściwe funkcjonowanie organizmu uzależnione jest m.in. od dostarczenia odpowiedniej ilości wody.

Pracę mózgu usprawnia też jego codzienne ćwiczenie. Zalecane jest czytanie książek. Dzięki temu neurony będą pobudzane, pamięć i koncentracja zostaną polepszone, rozwiniemy zdolności analityczne, wzbogacimy słownictwo. Trenowanie szarych komórek stymuluje pracę mózgu. Im trudniejsze zadania zafundujemy mózgowi, tym większa będzie stawała się jego sprawność. Gimnastykę tego narządu zapewni gra w szachy, scrabble, rozwiązywanie krzyżówek, szarad itp. rozrywek umysłowych. Strategiczne gry komputerowe jak i popularne gry planszowe również usprawnią myślenie.

Na aktywność mózgu wpłynie także nasza kreatywność, odkrywanie nowych pasji, nauka języka obcego, podróże. Wciąż nowe bodźce natężają synaptogenezę, czyli formowania się synaps (tzn. połączeń między komórkami).

Dzięki ćwiczeniom mózgu wzmaga się także mielinizacja, czyli tworzenie się otoczek mielinowych wokół neurytów, które są odpowiedzialne za transport informacji z ciała komórki do kolejnych neuronów. Mieliny tworzą ekstra porcję siły dla neuronów, dzięki czemu wzmocnione jest przesyłanie impulsów. Efektem tego jest szybsze i sprawniejsze myślenie.

Źródło zdjęcia - tutaj

Niezwykle potrzebna dla rozwijania i usprawniania pracy mózgu jest aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Wskazane są treningi aerobowe – pływanie, bieganie, aerobik, jazda na rowerze. Dotleniony organ efektywniej działa.

Możliwości mózgu są nieograniczone, musi on być jednak permanentnie stymulowany. Pobudzać należy jednocześnie obydwie półkule. Prawa jest odpowiedzialna za zdolności artystyczne, kreatywność, wyobraźnię. Lewej podporządkowane są zdolności językowe, analityczne i logiczne myślenie. Odpowiednie odżywienie mózgu i jego ćwiczenie nagrodzą nas lepszą pamięcią, kreatywnością, czyli lepszą sprawnością umysłową. Będzie też skuteczną zaporą przed demencją.

Źródło grafiki - tutaj

Na pracę mózgu niekorzystnie wpływa alkohol. Bardzo niebezpieczne jest spożywanie napojów wyskokowych przez kobiety w ciąży, bo może doprowadzić do tego, że dziecko urodzi się z zespołem FAS (alkoholowy zespół płodowy; jest on nieuleczalny). Z kolei picie rozreklamowanego czerwonego wina wpływa na powstawanie migreny. 


Również nadmierne spożywanie kawy negatywnie wpływa na pracę mózgu. Kofeina uzależnia; może prowadzić do zaburzeń pracy układu nerwowego (np. bezsenność) i bólów głowy. Kofeinę zawierają również inne napoje, więc ich picie należy ograniczyć.

 

 

Źródło grafiki - tutaj



 

 

 

 

3 wrz 2023

Wykorzystanie darów jesieni

września 03, 2023 15 Komentarze

Zbliża się ona - jesień. 

Źródło zdjęcia - tutaj

Ta pora roku kojarzy się z ciepłymi barwami, szeleszczącymi liśćmi spadającymi z drzew, brązowymi błyszczącymi kasztanami,  z wykopkami. Przynosi wiele darów, które warto wykorzystać w kuchni, do dekoracji domu i w zabawach z dziećmi. Jesienne warzywa i owoce kuszą ciepłymi barwami. Zawierają całe mnóstwo ważnych dla potrzeb naszego organizmu składników – witamin, soli mineralnych, makro – i mikroelementów. Cukinia, dynia, pomidory, buraki, papryka, gruszki, jabłka, śliwki, żurawina, głóg, grzyby, orzechy – ileż w nich bogactwa. Trzeba je koniecznie włączyć do codziennej diety, bo niosą ze sobą samo zdrowie. Dodatkową ich zaletą jest dostępność, bo to sezon na nie i dobra cena.

Jak je wykorzystać?

1. Cukinia jest zdrowym, niskokalorycznym i lekkostrawnym warzywem. Zawiera wiele składników mineralnych: magnez, potas, żelazo oraz witaminy C, B1 K,PP. Cukinia nadaje się do diety dla odchudzających się i diabetyków, odkwasza organizm, działa przeciwnowotworowo, redukuje stres, poprawia krzepliwość krwi, przeciwdziała chorobom oczu, zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie, poprawia pracę mózgu, wspomaga walkę z wrzodami żołądka. Z cukinii można przygotować wiele potraw – leczo, smażone placki, placki w cieście naleśnikowym, panierowane plastry i wiele innych. Można ją spożywać na surowo, kiszoną i marynowaną.

Źródło zdjęcia - tutaj

2. Dynia to królowa jesieni. Zawiera łatwo przyswajalne składniki mineralne – fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo oraz cukry, pektyny, kwasy organiczne, białko, beta – karoten, a także witaminy – C, B1, B2, PP. Dynia działa przeciwnowotworowo, obniża poziom złego cholesterolu, działa wspomagająco na pracę oczu, poprawia widzenie w półmroku. Również pestki dyni mają właściwości lecznicze. Pomagają one w walce z tasiemcem i owsikami. Nie zaleca się jej spożywania diabetykom. Z dyni można ugotować zupę, przygotować dżem, bigos, naleśniki, ciastka i wiele innych.

Źródło zdjęcia - tutaj

3. Buraki czerwone zawierają wiele składników mineralnych: magnez, potas, żelazo, fosfor, wapń, miedź, fosfor, chlor, fluor, bor, cynk, lit, molibden oraz witaminy A, C, E, K i z grupy B (w tym B9 – kwas foliowy. W soku znajdują się w kwasy: cytrynowy, jabłkowy, szczawianowy, winny, karotenoidy, polifenole, glikozydy, błonnik. Buraki spowalniają proces starzenia się, wspomagają odporność organizmu, zapobiegają anemii, chorobom nowotworowym, wspomagają układ krwionośny. Dzięki kwasowi foliowemu regulują rozwój płodu. Buraki można spożywać na surowo, gotowane, kiszone, marynowane, pieczone, w postaci soku.

Źródło zdjęcia - tutaj

4.  Papryka zawiera sole mineralne: wapń, potas, witaminy A, C, E, beta – karoten, polifenole, flawonoidy. Warzywo to pomaga sunąć wolne rodniki, spowalniając proces starzenia się organizm.  Ma właściwości antyoksydacyjne, pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi, zapobiega chorobom układu krążenia, wzdęciom i zaparciom. Paprykę można jadać na surowo, marynowaną, kiszoną, faszerowaną, grillowaną.

Źródło zdjęcia - tutaj

   Pomidory zawierają mangan, potas, magnez, fosforu i miedz, likopen, flawonoidy, beta – karoten, witaminę A, C, B6, K, kwas foliowy. Wspierają zwalczanie wolnych rodników, działają przeciwnowotworowo, a także poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Spożywa się je na surowo, w postaci zup, sosów, kiszonek, keczupów, dodaje do mięs, faszeruje.

Źródło zdjęcia - tutaj

6. Śliwki zawierają witaminy z grupy B i E. Poprawiają apetyt, wspierają pracę układu trawiennego, mają dobry wpływa na układ nerwowy, koją nerwy, działają przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo. Można je spożywać na surowo,  marynowane, jako dodatek do knedli, ciast, mięs. Świetnie nadają się na powidła.

Źródło zdjęcia - tutaj

7. Gruszki są bogatym źródłem kwasów cytrynowego i jabłkowego oraz węglowodanów, błonnika, pektyny, olejków eterycznych. Zawierają składniki mineralne magnez, wapń, fosfor, żelazo, miedź, sód, jod, bor oraz witaminy A, B1, B2, B6, C, PP. Gruszki wspomagają odchudzanie, mają pozytywny wpływ na pracę mózgu, obniżają ciśnienie krwi, dobrze wpływają na pracę mózgu (minimalizują ryzyko wystąpienia udaru mózgu). Gruszki dojrzałe i miękkie przeciwdziałają zaparciom, a mniej soczyste i cierpkie pomagają w walce z biegunką. Spożywamy je na surowo, gotowane, marynowane, jako dodatek do ciast, dań obiadowych z makaronem, ryżem…

Źródło zdjęcia - tutaj

8. Jabłka zawierają wiele składników mineralnych – magnez, żelazo, wapń, błonnik, potas, fosfor, sód, cynk oraz witaminy A, B6, C, E, K, kwas foliowy. Jabłka wspomagają trawienie, poprawiają pracę serca, wspomagają odchudzanie. Spożywa się je na surowo, suszone, używa do gotowania kompotu, sporządza dżemy, dodaje do mięs i ciast.

Źródło zdjęcia - tutaj

9. Żurawina zawiera miedź, sód, mangan, witaminy A, z grupy B, C, błonnik, antyoksydanty. Zapobiega miażdżycy, wspomaga sprawność intelektualną, walkę z infekcjami dróg moczowych, pomaga w leczeniu anginy i przeziębień, reumatyzmu, zapobiega anemii i przemęczeniu, działa przeciwgrzybiczo, wzmacnia żołądek, trzustkę i jelita. Jada się ją suszoną, sporządza herbatę, dodaje do potraw mięsnych, sporządza dżemy. 

Źródło zdjęcia - tutaj

10Głóg zawiera procyjanidyny i flawonoidy oraz duże ilości witaminy C. Wspomaga pracę serca, obniża poziom całkowitego cholesterolu, zmniejsza groźbę wystąpienia udaru mózgu, wspomaga układ odpornościowy, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Z głogu sporządza się herbatę, nalewki, ocet, powidła, keczup, grzaniec.

Źródło zdjęcia - tutaj

11 Orzechy zawierają białka, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B, E oraz składniki mineralne (magnez, żelazo, fosfor, potas, wapń, cynk, sód). Zmniejszają ryzyko chorób serca, zawału, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, korzystnie wpływają na wygląd skóry, wzmacniają układ nerwowy. Spożywa się je na surowo, jako dodatek do deserów i ciast, sporządza nalewki.

Źródło zdjęcia - tutaj

Grzyby charakteryzują się wyjątkowymi walorami smakowymi, zawierają dużo wody, są niskokaloryczne (oczywiście jeśli nie są dodatkiem tłustych sosów). Zawierają witaminy A, B1, B2. Gotuje się z nich zupy, dodaje do potraw z jaj, mięs, warzyw, sporządza sosy, zapiekanki, sałatki, marynuje.

Źródło zdjęcia - tutaj

Jesień przynosi wiele innych darów. Można z nich zrobić dekoracje domu, zabawki. Bukiet z liści, wianki z korali jarzębiny, kasztanów, orzechów ozdobią dom. Jesiennymi skarbami uwielbiają się bawić dzieci robiąc z nich ludziki, zwierzęta.

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Jesień zachwyca bogactwem barw, smaków, kolorów, wynagradzając nas tym samym za krótsze dni, szarugi, chłody. Korzystajmy z tych darów, bo służą naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. 

Źródło zdjęcia - tutaj