30 lip 2019

Sesja w białym sweterku

lipca 30, 2019 6 Komentarze
Dzierganie to wielka przyjemność, a jeśli robi się to dla maluszka jest to przyjemność podwójna. 


Biały sweterek, który zrobiłam dla malutkiej wnuczki, powstał z włóczki Katia Tahiti. To włóczka wstążeczkowa, więc efekt jest ciekawy. Dzianina wygląda tak, jakby oczka nie były równe, ale jest to zamierzone.

Parametry włóczki:
Skład: 100% bawełna merceryzowana
Motek: 50g / 85m
Zalecane druty: 5,5 mm - 6 mm

Szczegółowe informacje dotyczące wykonania sweterka podane zostały we wcześniejszym poście, czyli tutaj.

Teraz przyszedł czas na prezentację sweterka. Mała modelka biegała po ogrodzie niczym messerschmitt, tak więc zdjęcia są lekko zamazane. Inaczej jednak się nie dało. Żywe srebro nie usiedzi (ustoi) na miejscu.

Bawełniany sweterek idealnie nadaje się na lato, na chłodniejszy poranek, wieczór. Zarzucić można go na sukienkę z krótkim rękawkiem i bez obaw, że dziecku będzie chłodno, wyjść na spacer, czy na zakupy. 

W planie jest jeszcze torebeczka, bo każda dama powinna taką rzecz posiadać w swojej garderobie.














Małej Królewnie wyraźnie spodobały się guziczki w gwiazdki. Wszak dobierane były z największą dbałością o szczegóły.











18 lip 2019

Biały, letni sweterek dla Małej Królewny

lipca 18, 2019 3 Komentarze
Lato w pełni. Piękna pogoda i słońce nastrajają pozytywnie. Trzeba całym sobą chłonąć takie dni. Lato szybko odchodzi, więc cieszmy się z każdego złotego promienia.

Opieka nad ogrodem, pielęgowanie pięknych kwiatów zajmuje czas, ale opłaca się, widoki są piękne. W takich okolicznościach przyrody powstał malutki sweterek dla mojej kochanej wnusi.




Włóczka, z której został wydziergany to Katia Tahiti. Włóczka jest wstążeczkowa, daje więc w robótce ciekawy efekt. 

Parametry włóczki:

Skład: 100% bawełna merceryzowana
Motek: 50g / 85m
Zalecane druty: 5,5 mm - 6 mm

Sweterek został zrobiony na drutach nr 6 z użyciem warkoczy (2 o. p. / 2 o. l.) metodą tradycyjną. Początek robótki to ściągacz 3 o. p. / 3 o. l. Przechodząc na warkocze dodałam na oczkach prawych po  jednym oczku, by robótka się nie zwęziła, a zmiana ściegu ładnie wyglądała. Wykończenie dekoltu i plisa to ściągacz 1 o. p. / 1 o. l. Zespolenie przodu i tyłu na wysokości ramienia zostało wykonane przy pomocy trzech drutów, a boki są połączone szydełkiem półsłupkami po prawej stronie robótki.

Ozdobę sweterka stanowią małe guziczki w kształcie gwiazdek.


Akcent w postaci naszywki z napisem "Babcia zrobiła" nadaje robótce sympatycznego sznytu😉



Proszę spojrzeć jak moja wnusia była zainteresowana robótką w trakcie jej powstawania. Czyżby rosła kolejna artystka w naszej rodzinie? Geny zobowiązują😉


15 lip 2019

Naleśniki faszerowane warzywami

lipca 15, 2019 7 Komentarze
Kiedy najdzie człowieka ochota na naleśniki, to musi je zrobić. Najchętniej zjadam takie bez dodatków, ale zalecenia dietetyczki są inne 😉 Zrobiłam więc na niedzielny obiad naleśniki nadziewane warzywami.




Składniki:
⇒ 2 naleśniki
⇒1 mała cukinia
⇒ ćwierć średniej wielkości kalarepy
⇒ 4 różyczki brokuła
⇒ 2 plastry mozzarelli
⇒ 4 kawałki suszonego, drobno pokrojonego pomidora
⇒ pieprz

Warzywa dusimy na oleju kilka minut. Powinny być aldente. Wykładamy na naleśnik. Na wierzch dajemy plaster mozzarelli (ładnie się roztopi), zawijamy.



Danie przyrządza się bardzo szybko, jest smaczne i pożywne. Zawiera to, co powinno się znaleźć w każdym posiłku, czyli węglowodany, białka i tłuszcze oraz warzywa.

Właściwości warzyw użytych do farszu

Warzywo
Właściwości
Składniki mineralne i odżywcze
Witaminy
Wartość energetyczna
/w 100 g/
Cukinia
Wspomaga odchudzanie, odkwasza organizm, działa przeciwnowotworowo, przeciwrobacznie (pestki), łagodzi zgagę i nadkwasotę, wrzody żołądka, sprzyja przemianie materii.
fosfor, wapń, żelazo, sód, potas i jod,
węglowodany, białka, błonnika, tłuszcze
A, B1, C, PP
surowa cukinii - 15 kcal, smażona - ponad 40 kcal
Brokuł
Ma działanie przeciwzapalne, zapobiega alergii, ma dużo błonnika, pomaga wchłaniać witaminę D, poprawia wzrok i jest dobry dla oczu, poprawia wygląd skóry, zmniejsza ryzyko chorób serca, ma białko, zapobiega skurczom mięśni, jest dobry dla kości. 
fosfor, wapń, magnez, potas, sód, jod, żelazo, miedź, cynk, mangan, białka, węglowodany, tłuszcze
C, B1, B2, B3, B6, B12, A, D, E
17 kcal
Kalarepa
Wspiera prawidłowe funkcjonowanie oka i chroni je przed promieniowaniem UVA i UVB, zalecana przy anemii, ułatwia oczyszczanie organizmu (wspiera pracę wątroby oraz jelit) i pomaga w odchudzaniu, reguluje wchłanianie cukrów i na dłużej zapewnia uczucie sytości, znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania np. na raka piersi.
potas, wapń, fosfor, magnez, błonnik, izotiocyjany i indole
 C, A, K oraz witaminy z grupy B
27 kcal
Suszone pomidory (pomidory)
Posiada właściwości antynowotworowe (mogą powstrzymać rozwój raka prostaty, chronią organizm przed atakiem wolnych rodników, są moczopędne, obniżają ciśnienie krwi, opóźniają proces starzenia się skóry
potas, żelazo, fosfor i sód, błonnik
C, E
22 kcal



13 lip 2019

Jak zrobić szydełkową torebkę?

lipca 13, 2019 2 Komentarze
Torebki robione szydełkiem przechodzą swój renesans. Kilka lat temu zrobiłam i ja taką, ale szybko znalazła swoją nową właścicielkę. Nie zdążyłam z opisem na blogu, ale niedawno poprosiłam znajomą o przyniesienie torebki. Sfotografowałam ją i oto jest tutaj.




Na torebkę potrzebna jest włóczka pochodząca z recyklingu. Mowa o nitce Zpagetii. Na torebkę zużyłam jedek motek, czyli ok. 120 m. Dzięki temu, że włóczka jest gruba, a szydełko potrzebne do wydziergania torebki to nr 12, powstała ona niezwykle szybko. Jej zaletą jest to, że niewiele takich kolorów się powtórzy, bo pochodzi z recyklingu, więc będzie unikatowa.
Torebka ma jednak taką wadę, że, jak dla mnie, jest trochę za ciężka.

Parametry włóczki:
⇨ Motek: 850g/ ok. 120m ( średnica motka 15cm)
⇨ Skład: 92% bawełna, 8% inne włókna
⇨ Zalecane druty/szydełko 8-12mm

Szerokość nici 1 - 2,5cm

Sposób wykonania:
1 rz. - 33 oczka łańcuszka
2 rz. - 1 o. łańcuszka, 33 półsłupki
3 rz. - 1 o. łańcuszka, 33 półsłupki
...
30 rz. - 1 o. łańcuszka, 33 półsłupki
⇨ Złożyć robótkę i przerobić zgodnie ze schematem:
  • 1 rz. - 2 półsłupki przerobione razem (34 razy)
  • 2 rz. - 34 półsłupki 
Boki połączyć za pomocą szydełka oczkami zamykającymi.
⇨ Do torebki wszyć uchwyty.

Torebka została zrobiona na podstawie projektu zakupionego na warsztatach trwających podczas V Ogólnopolskiego Zjazdu Twórczo Zakręconych w roku 2014.


11 lip 2019

Czas na kawę. Ale jaką?

lipca 11, 2019 6 Komentarze
Lubimy smak i aromat kawy. Jedni piją mocną, inni delikatną. Są tacy, którzy gustują w kawie z  różnymi dodatkami w postaci mleka, cynamonu, kardamonu, kakao, czekolady czy koniaku. 





Kawa dla wielu osób jest istnym codziennym rytuałem, który czyni poranek cudowną chwilą i dobrze rozpoczętym dniem. Przy małej czarnej spotykają się znajomi, by spędzić miło czas, przedsiębiorcy, by rozpocząć lub zakończyć biznesowe negocjacje, zakochani, by delektować się smakiem kawy i z miłością patrzeć sobie w oczy. Można tak jeszcze długo wymieniać. 

Źródło - klik

Źródło - klik


Skąd kawa pochodzi i dlaczego zrobiła taką furorę?

Plantacje kawy rozmieszczone są na całym świecie. Najpotężniejszym dostawcą ziarna kawowego jest Brazylia. Tam roczna produkcja wynosi nawet 3 mln ton. Smak i aromat kawy zależy nie tylko od gatunku, ale też od sposobu wypalania, a wytrawnych smakoszy nie jest łatwo zadowolić. 
Zwyczaj picia kawy i delektowania się jej smakiem jest stary jak świat. Odkrycie tego cudownego napoju nastąpiło prawdopodobnie w Etiopii około roku 850. Nazwę wymyślili starożytni Arabowie sięgając po słowo „gahwah” lub Turkowie ze słowem „kahwek”, co oznacza "usuwający zmęczenie”.
Dzięki wysokiej zawartości kofeiny kawa jest energetycznym napojem pobudzającym do funkcjonowania i energicznej pracy. 

Jak działa kofeina?

Poprawia ona zdolności poznawcze, wspomaga pracę pamięci krótkotrwałej, koncentrację, zwiększa umiejętność spostrzegania i ułatwia formułowanie myśli. Dzięki niej możemy przemóc zmęczenie i senność poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu i pobudzenie organizmu do działania.

Źródło - klik

Źródło - klik

Kawę z kawowca można z powodzeniem zastąpić żołędziówką. 
Będzie to z dużą korzyścią dla zdrowia. Taką altrernatywę zaproponowała mi dietetyczka. Wypróbowałam  tę kawę i już wiem, że na stałe zagości na moim stole.


Źródło - klik
"Kawa z żołędzi jest napojem prozdrowotnym. Nie zawiera kofeiny ani żadnych innych alkaloidów. Jest napojem wzmacniającym, daje uczucie sytości, wzmacnia żołądek, wątrobę i śledzionę. Reguluje pracę całego układu pokarmowego. Polecana jest do picia jako napój ogólnie wzmacniający i energetyzujący. Zalecana jest przy kuracjach odchudzających, gdyż pita na czczo likwiduje uczucie głodu. Kawa, obok herbaty, jest podstawowym napojem pitym na co dzień. W dawnych czasach w Europie nie znano pitej dziś kawy wykonanej z nasion kawowca. Do wyrobu napoju w charakterze kawy używano różnych dostępnych surowców. Jednym z najbardziej znanych były nasiona dębu. Kawa z nasion dębu w Europie środkowej i wschodniej lokalnie była wykorzystywana jeszcze do niedawna." *

2 lip 2019

Lancorona, czyli starych pojazdów czar

lipca 02, 2019 4 Komentarze
Gdzie, jeśli nie w takim miejscu jak Lanckorona, stare samochody będą współgrać z otoczeniem? 30 czerwca odbył się tu V Zlot Pojazdów Zabytkowych. Na Lanckoroński Rynek zjechały się samochody i motocykle mające więcej niż 25 lat.  



Miłośnicy starej motoryzacji spotkali się, by podzielić się z mieszkańcami i turystami swoją pasją. Zachwycać można się było pojazdami pozbawionymi elektroniki, a jednak spełniającymi zasadniczą funkcję, czyli transportem ludzi i towarów. I to właśnie czar zabytkowych pojazdów.

Ich właścieciele wkładają ogromne serce, zapał i umiejętności, by te stare "rzęchy" mogły się poruszać po drogach. Za owymi pojazdami snuje się niejedno spojrzenie, a zabiegani codziennością ludzie zatrzymują się niemal w bezruchu i oglądają za tymi zjawiskowymi wehikułami. Pojazdy stare, z duszą, widziały niejedno zdarzenie, są niemymi świadkami wielu historycznych faktów. Gdyby umiały przemówić, z pewnością opowiedziałby niejedną ludzką historię, o niejednym zdarzeniu powiadomiłyby by nas, wzbogacjąc kroniki miast i wiosek.

W niedzielę od samego rana zjeżdżały się nie tylko wiekowe samochody (w ilości 120), ale też motocykle i traktory. Sunęły leniwie, zatrzymały czas w miejscu, a nawet cofnęły go o kilkadziesiąt lat. Zadziałały jak wehikuł czasu, przyciągając tłumy wielbicieli starych pojazdów, wzbudzając ich zainteresowanie i zachwyt.






















A Lanckorona wciąż urokliwa, zaprasza, by spędzić tu miło czas. Przy dobrej kawie, w miłym towarzystwie i urokliwym, niepowtarzalnie pięknym otoczeniu.





Autorką powyższej fotorelacji jest moja niezastąpiona córka 😉 Dzieci to mi się udały 😉

O  lanckorońkich  klimatach  pisałam  już   kilkakrotnie,  ale   do  tego   miejsca  nie   sposób nie wracać. 




  1. Anioły w Lanckoronie i jeszcze raz
  2. Napój miłosny w Lanckoronie
  3. Lanckorona na szlaku architektury drewnianej