20 maj 2020

Jak pielęgnować ogród latem?

maja 20, 2020 1 Komentarze
Powszechnie się uważa, że ogród jest miejscem intensywnej pracy jedynie w okresie wiosennym, gdy trzeba go gruntownie posprzątać i oporządzić po zimie, która zawsze wprowadza nieco zamieszania. Lato uważane jest przez osoby niezaznajomione bliżej z tematem, za okres jedynie odpoczywania i cieszenia się pięknie rosnącym ogrodem. Rzeczywistość jest jednak inna, ponieważ lato to czas bardzo intensywnych prac w ogrodzie. Konkretnie jakich?


Jak dbać o trawę?

Nie da się ukryć, że latem trawnik obecny w ogrodzie potrzebuje szczególnej uwagi. Jego poprawna pielęgnacja umożliwi nie tylko przetrwanie trudnych letnich warunków, lecz również piękne i zdrowe rośniecie. Co jednak konkretnie grozi trawnikowi podczas lata? Największym dla niego zagrożeniem jest oczywiście silne słońce. Często zdarza się taka sytuacji, gdy nieodpowiednio podlewany trawnik zwyczajnie wysycha. Proces ten najpierw zaczyna się od żółknięcia trawy, która następnie staje się coraz bardziej sucha, aż do całkowitego jej obumarcia. Aby do tego nie doszło, konieczne jest regularne, lecz też i o odpowiedniej porze podlewanie. Nie poleca się podlewania trawnika w ciągu dnia, ponieważ wysoka temperatura i silne nasłonecznienie bardzo szybko odparują wodę, nie dając nawet szansy na przedostanie się jej do trawy. Najlepszym czasem na podlewanie jest zatem późny wieczór, gdy słońce nie operuje już z tak dużą siłą.
Nie można również zapominać o tym, że trawnik w lecie powinien być często i bardzo krótko koszony, dzięki czemu uzyskuje się pewność, że nie nastąpi kwitnięcie źdźbeł, co spowodowałoby spowolnienie ich wzrostu.
Na koniec warto pamiętać, że wystawiona na działanie silnego słońca trawa, może utracić wiele cennych dla jej wzrostu mikroelementów takich jak azot, siarka, czy też fosfor. Żeby odpowiednio ją odżywić, poleca się jej nawożenie przy pomocy odpowiednich mieszanek odżywczych.

A co z chwastami?

Lato to czas, gdy nie tylko trawa, ale też i chwasty niezwykle dynamicznie i szybko rosną. Żeby nasz trawnik, lecz również i cały ogród, nie pokrył się tymi nieestetycznymi, lecz przede wszystkim niebezpiecznymi dla pozostałych roślin chwastami, trzeba regularnie przeprowadzać gruntowne odchwaszczanie całego ogrodu.
Proces ten można przeprowadzać na trzy sposoby. Po pierwsze ręcznie walczyć z chwastami, co jednak jest procesem trudnym i meczącym. Można również zastosować specjalną maszynę, która automatycznie będzie usuwała chwasty. Jest to szybkie, lecz niestety niezbyt skuteczne, ponieważ mechaniczne usunięcie chwastów nie gwarantuje, że bardzo szybko nie pojawią się w jego miejsce zupełnie nowe. Zdecydowanie najlepszym sposobem na skuteczne odchwaszczenie jest zastosowanie odpowiednio dobranych środków chemicznych. Tzw. herbicydy są w stanie bardzo skutecznie rozwiązać problem chwastów, w nawet największym ogrodzie. Bez wysiłku i frustracji.

Podsumowanie

Ogród latem to nie tylko piękne miejsce odpoczynku, lecz również miejsce pracy Czasem bardzo ciężkiej, aby zachować ogród w odpowiednio estetycznym stanie. Pomimo że jest to praca bardzo trudna, to jednak jest również niezwykle satysfakcjonująca.
Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy - największy portal ogrodniczy w Polsce.

16 maj 2020

Prawidłowa uprawa warzyw a obfite plony

maja 16, 2020 0 Komentarze
Wiosna to szczególny czas, kiedy to każdy ogrodnik mnóstwo czasu spędza w ogrodzie. Niesamowitą frajdę oraz radość wszystkim miłośnikom roślin sprawia zawsze sadzenie oraz uprawa warzyw. A satysfakcja jest jeszcze większa, gdy posadzone warzywa są dorodne oraz w pełni zdrowe i ekologiczne.



Właściwa lokalizacja ogródka warzywnego
Aby wyhodować okazałe oraz w pełni dorodne warzywa trzeba posiadać rozległą wiedzę na temat ich właściwej hodowli oraz pielęgnacji. Decydując się na posiadanie własnego ogródka warzywnego niezwykle ważne jest to, aby umieścić go w odpowiednim miejscu. Jego właściwa lokalizacja wpływa bowiem w ogromnym stopniu na jakość oraz wielkość przyszłych plonów.

Jak powszechnie wiadomo większość roślin bardzo lubi ciepło, zatem ogródek warto zawsze umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Niezwykle ważne jest także to, aby w pobliżu ogródka warzywnego nie znajdowały się rozłożyste drzewa oraz krzewy, które to będą zaciemniać ten teren. W takiej sytuacji rośliny będą także zmuszone do tego, aby konkurować o wodę oraz ważne dla ich prawidłowego wzrostu składniki mineralne.

Odpowiednie przygotowanie podłoża w ogródku
Założenie ogródka warzywnego wcale nie należy do łatwych czynności i zazwyczaj jest związane z wykonaniem wielu niezwykle ważnych czynności. Pierwszym krokiem, który to trzeba wykonać jest rzetelne posprzątanie terenu. W tym celu należy dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz suche gałęzie. Ponadto teren ogródka należy dobrze oczyścić z zalegających chwastów, które to mogłyby zabijać posadzone warzywa.

Trzeba też dokładnie przekopać ziemię, najlepiej na całą głębokość szpadla. Niezwykle ważną czynnością wpływającą na wielkość oraz obfitość plonów jest odpowiednie nawożenie ziemi. W tym celu warto zawsze sięgnąć po sprawdzony od wielu długich lat naturalny nawóz w postaci, obornika, gnojówki czy kompostownika. Sprawdzonym sposobem jest także użycie w pełni ekologicznych nawozów, które są powszechnie dostępne na rynku ogrodniczym.

Prawidłowe sadzenie warzyw
Po uporaniu się ze wszystkimi wyżej wymienionymi czynnościami nadchodzi właściwy moment na to, aby zająć się posadzeniem w ogrodzie wybranych warzyw. Z pewnością zachwycą one nas z czasem swoim dorodnym wyglądem, jeśli dobrze zaplanujemy miejsce ich posadzenia. Każdy ogrodnik powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne warzywa w okresie wzrostu oddziałują na siebie, zatem warto wdrożyć w swym ogrodzie zasadę uprawy współrzędnej. Nigdy nie należy sadzić obok siebie roślin z tej samej rodziny, a więc na przykład pomidora koło ziemniaka.

Z kolei jeśli chcemy wzbogacić glebę w azot, wówczas warto zdecydować się na zasadzenie warzyw z gatunku motylkowatych, takich jak: groch, fasola czy soja. Aby cieszyć się dobrymi plonami warto też obok warzyw zasiać odpowiednie owoce, zioła oraz kwiaty. Trzeba też zadbać o to,aby zasadzić obok siebie na rabatach warzywa o podobnych wymaganiach dotyczących nasłonecznienia.

Niezwykle ważne jest także to, aby przez cały okres wegetacji dostarczyć posadzonym roślinom odpowiednią ilość wody. W okresie suszy warto pokusić się o korzystanie z deszczówki czy też poszczególnych systemów nawadniających.


Autor
Autorem publikacji jest internetowy sklep ogrodniczy Azallo.pl oferujący niemal 6000 produktów do domu i ogrodu




15 maj 2020

Dla Tadka niejadka i nie tylko

maja 15, 2020 2 Komentarze
Brak apetytu u dziecka spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. W wielu domach mamy (i tatusiowie też czasami 😉)  dwoją się i troją, by ich pociechy jadły. Apetyt u dzieci to niejednokrotnie trudny temat. 
Co zrobićaby dzieciaki chciały z radością zajadać przygotowane posiłki? Co zrobić, by menu malucha było smaczne i zdrowe? Jak przygotować posiłki, by maluchy z ochotą zjadały warzywa? Takie pytania zadaje sobie niejeden rodzic. 
Reklamy podają sposoby na "Tadka Niejadka". Ale czy to dobra metoda? Może warto spróbować czegoś innego?
Posiłek dla dziecka powienien być nie tylko smaczny, ale też apetycznie podany. Maluchy lubią ładnie przygotowane posiłki. Kolorowe dania na talerzyku są dla dzieci atrakcyjne. Dzieciak z chęcią zje przygotowany obrazek, a nie jakąś bezkształtną "pulpę". 


Taka propozycja będzie bardzo dobrym sposobem na podniesienie atrakcyjności posiłków nie tylko dla małych niejadków. To również doskonały sposób dla dzieci, które są tak ruchliwe, że nie mają czasu na jedzenie JWszystko wokół nich jest bardziej interesujące, niż samo jedzenie. Wstają od stołu, zajmują się tysiącem innych rzeczy. 
Kiedy taka sytuacja ma miejsce, proponuję przygotować maluchom posiłki w formie obrazków. To naprawdę nie zajmuje dużo czasu, a nasze starania dzieciak doceni, ładnie zjadając posiłek.
Oto kilka przykładów "obrazkowych" śniadań lub kolacji:
  • serduszka z chleba - do ich wycięcia użyłam foremki do wykrawania ciastek.




  • tulipan z żółtego sera i kabanosa




  • tulipan z pomidora i świeżego ogórka



  • samochodzik z kabanosa i rzodkiewki






  • rabata z tulipanami z żółtego sera, rzodkiewki i szczypiorku





  • wesołe śniadanie do łóżka dla trzech pokoleń - babci, dwóch mam, dwóch córek i jednej wnuczki - biały ser został uformowany w kształcie serduszka z użyciem foremki do jajek sadzonych












I jeszcze obiadowe pyszności:

  • zupa krem z dyni z oczkami, noskiem i ustami z jogurtu


  • żaglówka z devolaya, pieczonych bez tłuszczu ziemniaków i sałaty na falach z pieczonych ziemniaków





Prawda, że proste? Dla malucha taka forma podania posiłku jest bardzo atrakcyjna i zatrzyma każdego słodziaka przy talerzyku.
Jeszcze jedna istotna uwaga. Regularność serwowania pokarmów małych dzieciom jest niezwykle istotna. Posiłków powinno być 5 (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja) podawanych o tych samych porach każdego dnia. Nie dajemy dziecku żadnych przekąsek pomiędzy. Żadnych czekoladek, cukierków i Bóg wie czego. Owszem - można podać jakieś słodycze, ale tylko jako dodatek na koniec jakiegoś głównego dania. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą też np. bakaliowo - owsiane kulki bez cukru,
To idealne propozycje na podwieczorek nie tylko dla malucha. Osoba dorosła też chętnie sięgnie po takie smakołyki.
Mam nadzieję, że moje propozycje zostaną wykorzystane, a maluchom i ich opiekunom sprawią radość. Z serca polecam wypróbowanie tych prostych sposobów.




1 maj 2020

Wyniki wiosennego konkursu

maja 01, 2020 2 Komentarze
Niedawno ogłosiłam na swoim blogu konkurs. Dziś przyszedł czas na ogłoszenie wyników

Konkurs wygrała osoba, która dała wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie. To pasjonatka przyrody, wielbicielka ogrodów, kochająca zwierzęta.

Zadanie konkursowe polegało na udzieleniu odpowiedzi na następujące pytanie: Jak przygotowujesz swój ogród na nadejście wiosny? Pani Zofia udzieliła bardzo wyczerpującej odpowiedzi, więc zasłużenie została zwyciężczynią.

Źrodło grafiki - tutaj


Brawa dla pani Zofii!

Źrodło grafiki - tutaj


Nagrodą jest zestaw produktów marki Target o łącznej wartości 100 pln oraz jednorazowy kod rabatowy ważny do 15 czerwca 2020 roku (10% rabatu na produkty firmy Target do wykorzystania w sklepie: sklepdlaogrodu.pl)

Dodatkowo osoba ukrywająca się pod peudonimem Margotka wygrywa kod rabatowy na produkty firmy Target (10% rabatu do wykorzystania w sklepie online: sklepdlaogrodu.pl, ważne do 15 czerwca).


Zainteresowane osoby proszę o kontakt e - mailowy.