31 sie 2020

Dzień Blogów

sierpnia 31, 2020 1 Komentarze
Celem przyświecającym założeniuDniu Blogów, obchodzonego od 2006 roku, jest promowanie blogosfery i zwrócenie czytelników na inne kultury. 



Śledzenie  życia blogowego jest niezwykle inspirujące. Artykuły blogerów zawierają ogromny worek bez dna z informacjami ze wszystkich dziedzin życia, cenne wskazówki i porady. Wymiana doświadczeń ludzi z całego świata jest szczególnie cenna w dobie pandemii Covid - 19. Duża część życia przeniosła się do Internetu. Dobrze, że mamy takie narzędzie. Dzięki niemu łatwiej poruszać się w utrudnionej rzeczywistości. Okazało się, że świat wirtualny jest jednak bardziej realny, niż do tej pory nam się wydawało.

To już 6 lat minęło od założenia mojego bloga. Stało się to dla mnie dużą przyjemnością. Początkowo skupiałam się głównie na prezentowaniu moich dziewiarskich dokonań, pokazywaniu dekoracji domu i krótkich relacji z tego, co dzieje się w moim ogrodzie.

Z czasem blog rozrastał się i pojawiały się artykuły związane z moją szerszą działalnością. Wprowadziłam na cykliczne posty: "Z mojego poradnika" i "Z poradnika dziewiarki". Blog obecnie ma charakter lifestylowy. Wkrótce pojawią się kolejne zakładki.

Wciąż dzielę się swoimi pomysłami, doświadczeniem i przemyśleniami. Sprawia mi to ogromną frajdę.

"Jakie korzyści płyną z prowadzenia bloga? Jest ich wiele - te materialne i te niematerialne. Jeśli mówimy o tych pierwszych to wiadomo, że chodzi o finanse i to nie tylko w formie pieniężnej, ale również o dobra wynikające z umów barterowych. Dla osób prowadzących firmy (np. sklepy internetowe) blogowanie jest świetną formą promocji oraz budowania własnego biznesu i jego rozwoju. Wiele osób utrzymuje się z tego zajęcia, inne dorabiają do pensji. 
Niezwykle cenne są również korzyści niematerialne. Jest ich wiele, że wymienię:
* możliwość uzyskiwania wciąż nowych informacji od specjalistów z różnych dziedzin;
* rozwijanie umiejętności argumentowania, wyrażania własnych myśli;
* wzbogacanie słownictwa;
* zawieranie wirtualnych znajomości, które często przenoszą się w sferę rzeczywistości;
* odmiana własnego życia;
* możliwość prezentacji własnych osiągnięć i pasji;
* zdobywanie nowego doświadczenia; 
* rozwijanie zainteresowań i kompetencji, zdobywanie wiedzy.

Nabyte nowe umiejętności mogą pomóc w uzyskaniu pracy tym osobom, które jej poszukują." *
* Źródło - mój blog






24 sie 2020

Lody jogurtowo - brzoskwiniowe

sierpnia 24, 2020 5 Komentarze
Lody, lody. Kto ich nie lubi? Kuszą latem. W dobrych lodziarniach ustawiają się po nie długie kolejki. Lody i sorbety chętnie konsumujemy najczęściej w upalne dni. 

Lody, które kupujemy w sklepach są często "okraszone" chemią, zawierają dużo cukru i tłuszczu. Lepiej  zatem zrobić samodzielnie zdrowe lody. To nie jest trudne.

Mamy lato, a więc owoców jest dostatek. Korzystajmy więc z tych dobrodziejstw, dodając je do ciast, ciasteczek, lodów i sorbetów.

Tym razem proponuję lody jogurtowo - brzoskwiniowe.


Składniki: 
⇒ 1 duży kubek gęstego jogurtu naturalnego
⇒ 3 brzoskwinie 
⇒ 1 - 2 łyżki miodu
⇒ 1 łyżka nasion chia

Sposób przygotowania: 
Wszystkie składniki blendujemy na gładką masę. Wstawiamy do zamrażalnika na co najmniej dwie godziny. W tym czasie lody kilkakrotnie mieszamy. Najlepiej podawać je w tym samym dniu, kiedy zostały zrobione. W czasie długiego mrożenia tworzą się kryształki lodu i wtedy lody trudno się wyjmuje. Jeśli jednak lody przełożymy do specjalnych pojemników, to mogą mrozić się dłużej. 

Osobiście wolę lody luźniejsze, łatwo nakłada się je do pucharków.

Lody warto przybrać świeżą miętą. Dodaje ona deserowi ładnego wyglądu i świeżego zapachu.



Lody przygotowane ze świeżych owoców bez sztucznych dodatków to samo zdrowie, to naturalne witaminy i składniki mineralne.

Brzoskwinie należą do jednych z najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców. Zawierają wiele witamin: C, E, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: potas, fosfor, kwas foliowy, magnez, żelazo, wapń, bor, selen.
Są "polecane w dietach odchudzających. Z uwagi na działanie zasadotwórcze i moczopędne, stosowane przy chorobach reumatycznych i schorzeniach układu moczowego. Działają uspokajająco. Bor podnosi poziom estrogenu, przez co przeciwdziałają osteoporozie." *

* Źródło informacji - tutaj.

Nasiona chia (szałwii hiszpańskiej) dodane do lodów wzbogacają ich właściwości zdrowotne.
"Nasiona szałwii hiszpańskiej zawierają 20% białka, 34% tłuszczu, 25% błonnika pokarmowego (głównie rozpuszczalnego w wodzie, o wysokiej masie cząsteczkowej), znaczny poziom przeciwutleniaczy (kwas chlorogenowy i kawowy oraz flawonoidy w tym myrycetynękwercetynę i kemferol). Ponadto zawierają cenne dla zdrowia człowieka składniki mineralne: żelazomagnezcynkfosfor, a także wapń i witaminy: E, B1, B3Olej z nasion chia zawiera bardzo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 – około 64%, a także kwasy tłuszczowe omega-6, które występują w korzystnym dla zdrowia i prewencji chorób stosunku do omega-3. Nasiona chia nie zawierają glutenu, natomiast zawierają śladowe ilości sodu." *

* Żródło informacji - tutaj.

Wcześniej proponowałam już domowe lody truskawkowo - bananowe. Również polecam. 












15 sie 2020

Wernisaż prac Magdaleny Stanek na Plenerowej Drutorandce

sierpnia 15, 2020 8 Komentarze
Drutorandkowe spotkania organizowane cyklicznie przez Panią Barbarę z Biferno cieszą się dużym powodzeniem i skupiają zdolne osoby pasjonujące się dzierganiem na drutach i szydełkowaniem. Na owe spotkania niektóre panie pędzą kilkaset kilometrów, by móc porozmawiać o swojej pasji, wymienić się doświadczeniami i wychwalać prace koleżanek. 

Na ostatniej Plenerowej Drutorandce mogliśmy podziwiać nie tylko dzianiny. Niezwykle utalentowana Magdalena Stanek zorganizowała wystawę swoich prac. Zaprezentowała kolorowe kilimy, które tworzy z resztek włóczek. Spod jej rąk wyszło wiele pięknych dzieł. 
















Nie wiem, kiedy pani Magda tworzy te dzieła, bo wciąż pokazuje nowe prace. A to sukienki, a to bluzeczki, a to torebki, a to poduszki. Jej doba składa się chyba z 72 godzin. 

Dla przypomnienia podaję linki prowadzące do wpisów o Plenerowych Drutorandkach.
1. Małe haute couture, czyli pokaz mody dzierganej



2. Plenerowa Drutorandka i dzianinowy pokaz mody



14 sie 2020

Zwalczanie chwastów w ogrodzie - od czego zacząć i jakich metod użyć?

sierpnia 14, 2020 4 Komentarze
Chwasty rosnące w ogrodzie to z pewnością zmora wielu ogrodników. Pojawiają się nagle i mają tendencję do szybkiego rozrastania się. Warto jednak wiedzieć, że aby pozbyć się chwastów nie musisz koniecznie wyposażać się w specjalne środki chwastobójcze i detergenty, które z reguły sporo kosztują. Wystarczy tak naprawdę poświęcić trochę pracy, oraz wykorzystać kilka skutecznych zabiegów, aby w łatwy i skuteczny sposób pozbyć się tych niechcianych szkodników.


Dlaczego usuwanie chwastów z ogrodu jest takie ważne? 

Zwalczanie chwastów to jedna z najważniejszych czynności, którą należy wykonywać regularnie, aby móc utrzymać piękny i zadbany ogródek. Dlaczego zwalczanie chwastów jest takie ważne? Chwasty, które wyrastają w wielu miejscach na naszym ogródku, zazwyczaj bardzo łatwo adaptują się do wielu rodzajów gleby, oraz posiadają niewielkie zapotrzebowanie, w związku z tym, aby rosły duże i silne wystarczy im tak naprawdę zwykła deszczówka i odrobina słońca.
Co jest najbardziej dla nas istotne, to fakt, że chwasty wyrastające w naszym ogrodzie negatywnie wpływają na uprawiane przez nas kwiaty i rośliny, czyniąc je bardziej podatnymi na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Co równie ważne, chwasty z dużą skutecznością zabierają naszym roślinom składniki odżywcze zawarte w użytkowanych przez nas nawozach, w związku z tym rozrastają się na wszystkie strony kosztem innych roślin.

Regularne odchwaszczanie kluczem do posiadania pięknego ogrodu

Bardzo ważne jest, aby nie spóźnić się w walce z chwastami i pozbywać się ich systematycznie i regularne w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Odchwaszczanie powinno wykonywać się, gdy gleba nie jest zbyt mokra, a szczególną uwagę zwrócić należy na chwasty w naszym warzywniku, które jeżeli choć na krótki okres czasu pozostawione zostaną same sobie, rozrosną się w ogromny sposób, a ich usunięcie stanie się dużo trudniejsze. Chwasty najprościej usuwać, kiedy ich wysokość wynosi około kilku centymetrów, tak, aby z łatwością można było pozbyć się korzenia. Przy odchwaszczaniu ogródka należy jednak zachować dużą ostrożność, aby przy okazji nie uszkodzić niechcący innych roślin rosnących w ogrodzie. 
Małe chwasty da się usuwać ręcznie, jednak te, które bardziej się rozwinęły i ciężko jest się ich pozbyć, powinny zostać usunięte za pomocą motyki, która powinna być mocno naostrzona. W usuwaniu chwastów może nam także pomóc ostry nóż bądź też widły, które pomogą w usunięciu podziemnych części roślin. 

Środki ochrony roślin w walce z chwastami

Jednym z najprostszych sposobów unicestwienia uporczywych chwastów jest wykonanie oprysku, który w krótkim czasie pomoże nam pozbyć się nieproszonych roślin. O ile zazwyczaj taki zabieg niósł za sobą konsekwencje dla środowiska, o tyle teraz dostępne są preparaty, które nie stanowią dla niego zagrożenia. Wiele herbicydów totalnych nadal opartych jest na szkodliwym glifosacie (Roundup), natomiast od niedawna dostępne są także preparaty, które go nie zawierają, np. Effect 24H marki Target.
Zatem można śmiało stwierdzić, że wykonywanie oprysków środkami ochrony roślin jest już dużo bezpieczniejsze niż kiedyś. Nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz nie stanowią one obciążenia dla środowiska naturalnego i przyrody, która nas otacza.

Ściółkowanie jako dobry sposób zapobiegawczy rozwojowi chwastów

Ściółkowanie polega na przykryciu ziemi dużą warstwą materiału. Do tej czynności najlepiej użyć ściółki organicznej, która najczęściej składa się ze zrąbków drew, igliwia lub kory. Należy pamiętać o tym, aby ziemię pokryć dużą warstwą ściółki, powinna ona wynosić około 1 cm. Tak pokryta warstwą chwasty nie będą miały dostępu do światła słonecznego, dzięki czemu zżółkną i zgniją. Należy pamiętać o tym, aby regularnie uzupełniać ściółkę, z racji tego, że z czasem może ona zmniejszać swój zasięg rozkładając się. Do ściółkowania możemy także użyć folii lub kawałka tektury. 

Domowe sposoby na pozbycie się chwastów

Zamiast kupowania specjalnych specyfików sklepie ogrodniczym, do walki z chwastami możesz wykorzystać rzeczy, które znajdziesz w domu. Zmieszaj kilka łyżek octu z wodą, a następnie za pomocą spryskiwacza potraktuj nim rośliny. Chwasty możesz także posypać solą, a następnie popryskać je wodą. Natomiast jeżeli chcesz pozbyć się chwastów, które znajdują się w szczelinach chodnika, potraktuj je zwykłym wybielaczem. Po upływie dwóch dni uda Ci się pozbyć ich bez wysiłku. 
Autor publikacji
Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem strony Effect 24H - preparatu na chwasty bez szkodliwego glifosatu.

12 sie 2020

Plenerowa Drutorandka i dzianinowy pokaz mody

sierpnia 12, 2020 6 Komentarze
Kolejna Plenerowa Drutorandka zorganizowana przez panią Basię z Biferno już za nami. Owo wydarzenie cieszyło się dużym powodzeniem i zgromadziło pasjonatki dziergania na drutach i szydełkowania. Niektóre panie przybyły z daleka. Swoją obecnością zaszczyciła nas, pędząca samochodem kilkaset kilometrów, Knitolog w podróży. Szmat drogi pokonała również Wiedźma z Młyna. To ogromnie przyjemne móc spotkać wirtualnych znajomych na żywo.




Tym razem przybyłyśmy w gościnne progi domu pani Joli z Zagrody Ławeczki w Lanckoronie. To niezwykle urocze miejsce, gdzie panuje swojski, przyjazny klimat, idealnie nadawało się na spotkanie twórczych osób (nie piszę pań, bo był też jeden chłopiec, który z powodzeniem tworzy szydełkowe projekty). 



Wspólna pasja, która nas połączyła, stała się wyjściem do organizacji imprezy. Podczas niej wymieniłyśmy się doświadczeniami, radami, pomysłami. Inspiracjom nie było końca. 






Zwieńczeniem plenerowych spotkań był pokaz mody dzierganej. Misternie ręcznie zrobione sukienki, sweterki, bluzeczki, torebki pięknie zaprezentowały ich autorki i chętne modelki. Zachwytom, ochom i achom nie było końca. Uśmiechy malowały się na twarzach. Bo też było na co popatrzeć. 

Proszę spojrzeć na fotorelację z pokazu. Może będzie ona stanowić motyw przewodni do organizacji tego rodzaju imprez przez inne pasjonatki (pasjonatów) dziergania.






























Niezwykle chętnie uczestniczę w tych spotkaniach. Panie są bardzo życzliwe, pomocne, potrafią docenić trud włożony w projekty koleżanek. Czekam na kolejne spotkanie. Na razie, w czasach pandemii, spotykamy się tylko w plenerze. Tak jest bezpieczniej. Ale, jak mawia moja koleżanka, mając na myśli trudne sytuacje, "To minie". Wszyscy na to czekamy.

Dzięki uprzejmości pani Barbary skorzystałam z kilku jej zdjęć, za co bardzo Jej dziękuję.

Drugą relację ze spotkania napiszę wkrótce. Post będzie poświęcony szczególnym dziełom. Proszę śledzić blog i zaglądnąć ponownie.

Dla przypomnienia podaję link do relacji z ubiegłorocznej Plenerowej Drutorandki, która odbyła się w sercu klimatycznej Lanckorony.