29 lip 2021

Letni obiad, czyli frittata z cukinią

lipca 29, 2021 6 Komentarze

Frittata jest pożywną potrawą na bazie jajek z różnymi dodatkami. 

Tym razem sporządziłam ją z cukinią w roli głównej.

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Cukinia należy do rodziny dyniowatych. Z powodzeniem mogą ją włączyć do diety osoby odchudzające się. Jest niskokaloryczna (100 g surowej cukinii to 15 kcal) i lekkostrawna, przyspiesza metabolizm. To świetne warzywo dla osób chorujących na raka (zmniejszają się ryzyko raka narządów przewodu pokarmowego - żołądka, trzustki, jelita grubego i jamy ustnej), nie kumulują się w niej metale ciężkie.

Cukinia ma bardzo delikatny smak. Można ją jest na surowo (w surówkach i solo - z dipami) jak i poddaną obróbce termicznej (smażona, pieczona, faszerowana, gotowana). Można jej używać do pieczenia ciast. Bardzo smaczne są też smażone kwiaty cukinii opanierowane w cieście naleśnikowym lub nadziewane i zapiekane w piekarniku.

Cukinii można łączyć z dodatkami o bardziej wyrazistym smaku - czosnkiem, cebulą, pomidorami. 

Cukinia jest dobrym źródłem wielu witamin: A, B, C. Zawiera też składniki mineralne, m.in. wapń, fosfor, żelazo, potas (dzięki niemu woda w organizmie nie zatrzymuje się), sód, jod. Obecność luteiny i zeaksantyny zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (co może doprowadzić nawet do ślepoty). Cukinia działa alkalizująco, z powodzeniem mogą ją spożywać osoby cierpiące na zgagę i nadkwaśność. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu warzywa to mogą włączyć diabetycy. Powinny ją włączyć do swojego menu kobiety będące w ciąży, bo cukinia zawiera spore ilości kwasu foliowego. Zawarte w cukinii polifenole normują wydzielanie hormonów tarczycy.

Warzywo to przyczynia się do wzmocnienia organizmu, wspierając układ immunologiczny. Cukinia wzmacnia też serce i spowalnia procesy starzenia się skóry narażonej na szkodliwe działanie środowiska. 

Również pestki dyni posiadają wiele właściwości. Są bogate w związek o działaniu przeciwrobaczym (kukurbitacyna).

Przepis na cukiniową frittatę

Składniki:

- średniej wielkości cukinia (najlepiej młoda);

- duża cebula;

- 2 jajka;

- 1/2 szklanki mleka;

- natka pietruszki;

- świeży lubczyk;

- łyżka oleju rzepakowego;

- sól, świeżo zmielony pieprz;

- 1 szklanka maślanki, kwaśnego mleka lub jogurtu naturalnego

Sposób wykonania:

Cukinię pokroić w drobną kostkę. Jeśli warzywo jest młode nie trzeba obierać go ze skórki, ani usuwać pestek. Cebulę drobno posiekać. Jajka połączyć z mlekiem i olejem. Taką masą zalać warzywa. Przyprawić solą i pieprzem, posypać posiekaną natką pietruszki oraz liśćmi lubczyku. Zapiec w piekarniku rozgrzanym do 180° C przez ok. 30 minut (do ścięcia się masy jajecznej). Podawać z maślanką, kwaśnym mlekiem lub jogurtem naturalnym.




Oto inne dania z cukinii godne polecenia:

1. Placki z cukinii i ziemniaków


2. Placuszki z cukinii


3. Naleśniki faszerowane warzywami


4. Cukinia z kaszą jaglaną


4. Pizza z mąką ciecierzycową, bakłażanem i cukinią






20 lip 2021

Miodowy kardigan lekki jak piórko

lipca 20, 2021 14 Komentarze

Po raz kolejny sięgnęłam po włóczki Kid Silk i Merino Lace i zrobiłam z nich miodowy kardigan metodą bezszwową od dołu. Tym razem wykorzystałam motyw warkoczy, ściągacz 1/1, ścieg dżersejowy i sekwencję oczek 3 prawe / 3 lewe na zmianę. Pionowe ułożenie ściegów wysmukla sylwetkę. 

Rękawy w swetrze są raglanowe, listwa została dorobiona. Boki są dołem "rozcięte", nadaje to dzianinie lekkości. Ten długi kardigan waży jedynie 320 g, co jest jego dużym atutem, a przy tym jest bardzo ciepły. Szlachetne włóczki, które wybrałam na sweter, czynią go eleganckim.


Parametry włóczek:

Kid Silk

Włóczka o niesamowitej miękkości i delikatności, nadająca się na chusty, bluzki, swetry, bolerka.

  • 75% Kidmohair, 25% Jedwab
  • 25 g || 225 m
  • Druty rozmiar 3-4 mm
  • Próbka: 18 oczek i 26 rzędów to 10 cm x 10 cm
  • Zalecane pranie ręczne
  • Szacowane zużycie materiału na bluzkę kobiecą w rozmiarze 38/M: - z krótkim rękawem: 100g  - z długim rękawem: 125g
  • kolor: kiwi
Merino Lace

Bardzo wydajna i miła w dotyku wełna merino niemieckiej marki AUSTERMANN. Można ją znakomicie łączyć np. z włóczką Kid Silk lub Tender Kid, aby uzyskać puszysty efekt dzianiny. Merino Lace EXP jest znakomita na ażurowe chusty, sweterki i bluzeczki. 

  • 100% Wełna Merino
  • 50g || 400 m
  • Druty/szydełko rozmiar 3-4 mm
  • Próbka: 24 oczek i 38 rzędów to 10 cm x 10 cm
  • Zalecane w 30°








Z połączenia włóczek Kid Silk i Merino Lace powstały już dwa swetry. Pewnie jeszcze nie raz wykorzystam te nitki, bo skradły one moje serce.

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Takie połączenie nitek w kolorze kiwi również powstało wg mojego pomysłu.


10 lip 2021

Kruche babeczki

lipca 10, 2021 5 Komentarze
Lubię robić szybkie desery. Tym razem przygotowałam kruche babeczki ze śmietaną i owocami. Przepis jest prosty, a ciasteczka są pyszne. 


Zasada zrobienia ciasta to 3, 2, czyli 30 dag mąki (ja używam krupczatki), 20 dag masła, 10 dag cukru, a do tego 2 żółtka. Mąkę siekamy z masłem i cukrem, łączymy z żółtkami i gotowe. Ja robię to w thermomixie, więc ciasto jest gotowe błyskawicznie. Dajemy je na ok. 1 godzinę do lodówki, by odpoczęło. Silikonowe foremki wylepiamy tak przygotowanym ciastem i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180° C na złoty kolor. Trwa to ok. 10 - 15 minut. Po wystudzeniu do babeczek dajemy kwaśną śmietanę 30 % - 36 %, na to wykładamy domowy dżem jagodowo - malinowy (lub inny), dekorujemy sezonowymi owocami i świeżą miętą.  

Szybko i smacznie. Polecam😉

W robieniu babeczek pomogły małe rączki.










7 lip 2021

"Szlachetne zdrowie"

lipca 07, 2021 9 Komentarze

 

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Miejsca wysokie,
Władze szerokie
Dobre są, ale –
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.
Klejnocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie! 

Jan Kochanowski "Na zdrowie"

Zdrowie jest najważniejszą wartością. Człowiek nazbyt często  zapomina o tej podstawowej zasadzie, bardziej myśli o popularności, urodzie, majątku. Wszystko to bez zdrowia  nie ma znaczenia.


Źródło grafiki - tutaj


Dbanie o zdrowie to zadanie długofalowe. Nie da się go wykonać w tydzień, miesiąc, czy rok. Musi ono być wpisane do naszego kalendarza na stałe, wymaga żelaznej kompetencji. Choć nie jest to proste do wykonania, to przyniesie oczekiwane efekty. Jeśli dbanie o zdrowie wpiszemy na stałe do naszych zadań, będzie rytuałem, to będzie nam łatwiej.

Oto kilka zasad, których warto przestrzegać:

1. Podstawowym wymogiem jest przeprowadzanie okresowych badań. W wywiadzie trzeba powiadomić lekarza o występujących w rodzinie chorobach.

Źródło grafiki - tutaj


2. Konieczne jest w nasz grafik zajęć wprowadzenie aktywności fizycznej. Trzeba na nią wygospodarować czas.

Źródło grafiki - tutaj


3. Modyfikacja diety, czyli spożywanie regularnych posiłków w określnych odstępach czasowych, unikanie jedzenia śmieciowego, włączenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców do codziennej strawy korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Źródło grafiki - tutaj

4. Zadbanie o dobry odpoczynek służy zdrowiu. Sen jest ważny, podczas niego nasz organizm się regeneruje. Człowiek wyspany lepiej znosi stres, jest bardziej kreatywny, opanowany, ma bardziej przytomny umysł.

Źródło grafiki - tutaj

5. Palenie papierosów, picie dużej ilości mocnych alkoholi bardzo negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Rezygnacja z tych nałogów z pewnością się opłaci i znacznie zmniejszy ryzyko chorób cywilizacyjnych.

Źródło grafiki - tutaj


6. Dbanie o zdrowie to także wybór właściwych produktów spożywczych. Nie jest tajemnicą, że najlepsze są jak najmniej przetworzone, świeże. Duża ilość konserwantów jest bardzo niekorzystna dla naszego organizmu. Warto czytać etykiety i wybierać produkty wysokiej jakości.

Źródło grafiki - tutaj


7. Często mamy wyrzuty sumienia, że pochłaniamy węglowodany. Jednak dobrze zbilansowana dieta powinna je również zawierać. Glukoza też jest potrzebna, gdyż stanowi źródło energii, stanowi pożywkę dla mięśni, wątroby, nerek i jelit. Dzięki niej dobrze pracuje układ nerwowy.  

Źródło grafiki - tutaj

8. Dobrym nawykiem jest przestrzeganie systematyczności i konsekwencji. Nie można się spieszyć, wszystko ma swój odpowiedni czas, ale wymaga wytrwałości. Rewolucja nawyków nie wpłynie dobrze na nasze zdrowie, zmiany trzeba wprowadzać w odpowiednim tempie. Cierpliwość popłaca.

Źródło grafiki - tutaj


9. Złe nawyki nie służą zdrowiu. Trzeba je wyeliminować i konsekwentnie trzymać się zdrowego trybu życia. Pokusy będą nami targać, ale właściwe ustawienie sobie w głowie korzyści płynących z prowadzenia z prawidłowego zachowania zdrowotnego bardzo się opłaci. 

Źródło grafiki - tutaj

10. Poszukajmy sprzymierzeńców i partnerów. Razem możemy więcej, Będzie nam łatwiej.  Zdobądź wsparcie bliskich!

Źródło grafiki - tutaj

Dbanie o zdrowie nie jest łatwe. Zmiana nawyków wymaga z początku wielu starań, z czasem  jednak z czasem zdrowe przyzwyczajenia wchodzą w krew i stają się chlebem powszednim.

Opłaca się skorzystać z wiedzy fachowców i poszukać literatury przedmiotu. Nasz organizm jest tego wart. Trzeba słuchać własnego ciała i podejść do zagadnienia holistycznie. Pomoże nam w tym znajomość zasad ajurwedy. Indyjska nauka wskazuje na metody utrzymania ciała i umysłu w równowadze. Pomoże nam w tym DEVA harmony. Warto do nich zajrzeć. Nasz organizm będzie nam wdzięczny😉



 

 

 

 

 

DEVA Harmony

https://devaharmony.com/pl/