Lato sprzyja eksperymentom kulinarnym. Coś jeść trzeba. Wielość warzyw i owoców pozwala na przygotowanie smacznych, pożywnych i nieskomplikowanych dań. Korzystając z ciepłej aury, wolę spędzać czas w ogrodzie, a nie uganiać się w kuchni przy rozgrzanym piecu. To co dziś wymyśliłam? Cukinię z kaszą jaglaną. Dane smaczne, proste i szybkie.
Składniki:
- 1 młoda cukinia
- 1 duży pomidor
- cebula
- natka zielonej pietruszki
- liście selera
- świeża bazylia
- 4 łyżki kaszy jaglanej
- przyprawy: lubczyk, tymianek, sól
- olej kokosowy
Sposób wykonania:
Na oleju kokosowym lekko podsmażyć cebulkę. Cukinię oraz sparzone i obrane ze skórki pomidory pokroić w kostkę. Całość posypać pokrojoną natką pietruszki i listkami selera. Włożyć na patelnię. Dołożyć przelaną wrzątkiem kaszę jaglaną. Dodać przyprawy. Zalać niewielką ilością wody i dusić pod przykryciem. Potrawę podawać udekorowaną świeżą bazylią.
Polecam to smaczne i pożywne danie, które można podać również z mięsem.
Kaszę jaglaną jadam dość często.
Nie dość, że mi smakuje, to jeszcze posiada cenne wartości odżywcze.
Można ją przygotowywać na wiele sposobów.
I jeszcze kilka informacji o kaszy jaglanej z zasobów internetowych:
"NA CO POMAGA NAM KASZA JAGLANA?
Przede wszystkim neutralizuje nam nadmiar kwasów żołądkowych dzięki czemu skutecznie zwalcza zgagę. Zaraz po spożyciu potrafi przynieść ulgę. Doskonale usuwa śluz z organizmu i widać to namacalnie u dzieci, które w czasie infekcji borykają się z mokrym kaszlem i katarem. Ponadto zawiera bardzo dużą ilość aminokwasów, wartości odżywczych oraz zaopatruje nasz organizm w potrzebne białko. Spożywanie kaszy jaglanej zaleca się osobom, które walczą z chorobami nowotworowymi jak również zalecana jest przy chorobach żołądka, trzustki, jelit i nerek.
JAK PRZYGOTOWAĆ KASZĘ JAGLANĄ?
Bardzo często słyszę opinie, że kasza jaglana jest niesmaczna ze względu na smak goryczki. Wiele osób również narzeka, że jej konsystencja jest mało przyjazna i pozostawia wiele do życzenia, by zjeść ją ze smakiem. Moim zdaniem Ci co narzekają po prostu źle ją przygotowali i dlatego nie wydała się być atrakcyjnym kąskiem na talerzu."
Gotowanie kaszy jaglanej doskonale ilustruje poniższa infografika:
* Źródło - tutaj.
Dodam jeszcze, że oleju kokosowego używam czasem w mojej kuchni.
Pozdrawiam cieplutko :)
Pa, pa :)
Ciekawy przepis a kaszę jaglaną zrobiłam raz i mi nie smakowała:( Zdecydowanie wolę kaszę gryczaną niepaloną:) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy przepis.Nie przepadam za kaszą jaglaną.Lubię bardziej kaszę gryczaną.Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDzięki za podpowiedź. Łatwe, szybkie i mam nadzieję że smaczne.
OdpowiedzUsuńNa pewno wypróbuję tym bardziej, że prawie wszystko rośnie na mojej działce. A co do kaszy jaglanej; lubię i często stosuję zamiennie zamiast ziemniaków (domownicy uwielbiają z mięsem w sosie), lubię też na słodko z owocami zarówno świeżymi jak i suszonymi.
Cieplutko pozdrawiam Dorota
Bardzo lubię cukinię :)
OdpowiedzUsuńDanusiu, jak zwykle mądrze i rzeczowo przekazujesz ważne i ciekawe informacje.Bardzo lubię kaszę jaglaną. Twój przepis na szybkie danie wart wypróbowania!Pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuńDzisiaj zafunduję sobie taka kolacyjkę :-) Mam wszystkie składniki.
OdpowiedzUsuńThis looks delicious! Thanks for sharing! I just followed you on GFC #94 could you please kindly follow back? Let's support eachother & keep in touch!
OdpowiedzUsuńxo from Italy,
Sonia Verardo
http://www.trenchcollection.com/
Wygląda pysznie! U mnie ostatnio cukinia króluje... jak na razie w postaci placuszków i leczo :) Kaszę jaglaną bardzo lubię, więc ten przepis także na pewno wypróbuję - i to z jaką przyjemnością :)
OdpowiedzUsuńO ! jaki fajny przepis. Nie trzeba nic osobno gotować, tylko wszystko w jednym garnku czy patelni. Super :)
OdpowiedzUsuńJa uważam, że kasza jaglana jest boska, dlatego też wielkie dzięki za ten prosty i szybki przepis! Stał się jednym z moich ulubionych w tym roku. :D
OdpowiedzUsuń