4 paź 2015

# podróże

Wiatraki w Bodrum - Turcja

Turcja wciąż zachwyca turystów, kusi bogatą kulturą, piękną architekturą, niezwykłą kuchnią, nadzwyczajną przyrodą. Niedawno dane mi było odwiedzić ten fantastyczny kraj.

Oczywiście nie mogłam odmówić sobie przyjemności obejrzenia i sfotografowania wiatraków znajdujących się w południowo - zachodniej części Turcji - Bodrum. Miejscowość leży nad Morzem Egejskim w prowincji Muğla na północnym zachodzie zatoki Gökova naprzeciw greckiej wyspy Kos. O tej wyspie wspominałam w ubiegłym roku: tutaj i tutaj

Wiatraki prezentują się pięknie na tle cudownych widoków. Szkoda tylko, że okres świetności mają za sobą, ale i tak robią niesamowite wrażenie.>>Nad turecką miejscowością Bodrum wznosi się wzgórze nazywane „Wzgórzem Wiatraków”, oddzielające Bodrum od Gumbet. Stoi na nim siedem wiatraków, z których tylko dwa zachowały się w miarę dobrym stanie. Białe wiatraki z czarnymi daszkami powstały z kamienia i desek. Ustawione były na północny zachód, by chwytać wiatr z wybrzeża. Miejscowa ludność korzystała z nich aż do lat 70. XVIII wieku, mieląc tutaj zebrane na polach zboża. Obecnie wszystkie wiatraki są opuszczone, mimo że stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów okolicy. Ze wzgórza pokrytego drzewkami oliwnymi rozpościera się przepiękny widok na Bodrum z jednej strony i Gumbet z drugiej.<<*

* źródło informacji: tutaj
Wiatraki kojarzą się nam z Holandią, ale te, które prezentuję na fotografiach, to obowiązkowy punkt programu dla turystów odwiedzających Turcję. Największą atrakcją tego miejsca jest efektowna panorama na miasto Bodrum, na morze i sąsiednie wyspy. Jest uroczo, jest na co popatrzeć.Polecam odwiedzenie tego miejsca.
I w ogóle zwiedzanie Turcji, kraju kulturowo niezwykłego, zgoła innego od naszego. 

24 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Takie widoki pozostają na zawsze w pamięci.

   Usuń
 2. Widoki przepiękne i informacje turystyczne bardzo ważne. Uwielbiam takie wpisy, fajnie,że dzielisz się z nami wrażeniami z podróży. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że podane przeze mnie informacje mogą się komuś przydać :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Wiem Aniu. Ten post to szczególnie dla Ciebie, mojej wiernej czytelniczki.

   Usuń
 4. Te wiatraki są przepiękne! Chyba nigdy podobnych nie widziałam... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te wiatraki też mnie zachwyciły. Podobnie jak i Ty, po raz pierwszy widziałam takie budowle.

   Usuń
 5. Przepiękne widoki :) Co prawda, na razie planuję pozwiedzać trochę bliższych miejsc, ale pewnie i do Turcji za jakiś czas zawitam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widoki niezapomniane. Kiedyś nawet nie marzyłam o takich wojażach.

   Usuń
 6. Robią wrażenie, choć szkoda, że tak niszczeją.

  OdpowiedzUsuń
 7. panorama na miasto Bodrum - bajka :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widok wart obejrzenia. Trudno wzrok oderwać.

   Usuń
 8. Turcja jest piękna! Dwa lata temu byłam w Stambule i miasto mnie zachwyciło! Wszędzie było coś miłego dla oka. Jednak Stambuł jest mocno zeuropeizowany, teraz chciałabym pojechać właśnie w bardziej "tureckie" miejsca! ;) Bodrum wydaje się ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Turcja, kulturowo inny od naszego kraj, zachwyca. Bodrum to ciekawe miasto, a widoki niezapomniane.

   Usuń
 9. Nie wiedziałam, że w Turcji istnieje takie miejsce! Super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też byłam zaskoczona tymi wiatrakami.

   Usuń
 10. Wiatraki to piękny element krajobrazu. Mnie zachwyciły na Bornholmie, ale te w Turcji wyglądają również inspirująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiatraki wzbogacają krajobraz, mają jakąś tajemniczą moc.

   Usuń