17 maj 2018

Jak należy dbać o zmywarkę: 10 punktów, o których należy pamiętać

maja 17, 2018 6 Komentarze
1. Zadbaj o prawidłowy montaż urządzenia

Zmywarka to sprzęt dość prosty w montażu. Jeśli nie mamy jednak doświadczenia i nie montowaliśmy jeszcze urządzenia tego typu, jej instalację warto powierzyć specjaliście.

2. Używaj soli do zmywarki

Sól zmiękcza wodę oraz chroni urządzenie przed osadzaniem się w nim kamienia. Niektóre urządzenia, np. zmywarka Whirlpool WFO 3C236 X, posiadają także wbudowany sensor informujący o niskim poziomie soli. Zanim uruchomimy urządzenie, zawsze dbajmy o to, aby sól była na właściwym poziomie. Uchroni to urządzenie przed awarią oraz zagwarantuje nam doskonałe rezultaty zmywania.

3. Kilka razy w roku uruchom pustą zmywarkę

Zmywarka to urządzenie szczególnie narażone na powstawanie w nim osadu i nieprzyjemnego zapachu. W dbaniu o jej czystość i higienę pozwoli kilkukrotne włączenie pustego urządzenia. Możemy w tym celu użyć także specjalnego płynu do mycia zmywarki, który jeszcze lepiej zadba o jej czystość i przyjemny zapach. Warto to robić regularnie, co najmniej kilka razy w roku.

4. Pamiętaj o czyszczeniu filtra zmywarki

Na filtrze urządzenia osadzają się zanieczyszczenia, tłuszcz i resztki jedzenia pochodzące ze zmywanych naczyń. Regularnie wyjmujmy więc oraz myjmy filtr pod bieżącą wodą. Zmywarka Whirlpool WIC 3C23 PF posiada zdejmowany filtr, który bardzo łatwo zdemontować. Wystarczy go bowiem odkręcić, dokładnie umyć i ponownie założyć na miejsce, aby nasza zmywarka była zawsze czysta i sprawna.

5. Ręcznie myj koszyki na sztućce

Mimo tego, że koszyczki na sztućce myją się wraz z naczyniami, na nich także osadza się tłuszcz i zabrudzenia. Warto więc lepiej zadbać o ich czystość pamiętając o ich regularnym myciu pod bieżącą wodą. Dzięki temu prostemu zabiegowi nasza zmywarka będzie zawsze czysta i pachnąca.

6. Od czasu do czasu użyj odkamieniacza

Zmywarka to urządzenie szczególnie narażone na osadzanie się w niej kamienia. Ten z kolei jest najczęstszą przyczyną awarii. Aby tego uniknąć zadbajmy o prawidłowe ustawienie twardości wody na początku użytkowania zmywarki (umożliwia to praktycznie każda nowoczesna zmywarka, w tym zmywarka Whirlpool WFC 3C24 PF X) oraz regularnie używajmy odkamieniacza. Pozwoli on usunąć nagromadzony osad z wnętrza zmywarki oraz wydłuży jej żywotność.

7. Używaj tylko sprawdzonych i markowych środków myjących

Na zakupie tabletek i kapsułek do zmywarki nie warto oszczędzać. Markowe produkty dbają bowiem nie tylko o czystość naszych naczyń, ale są przede wszystkim bezpieczne dla samego urządzenia. Wybierajmy więc tylko dobre i sprawdzone marki.

8. Silnie zabrudzone naczynia opłucz pod bieżącą wodą i usuń z nich resztki jedzenia

Zanim włożymy do zmywarki mocno zabrudzone naczynia warto je wcześniej opłukać i usunąć z nich resztki jedzenia. Pozwoli to lepiej zadbać o czystość filtra, zapobiegnie zatkaniu się zmywarki resztkami pokarmów oraz pozytywnie wpłynie także na rezultaty zmywania.

9. W zmywarce myj tylko odpowiednie przedmioty

Wbrew pozorom, zmywarka nie nadaje się do zmywania wszystkiego. Nie należy w niej bowiem zmywać np. przedmiotów zabrudzonych benzyną oraz substancjami łatwopalnymi. Nie powinniśmy do niej wkładać także pędzli, filtrów oraz innych rzeczy, na których zmywanie nie pozwala producent naszego urządzenia.

10. Dostosuj program zmywania do zawartości zmywarki

Każda nowoczesna zmywarka, w tym zmywarka Whirlpool w Neonet.pl w posiada kilka różnych programów mycia. Należy właściwie dobierać je do rodzaju przedmiotów, które umieściliśmy w jej wnętrzu. Intensywne programy myjące w wysokich temperaturach pasują do zmywania silnie zabrudzonych naczyń. Z kolei delikatne programy doskonale sprawdzą się do szkła i delikatnej porcelany. Wybór właściwego programu pozwoli nam zadbać o nasze naczynia oraz zapobiegnie uszkodzeniu delikatnych przedmiotów, co także mogłoby doprowadzić do awarii urządzenia.



11 maj 2018

Z czego powinien być zrobiony dobry dywan?

maja 11, 2018 7 Komentarze
Dywan znakomicie ociepla wnętrze, uzupełnia wystrój mieszkania, sprawia, że staje się ono bardziej przyjazne i zaprasza gości.


Dywany mogą być pluszowe, miękkie, takie, w których można zatopić nagie stopy albo na których można wylegiwać się przed telewizorem. Mogą być też tkane na płasko, twardsze i zbite, ale idealne dla alergików i niezwykle nowoczesne. To, jaki dywan wybierzesz, zależy tylko od Ciebie.

Gdzie powstał pierwszy dywan?
Jak wiele wynalazków dzisiaj nam znanych, tak i dywan jest wynikiem genialnej myśli mieszkańców środkowej Azji. Pierwszy powstał między III a II tysiącleciem p.n.e. w Persji. Służył on do spania, siedzenia, chronił dom przed wychłodzeniem, a wyrabiany był z naturalnej, ale barwionej na różne kolory wełny. Dzisiaj dywany wykonuje się z różnych włókien, a wszystkie one mają swoje zalety i wady.

Materiały do produkcji dywanów
Dywany wełniane przede wszystkim regulują stan wilgotności w domu. Tam, gdzie powietrze jest suche, oddają swoją naturalną wilgotność i ją stabilizują. Są też dzięki temu antyelektrostatyczne, czyli nie przyciągają kurzu. Dywan z wełny jest bardzo wytrzymały, sprężysty, nie odkształca się i świetnie termo izoluje. Jeśli leży na zimnej, na przykład kamiennej posadzce, będzie przyjemnie ją ogrzewał. Wełna jest też trudnopalna. Cena takiego dywanu jednak bywa wysoka, zwłaszcza że często jest to produkt tkany ręcznie. 

Dywany wiskozowe bardzo estetycznie błyszczą niczym produkt wykonany z delikatnych i kosztownych nici jedwabiu. Dzieje się tak, ponieważ samą wiskozę nazywa się sztucznym jedwabiem. Dywan taki będzie gładki i przyjemny w dotyku, a jego runo jest bardzo krótkie. To wrażenie śliskości dywanu nie wszystkim odpowiada, ale za to dywan taki nie przyciąga kurzu i brudu. 

Dywan z juty to obecnie bardzo modny akcent w nowoczesnych salonach. Taki dywan tkany jest na płasko, nie posiada runa, jest dosyć sztywny, twardy i ciężki, ale za to świetnie sprawdza się w pomieszczeniach takich jak przedpokój, a nawet kuchnia. Nie szkodzą mu zwierzęta czy brudne obuwie. 


Dywany poliestrowe są miękkie w dotyku, mają żywe kolory, które nie blakną. Dywan wykonany z poliestru, czyli tworzywa sztucznego, jest bardzo odporne na rozciąganie, ścieranie, wszelkie zagniecenia, a także na działanie substancji chemicznych. 

Dywany bawełniane to jedne z najpopularniejszych, dlatego do wyboru mamy wiele modeli w różnych rozmiarach, różnych wzorach i kolorach. Cienkie dywany z bawełny można bez obaw wrzucić do pralki. Bawełna nie elektryzuje się, nie uczula, łatwo się ją czyści, dobrze też izoluje i nie wchłania zapachów. Jest też dosyć tania, dlatego i bawełniane dywany nie należą do drogich. Niestety szybko się mechacą. 

Ciekawą dekoracją wnętrza może okazać się dywan skórzany. Niegdyś rozciągnięta na podłodze skóra dzikiego zwierzaka kojarzyła się raczej z leśniczówką, dzisiaj dywany ze skóry leżą nawet w nowoczesnych, bardzo loftowych salonach. Dywany ze skóry nie blakną, mogą być barwione, chociaż zazwyczaj mają naturalną barwę. Dywan skórzany może być gładki lub z delikatnym włosiem. Niezwykle efektowne są te, które składają się z przeplecionych kawałków skór. Dywan skórzany jest tak dominujący, że we wnętrzu dominuje, dlatego wystarczy jeden niewielki jako mocny akcent w mieszkaniu.

Tekst powstał we współpracy z wyjątkowym sklepem z dywanami - Vellahome.