27 cze 2017

Idzie zima, czyli o soku agrestowym słów kilka

czerwca 27, 2017 12 Komentarze
Owoce agrestu są smaczne, można zjadać je na surowo, robić z nich dżemy, soki, kandyzować. 

Dziś proponuję chomikowanie zapasów na zimę. Odpuściłam w tym roku robienie dżemu truskawkowego i gromadzenie przetworów rozpoczynam od soku agrestowego. Na 1 l świeżo wyciśniętego soku zużywam ok. 1 kg cukru. Płyn zagotowuję i przelewam do gorących słoików, mocno zakręcam, odwracam słoiki do góry dnem i gotowe. Kiedyś robiłam soki w sokowniku. Teraz mam ten komfort, że przywożą mi do domu świeżo wyciskany soku. Pracy więc jest niewiele, a korzyść ogromna.

Przy okazji prezentacji przepisów moja wiedza na temat wybranych produktów wzbogaca się. Dziś również. Tym razem podaję za źródłem informacje o właściwościach agrestu.

"Wartość odżywcza na 100 g: agrest jest średnio kalorycznym owocem (46 kcal) przy wartości energetycznej 191 kJ. Zawiera 86,7 g wody, 0,8 g białek, 0,2 g tłuszczy (0,02 g kwasu palmitynowego, 0,02 kwasu oleinowego, 0,06 kwasu linolowego, 0,04 kwasu α-linolenowego). 8,8 węglowodanów przyswajalnych (po 2,9 g glukozy i fruktozy oraz 0,7 g sacharozy) oraz 3 g błonnika. Ze składników mineralnych najwięcej posiada potasu (230 mg), występuje również fosfor (26 mg), wapń (20 mg), magnez (10 mg), żelazo (0,5 mg), cynk (0,09 mg), miedź (0,19 mg), mangan (0,05 mg) oraz jod (0,9 mg). Zawiera bardzo mało sodu (2 mg). Z witamin wspomnieć należy dużą zawartość witaminy C (25,9 mg) oraz β-karotenu (160 µg). Zawiera również witaminę A (27 µg), witaminę E (0,58 mg) oraz niewielkie ilości witamin z grupy B. Aminokwasy reprezentowane są przez znaczne ilości kwasu asparaginowego (230 mg) oraz kwasu glutaminowego (178 mg)."








Do tej pory moja wiedza na temat soku agrestowego była niewielka. Mama i babcia uczyły mnie, że ów sok ma właściwości przeciwgorączkowe. Dziś wiem więcej i podaję za źródłem: "Sok z agrestu posiada wiele właściwości dietetycznych i sprawdza się w dolegliwościach z przemianą materii." 

Zachęcam zajrzeć do cytowanego źródła. Podano tam wiele informacji na temat agrestu. Zachęcam też do włączania do naszej codziennej diety owoców, które rosną na polskiej ziemi. Są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Korzystajmy z tego, co dała nam przyroda. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale też leki z bożej apteki.

Pozdrawiam serdecznie 😉

Pa, pa  🍓🍎🍏







23 cze 2017

Czerwcowy ogród, czyli cierpliwym być

czerwca 23, 2017 9 Komentarze
Tego roku wiosna trochę pograła z nami na nosie. Przeciągający się w czasie chłód nie zachęcał do prac w ogrodzie. A mnie ciągle wyrywało do sadzenia kwiatów. Musiałam być jednak cierpliwa. Zbyt wczesne wysadzenie jednorocznych kwiatów do pojemników nie wyszłoby roślinom na dobre. Pelargonie, które próbowałam hartować, nie chciały zaaklimatyzować się do chłodów. Bardzo zimne noce nie wpływały na ich urodę. Liście brązowiały, nie dodając kwiatom uroku. Skapitulowałam więc i schowałam świeżo wsadzone sadzonki (dodam, że wyhodowałam je sama) do mieszkania. Nie było rady. Trzeba było czekać na ciepłe dni. Rośliny mają swoje wymagania i nie da się tego zignorować. Przy wyborze kwiatów trzeba się kierować ich wymaganiami. Niektóre z nich lubią półcień, inne afrykańskie słońce. Po kilkunastoletnich doświadczeniach w uprawie roślin kwitnących wiem, że upały najlepiej znoszą pelargonie bluszczolistne zwisające, są też odporne na deszcze. 

20 cze 2017

Spotkanie z Marzeną Chełmińską, czyli co daje blogowanie

czerwca 20, 2017 6 Komentarze
19 maja 2017 r. miałam zaszczyt uczestniczyć w Radomskim Plebiscycie Blogowym. Była to dla mnie przygoda, którą do dziś wspominam z przyjemnością. O tym wydarzeniu pisałam tutaj.
Kiedy zostałam zaproszona do Radomia na Galę, niezmiernie się ucieszyłam. Podjęłam decyzję o wyjeździe. Dwa dni przed podróżą zaczęłam mieć wątpliwości. Myśl "Po co ja tam jadę?" towarzyszyła mi

14 cze 2017

Perła polskiej średniowiecznej architektury obronnej - zamek w Bolkowie

czerwca 14, 2017 10 Komentarze
Podczas wędrówek po Dolnym Śląsku trafiłam do Bolkowa. Wcześniej pisałam o perle polskiej architektury barokowej, dziś perła polskiej średniowiecznej architektury obronnej.
"Bolków (niem. Bolkenhain) – miasto w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, siedziba władz gminy

10 cze 2017

Słonecznie żółta poducha handmade

czerwca 10, 2017 10 Komentarze
Tak spodobało mi się dzierganie poduszek i zdobienie nimi domu, że zrobiłam kolejną. Tym razem jest w słonecznie żółtym kolorze. Ma już pewne przeznaczenia, ale na razie to mała tajemnica.

Poducha jest wykonana prostym ściegiem. To kostka - 5 oczek prawych, 5 oczek lewych, zmiana co 4 rzędy. Ścieg prosty, dzierga się

2 cze 2017