25 kwi 2021

Sezon na czosnek niedźwiedzi, czyli surówka dla zdrowia

kwietnia 25, 2021 2 Komentarze

Przyroda częstuje nas wieloma cennymi darami Jednym z nich jest czosnek niedźwiedzi. To roślina, którą warto wprowadzić do naszej diety.

Spożywanie czosnku niedźwiedziego bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Roślina ta wspomaga układ odpornościowy, krwionośny i pokarmowy, zwalcza grzyby, wirusy i bakterie. Przyczynia się do niwelowania komórek nowotworowych. Charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi.

Źródło zdjęcia - tutaj

W moim ogrodzie czosnek niedźwiedzi rośnie od kilku lat, korzystam więc z jego dobrodziejstw. Dziś proponuję surówkę pełną witamin. Kto nie ma własnej rośliny, może udać się do lasu, by tam poszukać zielonego cuda.

Składniki:

⇒ garść czosnku niedźwiedziego

⇒ 20 dag pomidorów koktajlowych

⇒ 20 dag ogórków kiszonych

⇒ pieprz do smaku

Czosnek posiekać, pomidory i ogórki pokroić na drobne kawałki. Doprawić pieprzem. Połączyć wszystkie składniki. 





Zapraszam również po odbiór przepisów na potrawy z czosnkiem niedźwiedzim.

⇒ sałatkę z czosnkiem niedźwiedzim

⇒ sałatka z czosnkiem niedźwiedzim i krwawnikiem

23 kwi 2021

Dlaczego kawa zrobiła taką furorę?

kwietnia 23, 2021 4 Komentarze

Smak i aromat kawy kuszą, zachęcając do picia. 

Codziennie rozkoszuje się nią wiele osób. 

Na dobry początek dnia dobra jest mała czarna. 

Popołudnie spędzone ze znajomymi przy aromatycznym napoju należy do przyjemnych.

 Podczas spotkań biznesowych też miło delektować się 

niepowtarzalnym zapachem czarnego napoju.

Źródło zdjęcia - tutaj

Skąd kawa pochodzi? 

Kawę uprawia się na całej kuli ziemskiej. Największe plantacje rozmieszczone są w Brazylii, gdzie roczna produkcja dochodzi do 3 mln ton. 

Występowanie głównych odmian kawy (r – robusta, a – arabica, m – robusta i arabica)

Źródło zdjęcia - tutaj

Kawę pije się na całym świecie. Prawdopodobnie zaczęło się od Etiopii w pierwszym tysiącleciu. Nazwa wiąże się ponoć z tureckim słowem "kahwek", czyli "usuwający zmęczenie". Warto wiedzieć, że smak i aromat kawy zależą od gatunku i sposobu jej wypalania. 

Czy kawa szkodzi zdrowiu?

Kawa, tak jak wszystko, powinna być stosowana z umiarem. Znawcy nie polecają przekroczenia dawki w ilości 3 mg na kilogram masy ciała w ciągu dnia. Kawę powinno się spożywać w godzinach przedpołudniowych, ewentualnie wczesnym popołudniem. Zbyt późne picie tego energetyzującego napoju może prowadzić do zaburzeń snu. Wbrew niektórym opiniom kawa pozytywnie wpływa na zdrowie. Wszystko zależy od spożywanej dawki. Wiele cennych informacji na ten temat można znaleźć w sieci. Okazuje się, że kawa ma wiele właściwości zdrowotnych. Polecam przeczytanie wywiadu prof. dr. hab. Mirosławem Jaroszem, dyrektorem Instytutu Żywności i Żywienia.

Kawa zawiera sporą ilość kofeiny, stanowiąc tym samym napój energetyczny pobudzający do funkcjonowania i energicznej pracy. Kofeina wpływa na wzrost koncentracji, refleks, poprawia samopoczucie, łagodzi migrenę, zmniejsza senność.  Przyspiesza też pracę serca i zwiększa tempo przemiany materii. 

Źródło grafiki - tutaj

Jak już wcześniej pisałam, kiedyś kawę omijałam szerokim łukiem. Mój organizm źle na nią reagował. Czułam się zbyt pobudzona. Kilka lat temu to się zmieniło i mogę już delektować się wspaniałym smakiem i aromatem kawy. Lubię takie łagodne o delikatnym smaku. Niedawno sięgnęłam po nowe kawy.

Pierwsza z nich to Pellini Espresso Bar Vivace. Jest ona mieszanką ziaren arabiki i robusty w proporcjach 80/20. Charakteryzuje się łagodnym smakiem i lekko korzennym aromatem. Nie jest kwaśna i już się polubiłyśmy. 

Źródło zdjęcia - tutaj
Drugą z nich  jest Bazzara Espresso Costarica Tarrazu (100% arabica). To dopiero jest petarda. Lekko słodki smak i cytrusowy zapach dało łechczą kubki smakowe😉. Aż żal wypić tylko jedną filiżankę tego napoju. Szkoda, że wieczorem nie można cieszyć się jej smakiem i aromatem. Trzeba cierpliwie zaczekać do rana.

Źródło zdjęcia - tutaj

A do kawy jakieś ciasteczko się przyda. Nieprawdaż?😉






19 kwi 2021

Trujące wiosenne kwiaty

kwietnia 19, 2021 2 Komentarze

Wiosna wprawdzie ma duże opóźnienie, ale kwiaty nieśmiało wychylają swoje kolorowe oblicza. Niektóre z nich już nawet przekwitły. Wszyscy czekamy na poprawę pogody. Jeszcze chwileczkę, jeszcze momencik i będzie pięknie. 

W jednym z poprzednich postów pisałam o kwiatach jadalnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest też wiele tych niejadalnych, a nawet trujących. 

Dziś o nich słów kilka:

przebiśnieg (jego spożycie grozi niestrawnością, a kontakt z cebulkami może podrażnić skórę);

Źródło zdjęcia - tutaj


śnieżyca wiosenna (przy zatruciu występują, biegunka, mdłości, wymioty);

Źródło zdjęcia - tutaj



⇨ 
zawilec (anemon) (po zjedzeniu rośliny mogą wystąpić takie objawy jak: omdlenia, drgawki, biegunka, zapalenie błony śluzowej jamy brzusznej, żołądka i jelit, zapalenie nerek, niewydolność oddechowa i krążeniowa);

Źródło zdjęcia - tutaj


⇨ tulipan (po omyłkowym zjedzeniu cebulek mogą wystąpić zawroty głowy, nudności i ból brzucha; zdarzały się nawet śmiertelne przypadki do spożyciu, cebulek tulipana);

Źródło zdjęcia - tutaj


⇨ hiacynt
(trujące są jego cebule, mogą spowodować podrażnienie skóry u osób wrażliwych, więc najlepiej sadzić je w rękawicach);

Źródło zdjęcia - tutaj


wawrzynek wilczełyko (to bardzo trująca roślina, a jej spożycie może spowodować zawroty głowy, obrzęk warg, duszność, drgawki, ból brzucha, gorączkę, a nawet zapaść) 

Źródło zdjęcia - tutaj

Rośliny te kwitną dość wcześnie. Cieszą oko po zimowym "bezkwieciu".

Późniejsze wiosenne kwiaty też są trujące. Należą do nich:

⇨ narcyz (silnie trujące są cebulki, po spożyciu mogą występować takie objawy jak: duszność, pocenie, wymioty, podrażnienia skóry, biegunka);

Źródło zdjęcia - tutaj


⇨ przylaszczka
(mimo tego, że używa się jej w ziołolecznictwie, może spowodować reakcje alergiczne takie jak swędzenie, rumień, pokrzywkę);

Źródło zdjęcia - tutaj


⇨ konwalia majowa (objawy zatrucia to: zaburzenia pracy serca, biegunka).


UWAGA - kilka jagód konwalii może spowodować śmierć dziecka.

Źródło zdjęcia - tutaj


Niektóre kwiaty cieszące oko są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Trzeba się dobrze zastanowić, czy chcemy je mieć w naszych ogrodach, zwłaszcza wtedy, gdy mamy dzieci. Niestety, licho nie śpi. Uważajmy też podczas spacerów w lesie i parku.

To tylko wybrane rośliny trujące. Jest ich wiele. Zanim zdecydujemy na posadzenie pięknych kwiatów w naszych ogrodach, to zapoznajmy się z literaturą przedmiotu, aby uniknąć przykrych doznań, a nawet tragedii.

14 kwi 2021

Prezent dla naszych milusińskich na roczek i nie tylko

kwietnia 14, 2021 0 Komentarze

Niejednokrotnie stajemy przed wyborem prezentu dla dzieci. Okazje są różne - Dzień Dziecka, urodziny, imieniny, mikołajki, gwiazdka, zajączek, wizyta u znajomych, którzy mają dzieci... Jednym z ważniejszych wydarzeń jest ukończenie przez milusińskich pierwszego roku życia. Rodzice, dziadkowie, chrzestni, ciocie, wujkowie, znajomi zachodzą w głowę jaki kupić prezent na roczek. To niemałe wyzwanie. Zastanawiamy się, co się przyda, co będzie niezapomnianą pamiątką. 

Takie rodzinne wydarzenie to okazja do miłych spotkań i każdy chce, aby jego prezent się wyróżniał i zapadł w pamięć (w tym dniu raczej dorosłych, bo roczny maluch jeszcze nie zdaje sobie sprawy z całego zamieszania). Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja przed zakupem upominku z rodzicami dziecka. Oni podpowiedzą nam i wybór podarunku będzie łatwiejszy.

Źródło zdjęcia - tutaj


Wiele osób przynosi dzieciom całe mnóstwo zabawek, ubranek, rowerki itp. rzeczy.

Źródło zdjęcia - tutaj


Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Wiele osób szuka jednak pamiątki na długie lata, która będzie przypominać tę ważną rocznicę. Są to  książki, albumy ze zdjęciami, personalizowane poduszki, grawerowana biżuteria (złote i srebrne łańcuszki, zawieszki, kolczyki...). Możliwości jest wiele, a kiedy dzieci dorosną będą miały miłą pamiątkę. Warto więc przemyśleć sprawę i kupić coś wyjątkowego. I wcale nie musi taka rzecz kosztować fortuny i nadwerężyć naszą kieszeń. Jest wiele pięknych rzeczy w rozsądnej cenie i na każdą kieszeń. Trzeba tylko dobrze poszukać.
Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj


Źródło zdjęcia - tutaj





13 kwi 2021

Jadalne wiosenne kwiaty

kwietnia 13, 2021 0 Komentarze

Natura stworzyła wiele roślin, które mają cenne właściwości. To takie leki z bożej apteki. Są nie tylko piękne, ciesząc nasze oczy. Mają wiele prozdrowotnych właściwości. Rośliny te mamy w zasięgu ręki, ale często nie zdajemy sobie sprawy z ich dobroczynnego działania.

Źródło zdjęcia - tutaj


Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Już wczesną wiosną możemy z nich korzystać. W ciągu roku wachlarz możliwości jeszcze się rozwinie, o czym napiszę w późniejszym czasie.

Forsycja pospolita to niewymagająca roślina o pięknych żółtych kwiatach wzbogaci nasze stoły, bo nadaje się do kanapek, sałatek czy surówek. Napar sporządzony ze świeżych albo ususzonych kwiatów ma działanie wzmacniające, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i rozkurczowe. Kwiaty forsycji zawierają rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne. Pamiętać jednak należy o tym, że mogą zmniejszać krzepliwość krwi.

Źródło zdjęcia - tutaj

Bratek wielkokwiatowy jest jedną z popularniejszych roślin wykorzystywanych do nasadzeń na ogrodowych rabatach i w skrzynkach balkonowych Te kolorowe kwiaty bratków przypominające uśmiechnięte buzie są jadalne. Ich smak słodki, lekko cierpki. Mogą być składnikiem sałatek, placków, zup i dań mięsnych. Pięknie dekorują ciasta i desery. Bratki zaleca się do leczenia kaszlu, zapalenia oskrzeli i chorób skóry. Napar z tych kwiatów można dodać do kąpieli, by załagodzić świąd skóry i bóle.

Źródło zdjęcia - tutaj

Mniszek lekarski - to już mniejsze zaskoczenie. Ta roślina jest bardziej znana jako jadalna. Sporządza się z niej syrop przeciwkaszlowy. Można też zjadać same kwiatki. Są słodkie, trzeba tylko oderwać białą część, która jest lekko gorzka.

Źródło zdjęcia - tutaj

Pierwiosnek
potocznie nazywany jest prymulką. Roślina ta działa 
bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, obniża wysoką gorączkę. Herbatkę z pierwiosnka stosuje się przy bezsenności i bólach głowy. Odwar z kwiatów pierwiosnka wiosennego znajduje pomaga przy kaszlu, chorobach układu moczowego i dolegliwościach reumatycznych. 

  • Źródło zdjęcia - tutaj

Stokrotka pospolita - ta wdzięczna roślina jest również jadalna. Jemy jej główki niedługo po rozwinięciu. Przekwitające nie są trujące, ale już nie takie smaczne jak młode. To świetny dodatek do sałatek, pięknie udekoruje ciasta i desery. Napar ze stokrotek działa moczopędnie (bardzo dobry przy kamicy nerkowej i pęcherzowej) i przeczyszczająco, stosuje się go przy złej przemianie materii i nieregularnych menstruacjach. Napar obniża też ciśnienie krwi i ma działanie przeciwmiażdżycowe. 

Źródło zdjęcia - tutaj

Podbiał pospolity - pomaga przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych:  mokry i przewlekły suchy kaszel, zapalenie krtani, ból gardła. Podbiała działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo o osłonowo.


Warto poszerzyć wiedzę o jadalnych kwiatach i zapoznać się z literaturą przedmiotu. 

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj








12 kwi 2021

Aranżacja z farbą magnetyczną - 3 pomysły

kwietnia 12, 2021 5 Komentarze

Farby magnetyczne są must - have dla wszystkich, których nieustannie ciągnie do zmian! Na czym polega ich wyjątkowość? Farby magnetyczne zawierają drobne opiłki żelaza, które przyciągają magnes do pomalowanej powierzchni, dzięki czemu aranżacja pomieszczeń staje się znacznie łatwiejsza! Pozwalają urozmaicić wygląd ścian bez konieczności wbijania w nie gwoździ czy pinezek. Jak ciekawie wykorzystać farby magnetyczne w swoim domu? Poznajcie trzy aranżacyjne inspiracje!


1. Farby magnetyczne w domowej galerii sztuki

Na ścianach wieszamy zawsze to, co jest dla nas ważne - zdjęcia, rysunki dzieci, a także inspirujące ilustracje i plakaty. Jednak z biegiem czasu eksponowane prace często zaczynają w naszych oczach tracić swój urok. Jeżeli szczególnie cenimy możliwość szybkiego odświeżenia aranżacji i zaakcentowania nowości na ścianach, farby magnetyczne które pozwolą przeprowadzić szybkie metamorfozy będą idealnym wyborem. Prace przyczepione magnesami bezpośrednio do ściany łatwo jest wymienić, dowolnie zmieniając ich rozmieszczenie, a także wydźwięk kompozycji. To prosty trik, dzięki któremu domowa galeria sztuki stanie się intrygującym elementem nie tylko dla domowników, ale także dla gości, ciekawych, co pojawi się na ścianach przy kolejnej wizycie!


2. Farby magnetyczne w kuchni

Kuchnia jako “serce domu” powinna być maksymalnie funkcjonalnym pomieszczeniem. Warto zatem skorzystać ze sprytnych rozwiązań, jakie oferują nam farby magnetyczne! Trudno przeoczyć listę zakupów, gdy zamiast na pokrytej magnesami lodówce, wisi  wyeksponowana  na (ulubionej) ścianie, idealnie na linii wzroku. Tak samo z przepisem, który w czasie gotowania nie musi już zajmować dodatkowego miejsca na blacie. Można go  przytwierdzić na widocznym miejscu na ścianie chroniąc jednocześnie przed zabrudzeniem podczas kulinarnych eksperymentów. Farby magnetyczne możecie wykorzystać także do powieszenia pojemniczków na przyprawy - to sprytne i miłe dla oka rozwiązanie.

3. Farby magnetyczne w dobie home office

Praca zdalna, e - lekcje? Przeniesienie biurowego i szkolnego życia do własnych czterech ścian to nie lada wyzwanie. Im lepiej zorganizujemy przestrzeń do pracy, tym korzystniej dla naszej produktywności. Farby magnetyczne sprawdzą się zarówno w pokoju ucznia, jak i home office rodziców. Wystarczy zamalować fragment ściany nad biurkiem i zaopatrzyć się w kilka magnesów, by wieszać na ścianach notatki, tworzyć mapy myśli, przyczepiać harmonogramy i plany lekcji. W takiej przestrzeni zapał do pracy gwarantowany!

Farby magnetyczne pozwalają na szybką i wygodną metamorfozę, której efekty widzimy od razu. To rozwiązania przeznaczone zarówno dla osób, które uwielbiają innowacyjne aranżacje, jak i dla tych, którzy nade wszystko cenią funkcjonalne i kreatywne rozwiązania we wnętrzach.

www.tikkurila.pl

11 kwi 2021

Sok z brzozy

kwietnia 11, 2021 16 Komentarze
Edit: ostatni dzwonek na pozyskanie soku z brzozy
Już niedużo czasu pozostało do powitania marca. Na początku tego miesiąca będzie już można pozyskać sok z brzozy. To bardzo prosta czynność, a korzyści z picia świeżego soku z brzozy są ogromne. Ten cenny napój możemy pozyskać z brzóz rosnących w naszych ogrodach czy też w lesie. Mam to szczęście, że w moim ogrodzie rosną brzozy. W ubiegłym roku przespałam termin pozyskiwania soku z tych drzew i dlatego już teraz piszę o tym. 


Już teraz jest ciepło. Może warto można spróbować?


>>Ze względu na bogatą zawartość cennych dla zdrowia składników, sok z brzozy wskazany jest na wiele dolegliwości. Zawiera między innymi: potas, magnez, miedź, żelazo, fosfor, wapń, aminokwasy, witaminy z grupy B, witaminę C, sole mineralne, garbniki, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy. Picie soku z brzozy może wspomóc organizm w leczeniu i zapobieganiu wielu schorzeniom. Oto najważniejsze zalety:
  1. wzmacnia odporność; wspomaga walkę z wirusami, jest więc idealny na wczesną wiosnę i jesień, kiedy wzrasta zachorowalność na grypę, oraz infekcje grypopodobne. Polecany w szczególności najbardziej podatnym na zachorowania na tego typu schorzenia, a więc dzieciom i osobom starszym;
  2. pomaga złagodzić dokuczliwe bóle reumatyczne, a szczególnie te związane z rwą kulszową. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się maść z sokiem z brzozy;
  3. ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; sok uzyskany z dojrzewających pączków brzozy ma właściwości przeciwbólowe (kości, mięśnie, stawy) oraz przeciwgorączkowe, dlatego warto polecić go w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i infekcje wirusowe;
  4. przeciwdziała anemii; z uwagi na zawartość wielu składników jak żelazo, wapń, potas, witaminy, aminokwasy, sok z brzozy można polecić osobom borykającym się z niedokrwistością;
  5. wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego; profilaktyczne stosowanie soku z brzozy zapobiega zakrzepicy i chorobom niedokrwiennym serca;
  6. działa moczopędnie; odtruwa organizm i zapobiega tworzeniu się złogów i kamieni moczowych;
  7. łagodzi dokuczliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie wywołane przez wrzody żołądka;
  8. ma właściwości oczyszczające wątrobę i wspomagające jej właściwe funkcjonowanie;
  9. poprawia stan włosów i skóry; sok z brzozy pomaga na problemy skórne; używany do okładów i przemywania pomaga między innymi na gojenie się ran; w przypadku włosów słabych, skłonnych do wypadania, mało puszystych i pozbawionych blasku, może pomóc płukanka z soku z brzozy.

SOK Z BRZOZY – PRZECIWWSKAZANIA

Nawet tak bogaty w składniki, naturalny specyfik jak sok z brzozy jest przeciwwskazany w niektórych przypadkach. 


Kiedy nie powinno się sięgać po sok z brzozy?

  1. nadwrażliwość objawiająca się reakcjami skórnymi, jak wysypka, swędzenie;
  2. uczulenie na pyłek brzozy;
  3. niewydolność układu moczowego, niedrożność dróg moczowych;
  4. obrzęki występujące przy niektórych schorzeniach serca i nerek.
  • SOK Z BRZOZY – STOSOWANIE
Sok z brzozy ma specyficzny smak, dlatego można dodawać do niego np. miód lub sok z malin. Powinno się go pić na zimno, celem zachowania jak największej ilości jego cennych składników. Podczas kuracji przeciwdziałającej schorzeniom i oczyszczającej najlepiej powstrzymać się od picia kawy, alkoholu i unikać spożywania potraw takich jak szpinak, szczaw, czekolada, mięso. W celach zdrowotnych powinno się pić sok z brzozy 3 razy dziennie po ćwierć szklanki przez około 2-3 tygodni. Sok z brzozy pomaga usuwać toksyny i nadmiar wody z organizmu, co pozwala cieszyć się jej zdrowym promiennym wyglądem. Kuracja pomaga zmniejszyć widoczność cellulitu, jeżeli przez około sześć tygodni spożywa się około 3/4 szklanki soku. Naturalny sok z brzozy jest doskonałą wcierką do włosów, wzmacniającą je, dodającą blasku i objętości. Można stosować go pod koniec mycia, nadaje włosom piękny połysk.<< *
* Źródło - klik





Jak pozyskać sok z brzozy?
Oto film poglądowy.



Moja brzoza daje sok.