Natura stworzyła wiele roślin, które mają cenne właściwości. To takie leki z bożej apteki. Są nie tylko piękne, ciesząc nasze oczy. Mają wiele prozdrowotnych właściwości. Rośliny te mamy w zasięgu ręki, ale często nie zdajemy sobie sprawy z ich dobroczynnego działania.
Już wczesną wiosną możemy z nich korzystać. W ciągu roku wachlarz możliwości jeszcze się rozwinie, o czym napiszę w późniejszym czasie.
Forsycja pospolita to niewymagająca roślina o pięknych żółtych kwiatach wzbogaci nasze stoły, bo nadaje się do kanapek, sałatek czy surówek. Napar sporządzony ze świeżych albo ususzonych kwiatów ma działanie wzmacniające, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i rozkurczowe. Kwiaty forsycji zawierają rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne. Pamiętać jednak należy o tym, że mogą zmniejszać krzepliwość krwi.
Bratek wielkokwiatowy jest jedną z popularniejszych roślin wykorzystywanych do nasadzeń na ogrodowych rabatach i w skrzynkach balkonowych Te kolorowe kwiaty bratków przypominające uśmiechnięte buzie są jadalne. Ich smak słodki, lekko cierpki. Mogą być składnikiem sałatek, placków, zup i dań mięsnych. Pięknie dekorują ciasta i desery. Bratki zaleca się do leczenia kaszlu, zapalenia oskrzeli i chorób skóry. Napar z tych kwiatów można dodać do kąpieli, by załagodzić świąd skóry i bóle.
Mniszek lekarski - to już mniejsze zaskoczenie. Ta roślina jest bardziej znana jako jadalna. Sporządza się z niej syrop przeciwkaszlowy. Można też zjadać same kwiatki. Są słodkie, trzeba tylko oderwać białą część, która jest lekko gorzka.
Pierwiosnek potocznie nazywany jest prymulką. Roślina ta działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, obniża wysoką gorączkę. Herbatkę z pierwiosnka stosuje się przy bezsenności i bólach głowy. Odwar z kwiatów pierwiosnka wiosennego znajduje pomaga przy kaszlu, chorobach układu moczowego i dolegliwościach reumatycznych. Stokrotka pospolita - ta wdzięczna roślina jest również jadalna. Jemy jej główki niedługo po rozwinięciu. Przekwitające nie są trujące, ale już nie takie smaczne jak młode. To świetny dodatek do sałatek, pięknie udekoruje ciasta i desery. Napar ze stokrotek działa moczopędnie (bardzo dobry przy kamicy nerkowej i pęcherzowej) i przeczyszczająco, stosuje się go przy złej przemianie materii i nieregularnych menstruacjach. Napar obniża też ciśnienie krwi i ma działanie przeciwmiażdżycowe.
Podbiał pospolity - pomaga przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: mokry i przewlekły suchy kaszel, zapalenie krtani, ból gardła. Podbiała działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo o osłonowo.
Warto poszerzyć wiedzę o jadalnych kwiatach i zapoznać się z literaturą przedmiotu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz