30 cze 2021

Część pewnego projektu, czyli różowa czapka z warkoczem

czerwca 30, 2021 5 Komentarze

Przede mną realizacja pewnego projektu, który zostanie zakończony jesienią. Wtedy też o nim napiszę. W jego ramach wydziergałam różową czapkę. Żar leje się z nieba, ale ciepłe nakrycie głowy powstało. To idzie szybko. Dzierganie poszło automatycznie, bez zastanawiania się, bo w robieniu czapek mam dużą wprawę. Ręce wiedziały, co mają wykonywać, a myśli zajęte były inną dzianiną, która ma powstać w ramach większego projektu.


Czapkę wydziergałam z jednego motka metodą bezszwową na drutach nr 6. Użyłam włóczki o nazwie Alpina, z której powstało w moich rękach już wiele dzianin.

Alpina posiada ładny, gruby splot, jest sprężysta i miękka. Dobrze się z niej dzierga, nitka się nie rozwarstwia. Włóczka jest przyjemna w dotyku, a wyroby z niej wykonane są ciepłe. Świetnie nadaje się na zimowe czapki, szale, kominy, grube swetryDzianina nie rozciąga się w wodnej kąpieli, a podczas noszenia nie mechaci się.

Parametry włóczki: 
50% wełny,  50% akrylu
Motek to 100 gram / 100 metrów








29 cze 2021

Olej lniany – produkt, który warto włączyć do swojej diety

czerwca 29, 2021 5 Komentarze

 

Oleje nierafinowane to prozdrowotne produkty mające pozytywny wpływ na cały organizm. Wielu ekspertów zaleca, by włączyć je do swojej diety. Zachodzi jednak pytanie: który olej wybrać? Producenci oferują nam obecnie tak wiele opcji, że trudno zdecydować się na jedną. Cenionym i zyskującym popularność produktem jest olej lniany. Co warto o nim wiedzieć?




Olej lniany i efekty z jego stosowania

Na korzyści wynikające ze spożywania oleju lnianego już w starożytności zwrócił uwagę Hipokrates – mędrzec uznawany za jednego z ojców współczesnej medycyny. Zalecał picie surowca w celu usunięcia dolegliwości żołądkowych. Do dziś wiele osób sięga po olej lniany w przypadku zatrucia pokarmowego czy innych problemów żołądkowo-jelitowych. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. Olej lniany pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu. Dodatkowo przyczynia się do uregulowania gospodarki hormonalnej, więc jest bardzo pomocny w okresie menopauzy i miesiączki. Co najważniejsze, najnowsze badania wykazały, że olej lniany może przeciwdziałać rozwojowi nowotworów (szczególnie raka piersi i prostaty). Produkt ten ponadto łagodzi symptomy alergii i poprawia kondycję skóry oraz włosów.

Dlaczego warto zdecydować się na olej lniany od producenta rolnego?

Wymienione wcześniej właściwości oleju lnianego sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się jego zakupem. Jednak nie wszyscy wiedzą, że aby produkt działał, musi mieć odpowiednie pochodzenie. Najlepiej kupować olej lniany od producenta rolnego. Dlaczego? Ponieważ czuwa on nad całym procesem produkcji. Niektórzy producenci, tacy jak https://sklep.olejewielkierychnowo.pl/produkt/olej-lniany-tloczony-na-zimno/, korzystają z własnych upraw, więc nadzorują wzrost roślin oleistych już od momentu zasiewu. Dzięki temu powstały olej lniany ma więcej właściwości. Surowiec nie powinien być rafinowany ani tłoczony. W przeciwnym razie straci swoje pierwotne działanie, a nawet zmieni smak. Ze względu na to, że źle pozyskiwany olej lniany charakteryzuje się gorzkim smakiem, warto zwrócić szczególną uwagę na źródło pochodzenia.

26 cze 2021

Zielona poducha w warkocze

czerwca 26, 2021 3 Komentarze

Poduchy dziergane na drutach zdobią mój dom od kilku już lat. Wiele też podarowałam znajomym w prezentach z różnych okazji (i bez nich też). Taki mały dodatek zmieni każde wnętrze i uczyni je przytulnym.

Tym razem wydziergałam poduchę w kolorze zielonej oliwki. Włóczka została zakupiona wiele lat temu. 



Nie miałam pomysłu, co z niej zrobić. Postanowiłam z niej zrobić kolejną ozdobę domu. Wykorzystałam dzierganą już kilkakrotnie sekwencję warkoczy. To bardzo komfortowa sytuacja, kiedy nie trzeba planować ilości oczek w robótce. Potrzebowałam szybkiego efektu. Miodowy kardigan powstawał dość długo z różnych przyczyn, a przede mną kolejny duży projekt. Tak na rozluźnienie wydziergałam tę poduchę. Cieszy błyskawicznie zrobiona dzianina😉

Poducha została zrobiona z włóczki, która świetnie nadaje się na dzianiny. To Hawai.

Włóczka jest bardzo przyjemna w dotyku, ale też jednocześnie lekko sztywna, dzięki czemu dekoracyjne dzianiny prezentują się elegancko. Nitka nie rozwarstwia się podczas dziergania, gładko schodzi z drutów. Oczka wychodzą równe.

Parametry włóczki:
- motek: 100g / 130m,
- skład: 60% bawełna, 40% akryl
- zalecane druty 6 - 7

Poduchę wydziergałam na drutach nr 6. Ścieg jest dość ścisły, warkocze świetnie się prezentują. 
Na poduszkę o rozmiarze 45 cm x 45 cm potrzebne były 3 motki. 

Tak ułożone warkocze zastosowałam już kilkakrotnie. Podoba mi się taka kombinacja, więc ponownie ją wykorzystałam i pewnie jeszcze powtórzę.

Wcześniej były poduchy w kolorach turkusowym i białym.





















23 cze 2021

Z mojego poradnika, czyli o fotowoltaice słów kilka

czerwca 23, 2021 7 Komentarze

 

W gospodarstwach domowych, instytucjach i przemyśle odnotowujemy ciągły wzrost zużycia energii elektrycznej. Jest to wynikiem zwiększania się ilości urządzeń elektrycznych. Za tym idzie wysokość rachunków. Poza tym regularnie zwiększają się stawki opłat ze energię elektryczną. Zgodnie z prognozami będzie to proces ciągły. 

Źródło zdjęcia - tutaj


Co zrobić, aby zredukować wydatki na prąd?

Najkorzystniejszą metodą jest korzystanie z innych źródeł energii. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest jednym ze sposobów wartych polecenia. 


Fotowoltaika zamienia promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Jest to bardzo korzystne i dla konsumenta i dla środowiska naturalnego. Energia pozyskana w ten sposób źródeł energii nie emituje 
związków toksycznych oraz gazów cieplarnianych.

Źródło zdjęcia - tutaj

Ta nowoczesna technologia zalicza się do niskobudżetowych. Jej zaletą jest też bezobsługowość i wytrzymałość urządzeń. Nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej będzie można przesłać do sieci, a później odebrać nawet do 70% – 80% (jest to uwarunkowane od wielkości instalacji). I tu ważna informacja. Trzeba się pospieszyć z decyzją, gdyż tak wysoki % jest możliwy tylko wtedy, jeśli jeszcze w tym roku zamontujemy tę nowoczesną instalację i będziemy mogli korzystać z rzeczonych 70% – 80% nadprodukcji energii przez 15 lat. Od 1 stycznia 2022 r. te zasady nie będą już takie korzystne.

Montaż paneli fotowoltaicznych jest sporym wydatkiem, ale inwestycja może się już zwrócić w ciągu 5 lat. Otrzymując dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł (pomniejszonych oczywiście o podatek, czyli realnie ok. 4 tys. zł) i zwrot z podatku z tytułu ulgi termoizolacyjnej, zmniejszymy koszty inwestycji. Właściwie dobrane parametry pozwolą na to, że za energię elektryczną nie będziemy płacić ani złotówki. Obliczono, że w ciągu 25 lat oszczędności wyniosą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Źródło zdjęcia - tutaj


Na rynku jak grzyby po deszczu wyrosły firmy oferujące montaż instalacji fotowoltaicznej. Którą z nich wybrać? Najlepiej taką z polecenia. My zdecydowaliśmy się skorzystać z usług sprawdzonej firmy. Solidność, kompetencja i rzetelność to cechy, na które postawiliśmy w naszym gospodarstwie domowym.

Źródło grafiki - tutaj


Za montażem przemawia optymalizacja kosztów energii, a więc warto skorzystać z możliwości posiadania własnej elektrowni na dachu własnego domu.

 

Źródło grafiki - tutaj

 To po prostu się opłaca😉


15 cze 2021

Nowy kardigan, czyli miodowe otulenie rośnie

czerwca 15, 2021 4 Komentarze

Miodowy, lekki kardigan nabiera kształtu. Praca nad nowym projektem mocno się ślimaczy, bo było dużo prucia. Brak skupienia, pomyłki w ściegach i trzeba było robić niejedną korektę. 

Kardigan powstaje z połączenia dwóch włóczek - Kild Silk i Merino Lace. To bardzo wydajne włóczki. Sweterki z takich nitek są lekkie i jednocześnie bardzo lekkie. 

Parametry włóczki:

 Kid Silk

Włóczka o niesamowitej miękkości i delikatności, nadająca się na chusty, bluzki, swetry, bolerka.

  • 75% kidmohair, 25% jedwab
  •   25 g || 225 m
  • druty rozmiar 3-4 mm
  • próbka: 18 oczek i 26 rzędów to 10 cm x 10 cm
  • zalecane pranie ręczne w 30° C
Źródło zdjęcia - tutaj

Merino Lace

Bardzo wydajna i miła w dotyku wełna merino niemieckiej marki AUSTERMANN. Można ją znakomicie łączyć np. z włóczką Kid Silk lub Tender Kid, aby uzyskać puszysty efekt dzianiny. Merino Lace EXP jest znakomita na ażurowe chusty, sweterki i bluzeczki. 

  • 100% Wełna Merino
  • 50g || 400 m
  • druty/szydełko rozmiar 3-4 mm
  • próbka: 24oczek i 38 rzędów to 10 cm x 10 cm
  • zalecane pranie ręczne w 30° C
Źródło zdjęcia - tutaj


Wkrótce podam więcej szczegółów dotyczących sposobu wykonania kardiganu.



9 cze 2021

Surfinie w moim ogrodzie

czerwca 09, 2021 9 Komentarze

W pięknych okolicznościach przyrody odpoczywa się przyjemnie. Będąc szczęśliwą posiadaczką ogrodu staram się o to, by był on latem kolorowy. Co roku wygląda on inaczej. A co robić, aby się nie narobić w ogrodzie by wyglądał on barwnie i cieszył oko jego użytkownikom? Rośliny sadzę w różnych pojemnikach - wiklinowych koszach, drewnianych skrzyniach, ceramicznych donicach. 

W tym roku postawiłam na surfinie. Wybrałam obłędnie fioletowe o bardzo intensywnym zapachu, cytrynowe i różowo - żółte. 












Surfinie nie pokazały jeszcze całej swojej krasy. Rosną one w moim ogrodzie dopiero od około trzech tygodni. Te rośliny są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, więc posadziłam je dopiero po zimnej Zośce. Mam nadzieję, że będą piękne. Są dość wymagające i nie znoszą przesuszenia. Trzeba je regularnie podlewać i zasilać, ale nie jest to jakieś bardzo czasochłonne zajęcie, więc warto się postarać i doczekać się nagrody w postaci bujnych kęp kwiatów.

A takie surfinie zdobiły mój ogród w poprzednich sezonach. Było na czym zawiesić oko.
















Surfinie dobrze rosną w glebie bardzo żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, najlepiej piaszczysto gliniastej. Właściwy odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Surfinie nie znoszą nawet krótkiego przesuszenia, lubią mokrą glebę i wymagają intensywnego podlewania. Lubią wilgoć, więc podczas upałów trzeba je podlewać rano i wieczorem. Surfinie kochają stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru, ale w półcieniu też dobrze sobie radzą. Podczas intensywnych deszczów nie wyglądają ładnie, więc warto je sadzić pod zadaszeniem. Odpowiednio pielęgnowane kwitną obficie od maja do października. Niektóre gatunki osiągają długość do 1 metra. Aby pobudzić kwitnienie surfinii i uchronić je przed chorobami grzybowymi, należy codziennie usuwać przekwitnięte i suche kwiaty.