13 kwi 2021

# zdrowie i uroda

Jadalne wiosenne kwiaty

Natura stworzyła wiele roślin, które mają cenne właściwości. To takie leki z bożej apteki. Są nie tylko piękne, ciesząc nasze oczy. Mają wiele prozdrowotnych właściwości. Rośliny te mamy w zasięgu ręki, ale często nie zdajemy sobie sprawy z ich dobroczynnego działania.

Źródło zdjęcia - tutaj


Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Już wczesną wiosną możemy z nich korzystać. W ciągu roku wachlarz możliwości jeszcze się rozwinie, o czym napiszę w późniejszym czasie.

Forsycja pospolita to niewymagająca roślina o pięknych żółtych kwiatach wzbogaci nasze stoły, bo nadaje się do kanapek, sałatek czy surówek. Napar sporządzony ze świeżych albo ususzonych kwiatów ma działanie wzmacniające, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i rozkurczowe. Kwiaty forsycji zawierają rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne. Pamiętać jednak należy o tym, że mogą zmniejszać krzepliwość krwi.

Źródło zdjęcia - tutaj

Bratek wielkokwiatowy jest jedną z popularniejszych roślin wykorzystywanych do nasadzeń na ogrodowych rabatach i w skrzynkach balkonowych Te kolorowe kwiaty bratków przypominające uśmiechnięte buzie są jadalne. Ich smak słodki, lekko cierpki. Mogą być składnikiem sałatek, placków, zup i dań mięsnych. Pięknie dekorują ciasta i desery. Bratki zaleca się do leczenia kaszlu, zapalenia oskrzeli i chorób skóry. Napar z tych kwiatów można dodać do kąpieli, by załagodzić świąd skóry i bóle.

Źródło zdjęcia - tutaj

Mniszek lekarski - to już mniejsze zaskoczenie. Ta roślina jest bardziej znana jako jadalna. Sporządza się z niej syrop przeciwkaszlowy. Można też zjadać same kwiatki. Są słodkie, trzeba tylko oderwać białą część, która jest lekko gorzka.

Źródło zdjęcia - tutaj

Pierwiosnek
potocznie nazywany jest prymulką. Roślina ta działa 
bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, obniża wysoką gorączkę. Herbatkę z pierwiosnka stosuje się przy bezsenności i bólach głowy. Odwar z kwiatów pierwiosnka wiosennego znajduje pomaga przy kaszlu, chorobach układu moczowego i dolegliwościach reumatycznych. 

  • Źródło zdjęcia - tutaj

Stokrotka pospolita - ta wdzięczna roślina jest również jadalna. Jemy jej główki niedługo po rozwinięciu. Przekwitające nie są trujące, ale już nie takie smaczne jak młode. To świetny dodatek do sałatek, pięknie udekoruje ciasta i desery. Napar ze stokrotek działa moczopędnie (bardzo dobry przy kamicy nerkowej i pęcherzowej) i przeczyszczająco, stosuje się go przy złej przemianie materii i nieregularnych menstruacjach. Napar obniża też ciśnienie krwi i ma działanie przeciwmiażdżycowe. 

Źródło zdjęcia - tutaj

Podbiał pospolity - pomaga przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych:  mokry i przewlekły suchy kaszel, zapalenie krtani, ból gardła. Podbiała działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo o osłonowo.


Warto poszerzyć wiedzę o jadalnych kwiatach i zapoznać się z literaturą przedmiotu. 

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza