19 kwi 2021

# ogród

Trujące wiosenne kwiaty

Wiosna wprawdzie ma duże opóźnienie, ale kwiaty nieśmiało wychylają swoje kolorowe oblicza. Niektóre z nich już nawet przekwitły. Wszyscy czekamy na poprawę pogody. Jeszcze chwileczkę, jeszcze momencik i będzie pięknie. 

W jednym z poprzednich postów pisałam o kwiatach jadalnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest też wiele tych niejadalnych, a nawet trujących. 

Dziś o nich słów kilka:

przebiśnieg (jego spożycie grozi niestrawnością, a kontakt z cebulkami może podrażnić skórę);

Źródło zdjęcia - tutaj


śnieżyca wiosenna (przy zatruciu występują, biegunka, mdłości, wymioty);

Źródło zdjęcia - tutaj⇨ 
zawilec (anemon) (po zjedzeniu rośliny mogą wystąpić takie objawy jak: omdlenia, drgawki, biegunka, zapalenie błony śluzowej jamy brzusznej, żołądka i jelit, zapalenie nerek, niewydolność oddechowa i krążeniowa);

Źródło zdjęcia - tutaj


⇨ tulipan (po omyłkowym zjedzeniu cebulek mogą wystąpić zawroty głowy, nudności i ból brzucha; zdarzały się nawet śmiertelne przypadki do spożyciu, cebulek tulipana);

Źródło zdjęcia - tutaj


⇨ hiacynt
(trujące są jego cebule, mogą spowodować podrażnienie skóry u osób wrażliwych, więc najlepiej sadzić je w rękawicach);

Źródło zdjęcia - tutaj


wawrzynek wilczełyko (to bardzo trująca roślina, a jej spożycie może spowodować zawroty głowy, obrzęk warg, duszność, drgawki, ból brzucha, gorączkę, a nawet zapaść) 

Źródło zdjęcia - tutaj

Rośliny te kwitną dość wcześnie. Cieszą oko po zimowym "bezkwieciu".

Późniejsze wiosenne kwiaty też są trujące. Należą do nich:

⇨ narcyz (silnie trujące są cebulki, po spożyciu mogą występować takie objawy jak: duszność, pocenie, wymioty, podrażnienia skóry, biegunka);

Źródło zdjęcia - tutaj


⇨ przylaszczka
(mimo tego, że używa się jej w ziołolecznictwie, może spowodować reakcje alergiczne takie jak swędzenie, rumień, pokrzywkę);

Źródło zdjęcia - tutaj


⇨ konwalia majowa (objawy zatrucia to: zaburzenia pracy serca, biegunka).


UWAGA - kilka jagód konwalii może spowodować śmierć dziecka.

Źródło zdjęcia - tutaj


Niektóre kwiaty cieszące oko są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Trzeba się dobrze zastanowić, czy chcemy je mieć w naszych ogrodach, zwłaszcza wtedy, gdy mamy dzieci. Niestety, licho nie śpi. Uważajmy też podczas spacerów w lesie i parku.

To tylko wybrane rośliny trujące. Jest ich wiele. Zanim zdecydujemy na posadzenie pięknych kwiatów w naszych ogrodach, to zapoznajmy się z literaturą przedmiotu, aby uniknąć przykrych doznań, a nawet tragedii.

2 komentarze:

  1. Bardzo przydatny artykuł, warto go poznać. Ze względu na koty, jestem bardzo ostrożna w przynoszeniu kwiatów. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń