15 wrz 2017

# podróże

Lanckorona na szlaku architektury drewnianej

"Lanckorona to malownicza wieś oddalona zaledwie o 36 km od Krakowa i 7 km od Kalwarii Zebrzydowskiej. Położona na najwyższym wzniesieniu w okolicy - Górze Lanckorońskiej (550 m n.p.m) oferuje widoki na Tatry i Babią Górę. Lanckorona była niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów, którzy szukali natchnienia wśród pięknych krajobrazów i urokliwych drewnianych domków. Do dziś jest jedną z najpiękniejszych wsi w Małopolsce." *

Lanckorona leży na szlaku architektury drewnianej. Doskonale zachowała się tu małomiasteczkowa XIX-wieczna zabudowa drewniana. To piękny zakątek Małopolski, gdzie panuje wspaniała atmosfera i przyjazny klimat. Spacer uliczkami tej uroczej miejscowości i oglądanie pięknych, starych, zadbanych domów za każdym razem pozwala poczuć przyjazną atmosferę. Panuje tu niczym nie zmącona cisza i błogi spokój. Drewniane, stare domy są pięknie utrzymane, zadbane. 

Miejscowość gościła plejady gwiazd – wybitnych polskich malarzy, fotografów, aktorów, reżyserów, pisarzy. Zawitali tu m.in. Marek Grechuta, Wojciech Pszoniak, Andrzej Wajda, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Trela. Bywali tu też politycy - Józef Piłsudski, Józef Beck, Ignacy Mościcki. Lanckoronę odwiedzał również sam Karol Wojtyła. 

O Lanckoronie śpiewał Marek Grechuta.


Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z pobytu w Lanckoronie. Jednocześnie zachęcam do odwiedzenia zakątka, gdzie czas niemalże zatrzymał się w miejscu.
W tym uroczym białym domku mieści się niezwykle klimatyczna kawiarnia "Czarna owca" wypełniona pracami artystów, a kawa i sernik smakują wyjątkowo. Rozmowa w miejscu, gdzie z każdej strony można podziwiać dzieła sztuki, toczy się przyjemnie i gładko.


Miło spędzony czas i zrobił się wieczór. Czas wracać do domu. Do Lanckorony z pewnością jeszcze zawitam.


W Lanckoronie odbywają się ciekawe imprezy. O jednej z nich pisałam tutaj: Anioły w Lanckoronie


Wkrótce Lanckorona pojawi się jeszcze na moim blogu. Będzie o pewnym wspaniałym wydarzeniu.

5 komentarzy:

  1. Piękne zdjęcia, pełne ciepła i sympatii dla Naszej Galerii i Lanckorony! Dziękujemy! :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne zdjęcia! Przepełnione ciepłem i sympatią dla Naszej Galerii Czarna Owca i Lanckorony..! Dziękujemy! :))

    OdpowiedzUsuń
  3. oj, czuję, że się kiedyś tam wybiorę...piękne zdjęcia

    OdpowiedzUsuń