14 paź 2020

Cebule których roślin sadzimy, a które wykopujemy jesienią?

Każdy doświadczony właściciel ogrodu wie, że jesień jest czasem bardzo intensywnych prac na jego terenie. Niektóre rośliny musimy wykopać, aby mogły przetrwać zimę. Inne z kolei sadzimy w tym okresie w roku.


Zwykle należy dokonać tego jeszcze na początku jesieni, tak aby miały one szansę ukorzenić się przed nastaniem chłodów. Tylko wówczas będziemy pewni, że ucieszą nas swoim pięknem, kiedy tylko do ogrodu zawita wiosna. 

Które rośliny cebulowe sadzimy jesienią? 

Każdy właściciel ogrodu zdaje sobie sprawę z tego, że kiedy zawita jesień, czeka na niego sporo pracy. Ogród powinien być nie tylko sprawnie posprzątany i przygotowany na zimę. Wiele roślin to właśnie w tym czasie powinno zostać posadzonych, aby móc rozkwitnąć na jesień. Spośród nich wymienić można między innymi: 

  • tulipany
  • narcyzy
  • hiacynty
  • przebiśniegi
  • krokusy
  • cebulice
  • szachownice
  • zawilce greckie
  • czosnki ozdobne

Kiedy jest najbardziej odpowiedni czas na sadzenie tych roślin? Zakłada się, że najlepiej dokonać tego na początku września, ostatecznie w październiku. Chodzi o to, aby miały one szansę ukorzenić się jeszcze przed nastaniem pierwszych chłodów. Poleca się stosowanie do sadzenia niewielkich akcesoriów, takich jak specjalne koszyczki, w których można sadzić po kilka cebulek naraz. Znacznie ułatwi to późniejsze wykopywanie roślin. Głębokość sadzenia zależna jest od konkretnego gatunku rośliny, jeżeli więc sadzimy ją po raz pierwszy warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami. Niektórzy jednak kierują się uniwersalną zasadą, która głosi, że głębokość powinna wynosić około trzech długości całej cebulki. Hiacynty mogą potrzebować aż dwunastu centymetrów. Dla porównania krokusy czy przebiśniegi jedynie pięciu. 

Wiele osób zastanawia się, czy jesienią mamy szansę zasadzić jakieś warzywa. Jest taka możliwość, szczególnie że wiele popularnych tego typu roślin ma odmiany ozime. Są to między innymi cebula, czosnek czy marchewka, ale także pietruszka, koper oraz szpinak. W tej roli świetnie sprawdzi się także sałata zimowa, rzodkiewki czy roszponka. 

Które rośliny musimy wykopać na zimę?

Niektóre rośliny nie są w stanie przetrwać zimy, jeżeli pozostaną w ziemi, właśnie dlatego należy je wykopać po to, aby przez chłodne miesiące mogły zostać należycie zabezpieczone i przechowane. Spośród tych roślin wymienić można między innymi: 

  • mieczyk ogrodowy
  • szczawik czterolistny
  • pelargonia rabatowa 
  • begonia bulwiasta
  • dalia ogrodowa
  • lilia orientalna
  • paciorecznik ogrodowy
  • cantedeskia
  • acidantera
  • eukomia

Jak przechowywać cebulki roślin przez zimę? 

Po wykopaniu cebulek roślin, które nie przetrwają zimy w ziemi z pewnością wielu z nas zastanawia się jak je przechowywać. Podobnie jak w przypadku sadzenia cebuli roślin, tutaj także należy dokładnie zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby ich konkretnych odmian. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, do których warto się stosować. Łodygę powinniśmy naciąć mniej więcej dwa centymetry nad ziemią. Następnie należy bardzo ostrożnie wykopać cebulkę w taki sposób, aby nie uszkodzić korzeni. Wykopane egzemplarze należy oczyścić, usunąć zniszczone części a następnie poddać dokładnemu suszeniu, które może trwać nawet dwa tygodnie. Sadzonki powinny być przechowywane do wiosny w miejscu suchym i chronionym przed niskimi temperaturami. Zaleca się na okres zimowych miesięcy ułożenie ich w skrzyni i obsypanie mieszanką torfu, piasku, kory oraz trocin. 

Zachowując ostrożność i zapewniając cebulom roślin odpowiednie warunki będziemy mogli z powodzeniem zasadzić je na nowo wiosną. 

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

9 komentarzy:

  1. Oj tak dla miłośników ogrodnictwa zaczyna się sezon intensywnych prac.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesienią sadzę duże ilości tulipanów i z niecierpliwością czekam na ich pojawienie się na wiosnę.

      Usuń
  2. Dla miłośników ogrodnictwa to na pewno bardzo wartościowy wpis!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię wieloletnie rośliny cebulkowe. Chciałabym mieć czas na porządki, by móc latem cieszyć się pięknymi kwiatami w moim ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze z niecierpliwością czekam na posadzone jesienią tulipany.

      Usuń
  4. napewno przydatny wpis dla kogoś kto interesuje sie ogrodnictwem, ja zupełnie nie mam ręki do roślin.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam ogród, więc musiałam nauczyć się dbać o niego. To daje mi dużo radości.

      Usuń
  5. O tak, zdecydowanie jesień wymaga porządków w ogrodzie, nawet w takim, gdzie nie ma wielu roślin. Liście spadają, trawnik powinnien być dobrze przycięty. Ja z kolei przechowuję masiona w domu, aby tuż przed sezonem wiosenno-letnim wysiać swoje kwiaty. Kwiatów cebulowych nie mam w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń