20 lis 2021

# inspiracje

Kolorowanki, czyli czym zająć malucha

Listopad. Rozpoczął się czas pluchy, krótkich dni. Przy tym wirusy mają się dobrze. Dopadają często dzieci, które nie mogą wtedy uczęszczać do żłobka, czy przedszkola. I co zrobić z takim maluchem, który się nudzi? Do tego jeszcze wielu rodziców w dobie pandemii pracuje zdalnie. Czym zająć malucha, aby nie spędzało czasu tylko przed ekranem smartfona czy tabletu? 

Idealnym sposobem są kolorowanki. Przy nich dziecko miło spędzi czas i będzie się prawidłowo rozwijać

Źródło zdjęcia - tutaj

Kolorowanki uczą skupiania uwagirozwijają wyobraźnię i kreatywność, a także umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji. Kolorowanie kształtuje koordynację wzrokowo - ruchową, doskonalą się umiejętności ruchowe (motoryka mała, precyzyjność ruchów). Maluch uczy się też nazywania i dobierania kolorów.

Źródło zdjęcia - tutaj

Podczas kolorowania dziecko uczy się poprawnego posługiwania się narzędziami pisarskimi.  Sposobi się w prawidłowym trzymaniu kredki w dłoni, aby nie wyjeżdzać poza linie.  Maluch utrwala sobie kierunek stawiania liter. Utrwala sobie też prawidłową postawę. Przygotowuje się w ten sposób do nauki pisania, właściwego umieszczania liter z liniach. Jest miłe zajęcie, daje dziecku dużo radości. Jest idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym, czyli nauką poprzez zabawę. To świetne ćwiczenie grafomoryczne, wymaga bowiem koordynacji wzrokowo - ruchowej oraz precyzji ruchów. To znakomicie ułatwia późniejszy proces nauki pisania i rozbudza motywację do nauki.

Dziecko rozpoczynające klasę pierwszą powinni już mieć ustalony prawidłowy chwyt. Jeśli tego zawczasu nie opanuje, to może mieć trudności w nauce pisania. Mogą pojawić się kanciaste litery, nieczytelne pismo i wolne tempo pisania. 

Przygotowanie dziecka do trudnej sztuki opanowania pisania zależy w pierwszej kolejności od rodziców. Pamiętajmy - nie samo pisanie i nakazywanie dziecku nudnego pisania liter w linijkach pozwoli naszym pociechom zdobycie umiejętności wypowiadania się na piśmie. Służy temu wiele przyjemnych zajęć. Należy do nich nie tylko kolowanie. Możliwości jest całe mnóstwo. Wspólne ćwiczenia fizyczne, zajęcia plastyczno - techniczne, udział w pracach domowych są najlepszymi formami aktywności sprzyjącymi nauce (zresztą nie tylko pisania, ale też czytania, czy logicznego myślenia). Zabawy z piłką, kręglami, serso, lepienie z plasteliny, wycinanie, naklejanie elementów, układanie puzzli, nawlekanie koralików - tam można wymieniać jeszcze długo. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Również udział dzieci w w pracach kuchennych także pomoże im w łatwiejszym starcie w szkolnej rzeczywistości. Wspólne przygotowywania potraw (np. wybianie ciasta, formowanie ciasteczek), nalewanie napojów do naczyń, nakrywanie do stołu -dzieci to uwielbiają. Może czasem narobią przy tym małego bałaganu, ale to naprawdę się opłaci. 

Źródło zdjęcia - tutaj

Spędzanie czasu z kolorowankami jest bardzo dobrym ćwiczeniem dla dzieci mających różnorodne zaburzenia. Mogą to być zbyt małe lub zbyt duże napięcie mięśniowe. Pomaga też osobom, które są w grupie ryzyka dyleksji.

Na rynku wiele jest malowanek, jest w czym wybierać i trafić w gusta malucha. Każde dziecko ma swoje ulubione bajki i chętnie spędza czas podczas ich czytania i kolorowania. Możemy też pomóc dziecku i zaproponować mu wybraną bajkę. 

Warto sięgnąć po znane, popularne i lubiane przez dzieci kreskówki. Jedną z nich jest Masza i Niedźwiedź. To bardzo przyjemna bajeczka, która przeniesie nasze pociechy w bajkowy leśny świat. Jej tematem są przygody niegrzecznej dziewczynki o imieniu Masza oraz jej kolegi - sympatycznego niedźwiedzia.


9 komentarzy:

 1. Tak to zawsze dobry sposób na nudę. Sama w dzieciństwie uwielbiałam kolorowanki.

  OdpowiedzUsuń
 2. W dzieciństwie uwielbiałam kolorować i w sumie zostało nam to do dziś.

  OdpowiedzUsuń
 3. moja córka uwielbia różne kreatywne rzeczy, teraz ma już 5 lat i sama sięga po takie rzeczy :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zajęcie także dla starszych dzieci, dorosłych również :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny artykuł, który z pewnością uświadomi wielu rodzicom jak dużo korzyści niesie ze sobą tak prosta rozrywka jak kolorowanie. Szczególnie w porównaniu dla wielu innych rozrywek, które obecnie królują wśród dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny i rzeczowy artykuł. Kolorowanki mają same pozytywne aspekty i są świetnym sposobem na nudę.

  OdpowiedzUsuń