22 wrz 2022

# ogród

Wrzesień w ogrodzie

Lato umyka. Jeszcze jego ostatnie oddechy czuć w przyrodzie, lecz nieuchronnie jesień zaprasza nas do swojego królestwa. Panuje wrzesień. Pracy w ogrodzie jest sporo. 

Źródło zdjęcia - tutaj

Teraz jest bardzo dobry czas na sadzenie i przesadzanie drzew oraz krzewów ozdobnych. Na początku trzeba pamiętać o ich obfitym podlewaniu. Rośliny posadzone w tym miesiącu zdążą się jeszcze przed zimą dobrze ukorzenić. Krzewy zimozielone wymagają regularnego nawadniania. Ten zabieg pozwoli im przetrwać okres jesienno – zimowy.

                                                           Źródło zdjęcia - tutaj

Na drzewach i krzewach ozdobnych zostawiamy natomiast owoce (jabłonie ozdobne, irga, jarzębina, ognik), by zimą ptaki mogły się pożywiać.

Źródło zdjęcia - tutaj

Wskazanym zabiegiem jest również ściółkowanie krzewów ozdobnych. Ogranicza to w znacznym stopniu narastanie chwastów i parowanie wody z gleby. Pod iglakami i krzewami lubiącymi kwaśne podłoże (hortensje, różaneczniki, azalie) dobrze jest rozsypać korę lub zrębki drzew iglastych, co również zmieni na pożądane pH ziemi.

Źródło zdjęcia - tutaj

Z klombów usuwamy większość kwiatów jednorocznych, które już zakończyły kwitnienie i czas ich świetności mają za sobą.

Źródło zdjęcia - tutaj

Pozyskujemy również nasiona niektórych kwiatów jednorocznych takich jak aksamitki, nagietki, cynie. Nasiona powinniśmy zbierać w ciepły i słoneczny dzień, gdy owocostany są wyschnięte. Nasiona najlepiej przechowywać w papierowych torebkach w suchym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.

Przycinamy też byliny, które przestały kwitnąć. Możemy je również podzielić na mniejsze sadzonki. Tak przygotowane rośliny zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą. Obdarzą nas one swym pięknem w przyszłym roku. Rozsadźmy też samosiejki kwiatów dwuletnich i bylin (malwy, floksy, bratki, goździki brodate i inne).

Sadzimy chryzantemy i wrzosy, by udekorowały nasz jesienny ogród. Będzie pięknie, kolorowo i uprzyjemni pochmurne, deszczowe dni.
Wrzesień to również czas na wykopanie i przygotowanie do przechowania cebul, bulw i kłączy kwiatów (begonie, mieczyki, dalie). Po obsuszeniu i wyczyszczeniu umieszczamy je w skrzynkach, przesypując trocinami lub torfem. Tak przygotowany materiał do sadzenia przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu w temperaturze powyżej 0° C.

Źródło zdjęcia - tutaj

Do gruntu lub do pojemników typu donice, skrzynie czy wiadra sadzimy cebule kwiatów, które zakwitają wiosną (tulipany, przebiśniegi, krokusy, hiacynty). Jeśli sadzimy je bezpośrednio do gruntu, to najlepiej umieścić cebulki w plastikowych koszyczkach, co ochroni rośliny przed szkodnikami. Pamiętamy o tym, by materiał do sadzenie był zdrowy i dorodny, co zapewni piękne kwitnienie. Na wiosnę, po mroźnej i ciemnej zimie, będą balsamem dla oczu i duszy.Jeśli jesień jest sucha, to pamiętajmy o odpowiednim i regularnym nawadnianiu roślin (szczególnie tych w pojemnikach). Uzyskamy wtedy piękny, cieszące oko  kwitnienie.

Konieczna jest również kontynuacja nawożenia, by na wiosną uzyskać oczekiwane efekty.

Obecność lata w naszych domach możemy przedłużyć, susząc niektóre rośliny. Można z nich komponować okazałe dekoracje: bukiety, wianki, obrazki, wiązanki na groby. Świetnie do tego celu nadają się: lawenda, róże, miechunka ogrodowa, zatrwian, kocanka, hortensja, makówki, trawy ozdobne i ogrodowe oraz wiele innych. Ograniczać nas może tylko własna wyobraźnia.

Źródło zdjęcia - tutaj

                                                            Źródło zdjęcia - tutaj

                                                             Źródło zdjęcia - tutaj

                                                             Źródło zdjęcia - tutaj

                                                           Źródło zdjęcia - tutaj

Kocanka pięknie komponuje się z zatrwianem.

Źródło zdjęcia - tutaj


Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Pięknie będą również wyglądały w bukietach owocostany krzewów ozdobnych, np. róży lub głogu.

                                                           Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj

Do jesiennych dekoracji warto dołożyć dynie i szyszki. Będzie kolorowo i wesoło...Pamiętajmy też o systematycznych usuwaniu z rabat chwastów, by nie zagłuszały one naszych roślin i nie zabierały im składników pokarmowych, wody i światła słonecznego. Tak pielęgnowane odwzajemnią się za właściwą opiekę nagrodą w postaci dorodnych kwiatów i okazałych owoców.

„I to by było na tyle”, jak mawiał klasyk 😊 Życzę przyjemnej, relaksującej pracy w ogrodzie, a w późniejszym czasie miłego relaksu w gąszczu wspaniałych, kolorowych kwiatów.

 
3 komentarze:

  1. Wrzesień w ogrodzie jest naprawdę cudowny. Podoba mi się ta feeria barw.

    OdpowiedzUsuń
  2. oj jesień to cudna pora roku uwielbiam ciepłą i kolorową.

    OdpowiedzUsuń
  3. Barwy jesieni w najczystszej postaci! Natura jest piękna, a jesień w ogrodzie wyjątkowa.

    OdpowiedzUsuń