10 gru 2022

# zdrowie i uroda

Dlaczego miód jest lepszy od cukru? Porównanie

 Wszyscy uwielbiamy słodkości, ale wpływ substancji słodzących na organizm człowieka może być diametralnie różny. Wydawałoby się, że przewaga naturalnej słodyczy nad sztucznymi słodzikami jest niepodważalna. Przyjrzyjmy się jednak, w czym sprawdzony miód z tradycyjnych, polskich pasiek jest lepszy od najbardziej popularnej substancji słodzącej – cukru pochodzenia roślinnego.


Cukier kontra miód: skąd się bierze i jak jest wytwarzany?

Roślinne pochodzenie cukru i zwierzęce pochodzenie miodu

Najczęściej używaną substancją słodzącą na świecie jest cukier roślinny. W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszy się niezmiennie cukier buraczany, wytwarzany poprzez przetwórstwo buraków cukrowych często uprawianych w naszym kraju. Konsumenci z roku na rok interesują się też coraz bardziej cukrem trzcinowym, który w ogólnoświatowym rankingu jest na pierwszym miejscu wśród cukrów pozyskiwanych z roślin. Na rynku dostępnych jest także kilka innych gatunków cukru : występujący w niektórych owocach i warzywach erytrytol, pozyskiwany z kory brzozy ksylitol czy kilkadziesiąt razy słodsza od cukru stewia. Naturalny miód pszczeli to substancja wytwarzana przez pszczeli rój, a więc produkt pochodzenia zwierzęcego.

Przemysłowe pozyskiwanie cukru

Przetwarzanie roślin w celu pozyskania cukru zazwyczaj rozpoczyna się od sprawdzenia zawartości cukru w roślinach. Kolejnym etapem jest zbiór, oczyszczanie i rozdrabnianie roślin. Następnie zachodzi proces chemiczny – np.  ługowanie krajanki, jak w przypadku cukru buraczanego czy fermentacja pod wpływem drożdży (pozyskiwanie erytrytolu). 

A w jaki sposób można pozyskać miód?

Naturalny miód pszczeli jest pozyskiwany na zdecydowanie mniejszą skalę – nawet w pasiekach liczących kilkaset pni pszczelich ten proces jest nieporównywalnie mniej zmechanizowany niż pozyskiwanie cukru. Miód pszczeli pochodzi z ramek pszczelich znajdujących się wewnątrz ula. Pszczelarz przystępujący do tzw. miodobrania wyjmuje określone ramki, które następnie są poddawane procesowi odsklepiania – ręcznego lub automatycznego usuwania zewnętrznej warstwy wosku, która jest wytwarzana przez pszczoły celem zabezpieczenia gromadzonego miodu. Następnie ramki pszczele są umieszczanie w miodarce – urządzeniu działającym w oparciu o działanie siły odśrodkowej. Kolejnymi etapami jest odparowywanie i konfekcjonowanie miodu, które w przeciwieństwie do procesu pozyskiwania cukru nieraz może trwać i kilka, kilkanaście dni.

Cukier kontra miód: skład chemiczny

Skład chemiczny cukru 

Dobrze znane wszystkim kryształki cukru to nic innego, jak sacharoza – związek chemiczny należący do grupy węglowodanów składający się z dwóch cukrów prostych: fruktozy i glukozy. Niezależnie od tego, czy jest to cukier wytworzony w oparciu o przetwórstwo buraków cukrowych czy trzciny cukrowej, skład cukru jest praktycznie taki sam.

Skład chemiczny miodu pszczelego

Z kolei naturalny miód pszczeli to produkt składający się w większości także ze wspomnianych już cukrów prostych – fruktozy i glukozy, ale na tym nie kończy się jego słodka kompozycja. Miód jest dodatkowo źródłem aminokwasów, kwasów organicznych, enzymów i witamin i ten fakt powoduje, że ma on zdecydowanie korzystniejszy wpływ na organizm ludzki niż tradycyjny cukier.

Skrystalizowana czy płynna forma?

Cukier w sprzedaży detalicznej występuje praktycznie tylko w formie białych kryształów. Miód pod tym kątem również ma przewagę nad cukrem – jest dostępny w sprzedaży w formie skrystalizowanej, jak i płynnej a czas krystalizacji poszczególnych gatunków miodu jest mocno zróżnicowany. Jednym z najszybciej krystalizujących gatunków miodu jest miód rzepakowy, który nawet w ciągu kilku dni może zmienić formę płynną na formę krystaliczną. Do najwolniej krystalizujących gatunków miodów zaliczamy m.in. miód akacjowy i miód spadziowy.

Cukier kontra miód: zastosowanie

Zarówno cukier, jak i miód pszczeli mają szerokie zastosowanie – mogą być używane jako dodatek do żywności. W tej kwestii również musimy uznać, że miód jest lepszy od cukru – oprócz tradycyjnego zastosowania w kuchni warto zainteresować się leczniczymi kuracjami miodem. Naturalny miód pszczeli działa wspomagająco w stanach osłabienia organizmu i jest chętnie wybieranym naturalnym środkiem pomocnym w walce z przeziębieniami. Dodatkowo, specyficzne gatunki miodu mogą pomóc w walce z konkretnymi schorzeniami – np. miód spadziowy wspiera organizm w walce z chorobami układu oddechowego a miód akacjowy jest często wybierany przez osoby mające problem z narządami układu pokarmowego

Walory smakowe miodu a walory smakowe cukru

W przeciwieństwie do znanego wszystkim smaku tradycyjnego cukru naturalny miód może mieć bardzo zróżnicowane walory smakowe. Mamy tu do wyboru szeroki wachlarz smaków – od wytrawnych, lekko ziołowych miodów spadziowych aż do wyjątkowo delikatnych miodów wielokwiatowych. Dodatkowo, w sprzedaży ostatnio dostępne są także miody wzbogacone np. o pyłek pszczeli czy liofilizowane owoce.

Cukier kontra miód: kto wygrywa? Na jaki cukier warto postawić?

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna! Naturalny miód od sprawdzonego pszczelarza to produkt, którym z pewnością warto zastąpić tradycyjny cukier buraczany czy inne słodziki. Jego urozmaicony skład, korzystny wpływ na organizm ludzki i wyjątkowe walory smakowe sprawiają, że zupełnie na nowo można odkryć słodki smak najbardziej popularnych potraw. Polecamy również przeprowadzanie zdrowotnych miodowych kuracji – miód to nie tylko świetny dodatek do herbaty czy kawy, ale i prawdziwa bomba witaminowa, która może wspomóc organizm zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na działanie różnego rodzaju wirusów.

Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich


8 komentarzy:

 1. Od 16 lat nie słodzę herbaty, ani kawy. Miody bardzo lubię i chętnie spożywam. 😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno korzystanie z naturalnego miodu jest o wiele zdrowsze niż z cukru.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cukru w ogóle nie używam, za to miody zawsze mam w szafce. Lubię różne rodzaje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miód warto docenić również pod względem kosmetycznym. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie miód wygrywa. Nie potrzebuję i nie mam w domu cukru.

  OdpowiedzUsuń
 6. Miód to zdrowsza alternatywa cukru i nie jest tylko substancją słodzącą. W miarę możliwości warto nim zastępować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe porównanie, niektórych rzeczy nie wiedziałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również zrezygnowałam z cukru. Miód używam do ciast, napojów i do pielęgnacji

  OdpowiedzUsuń