1 sie 2023

# zdrowie i uroda

Zadbaj o skórę po słonecznych kąpielach

Po kąpielach słonecznych skóra może potrzebować szczególnej troski i nawilżenia. Słońce jest źródłem energii i witaminy D, której organizm potrzebuje, ale nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do niekorzystnych skutków dla skóry. Dlatego po spędzeniu czasu na słońcu ważne jest, aby zadbać o odpowiednią jej pielęgnację. Pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry po ekspozycji na słońce może odpowiednie nawilżenie oraz dodatkowo odpowiednie środki i składniki.


Co się dzieje ze skórą podczas opalania?

Aby zrozumieć, co się dzieje ze skórą podczas opalania, trzeba spojrzeć na składniki, które są kluczowe w tym procesie. Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które składa się z dwóch głównych rodzajów: promieniowania UVA i UVB. Oba te rodzaje promieniowania wpływają na skórę w różny sposób. Promieniowanie UVA jest głównie odpowiedzialne za zmiany barwy skóry. Przenika w nią głębiej, wpływając na melanocyty - komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny. Melanina jest pigmentem, który nadaje skórze kolor i chroni ją przed promieniowaniem UV. Pod wpływem promieniowania UVA, melanocyty produkują większe ilości melaniny, co powoduje, że skóra staje się ciemniejsza, a dodatkowo niszczy włókna kolagenu i elastyny, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek. Promieniowanie UVB działa natomiast bardziej powierzchniowo na skórę. Jest głównym czynnikiem powodującym poparzenia słoneczne. Promieniowanie UVB powoduje uszkodzenie DNA w komórkach skóry, co może prowadzić do oparzeń słonecznych i wzrostu ryzyka rozwoju nowotworów.

Odpowiednie nawilżenie to podstawa

Odpowiednie nawilżenie to kluczowy element pielęgnacji skóry podczas opalania. Promieniowanie UV może prowadzić do odparowywania wilgoci z jej powierzchni. W efekcie skóra staje się sucha, szorstka i może stracić swoją elastyczność. Aby zapobiec przesuszeniu skóry podczas opalania, należy zastosować odpowiednie nawilżenie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nawadnianie od wewnątrz jest niezwykle ważne dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. W upalne dni, gdy jesteśmy narażeni na słońce, nasz organizm potrzebuje większej ilości płynów. Warto więc pić regularnie wodę, aby utrzymać nawodnienie skóry i zapobiec jej przesuszeniu. 

Po każdej kąpieli słonecznej lub po przebywaniu na słońcu należy stosować krem nawilżający na całe ciało. Warto wybierać produkty, które zawierają składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna czy olejek kokosowy. Kremy nawilżające pomogą przywrócić skórze utraconą wilgoć i utrzymać jej nawilżenie. Balsamy po opalaniu są specjalnie opracowane, aby także złagodzić podrażnienia i nawilżyć skórę po ekspozycji na słońce, a dodatkowo zawierają one składniki kojące, takie jak aloes czy pantenol, które łagodzą podrażnienia.

Na twarz po opalaniu - maseczka

Jednym z efektywnych sposobów na przywrócenie skórze blasku i nawilżenia po opalaniu jest zastosowanie maseczki na twarz. Często zawierają one składniki o działaniu kojącym, takie jak aloes, rumianek czy ekstrakt z ogórka, które łagodzą podrażnienia, zaczerwienienia i przywracają skórze jej naturalną równowagę. Jej przygotowanie jest bardzo proste. Można skorzystać z gotowych maseczek dostępnych na rynku, które są specjalnie opracowane do pielęgnacji skóry po opalaniu a można również przygotować swoją własną maseczkę w domu, używając naturalnych składników, takich jak jogurt, miód, awokado czy aloes. Warto mieć na uwadze, że maseczki na twarz powinny być stosowane regularnie, aby skóra mogła odzyskać swoją właściwą kondycję

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój - luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

8 komentarzy:

 1. Niewątpliwie należy dbać o skórę w odpowiedni sposób także po słonecznych kąpielach.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja generalnie unika słońca. Nawlżanie i kojenie mojej skóry są ważne w codziennei pielęgnacji:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety lato nie rozpieszcza w tym roku. U mnie od miesiąca już pada. Ale o pielęgnacji nie zapominam

  OdpowiedzUsuń
 4. Krem z filtrem obowiązkowo nawet bez słonecznych kąpieli. Dbajmy o skórę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Balsamy i kremy spf to podstawa nie tylko latem

  OdpowiedzUsuń
 6. Kremy spf to jeden z kluczowych elementów dbania o skórę. Od lat już unikam opalania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet zimą trzeba o tym pamiętać. Głupio mi bo kiedyś myślałam że to bez sensu

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post. Pielęgnacja po opalaniu jest równie ważna, skóra potrzebuje ukojenia i dużo nawilżenia.

  OdpowiedzUsuń