16 lis 2023

Jakie jest zastosowanie tworzyw sztucznych w budownictwie?

Plany budowy nowego domu rzuciły mnie w czeluści Internetu w poszukiwaniu różnych informacji na ten temat. Jaką wybrać technologię, jakie materiały wykorzystuje się w nowoczesnym budownictwie, jaki plan domu spełni moje oczekiwania? Informacji jest cała moc. Jest w czym wybierać. Rozmowa z fachowcami pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji. Ale warto wcześniej rozeznać temat i przygotować się do konwersacji.

Źródło grafiki - tutaj


Podczas serfowania w sieci natrafiłam na wiele ciekawych informacji. Moja wiedza na temat budowy domu poszerza się. Jestem szczególnie zainteresowana rodzajem materiałów. Jaki wybrać dach, z jakich materiałów wybrać materiał konstrukcyjny stolarki otworowej (drzwi, okna, lufciki, świetliki itp.), z czego ma być podłoga, ściany, meble, wyposażenie łazienki i kuchni, podłoga na  tarasie, donice na rośliny, tekstylia? Poręcze, gałki, listwy podłogowe... Pytań jest wiele, propozycji całe mnóstwo.

Pojawia się też dylemat: postawić na materiały naturalne, czy też sztuczne. A może na mix?

W nowoczesnym budownictwie tworzywa sztuczne mają niezwykle szeroki wachlarz możliwości i właściwości. Wykorzystuje się je na zbrojenia betonu, mają zastosowanie w ławach fundamentowych. Zdobyły one uznanie jako doskonały materiał konstrukcyjny, termoizolator i elektroizolator, składnik do produkcji elementów kompozytowych i wiele innych. 

Znajdują zastosowanie w instalacjach poboru i odprowadzenia wody, gazu, energii elektrycznej. Wykorzystuje się je w podpiwniczeniach, na elewacjach,   konstrukcjach dachów (folie i membrany paroprzepuszczalne, termoizolacje, pokrycia dachowe z dodatkiem polimerów). 

Korzysta się z nich przy wykończeniu wnętrz, w tym pokryć podłogowych i ściennych (panele, tapety), rur i części składowych instalacji (wodno - kanalizacyjnej, CO, elektrycznej), wyposażenia sanitarnego (zlewozmywaki, umywalki, wanny, brodziki).

Są używane jako składnik lakierów, farb, klejów, pianek, impregnatów, mas do uszczelniania... 

To nie wszystko – tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie jako materiał konstrukcyjny wielu elementów.

Sektor budownictwa wykorzystuje wiele użytecznych cech charakteryzujących materiały z tworzyw sztucznych. Należą do nich: duża trwałość i odporność na działanie wielu czynników (temperatura, ciśnienie, wilgoć, środki chemiczne). Są lekkie, gładkie, łatwe w konserwacji, można je barwić. 

Na rynku istnieje wiele firm proponujących tego typu materiały do budowy domów. Zanim wybierzemy projekt domu, warto zaznajomić się z ofertą, by podczas planowania wybrać najbardziej optymalną opcję i postawić na nowoczesność.

W podjęciu decyzji z pewnością pomocą będzie zajrzenie na tę stronę: mediplex.pl, bowiem tu można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań.

Z czego zrobić ściany zewnętrzne i działowe, dachy, wyłazy dachowe, oszklenia drzwi, wanny, brodziki, obudowy łóżek...? Podpowiedzą fachowcy właśnie z wymienionej wyżej firmy. Warto skorzystać z ich dużej wiedzy.

Źródło zdjęcia - tutaj6 komentarzy:

 1. Ojej, to dla mnie czarna magia. Nigdy nie budowałam domu (i pewnie robić tego nie będę), a i budownictwem nigdy specjalnie się nie interesowałam. Ale pewnie gdybym kiedyś zdecydowała się na budowę domu, to też zaczęłabym od szukania w internecie różnych ciekawych i przydatnych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze wiedzieć do kogo warto zgłosić się po poradę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Budowa domu to spore przedsięwzięcie. Zdecydowanie warto zrobić wcześniej rozeznanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej, budowa domu to naprawdę dość spora inwestycja i trzeba trochę się znać na tym , ja bym się bała tak budować całkiem od nowa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo do przemyślenia przed budową. Twój wpis to świetny punkt wyjścia dla osób, które to planują lub nawet są w trakcie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba nic jaką kolwiek wiedzę praktycznie na każdy temat. Przeważnie mężczyźni się tym zajmują

  OdpowiedzUsuń