25 paź 2017

# dom

Jak zadbać o kwiaty doniczkowe przed zimą?

Okres zimowy to niekorzystny czas również dla pokojowych roślin doniczkowych. Ograniczony dostęp do promieni słonecznych i wysoka temperatura w pokoju – zwłaszcza jeśli roślina znajduje się w pobliżu kaloryfera – dają się we znaki kwiatom doniczkowym. O czym warto pamiętać, przygotowując rośliny domowe do sezonu zimowego?
Wraz z nadejściem jesieni i rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zmienić sposób pielęgnacji roślin doniczkowych. Być może trzeba będzie przenieść je na inne stanowisko, zmienić sposób nawożenia czy częstotliwość podlewania. Specjaliści z firmy Ziemovit radzą, jak odpowiednio zaopiekować się kwiatami doniczkowymi jesienią i zimą.
Domowe rośliny zimą – dostęp do światła
Już we wrześniu i październiku ilość promieni słonecznych wpadających do mieszkania znacznie się zmniejsza. Taką zmianę silnie odczuwają rośliny doniczkowe, dlatego należy w miarę możliwości zapewnić im jak najwięcej światła. Co można zrobić?
l Ustawić kwiaty doniczkowe na parapecie obok okna – oczywiście jeśli pod spodem nie znajduje się rozgrzany kaloryfer.
l Odsunąć firanki lub rolety na oknach – przynajmniej na czas, kiedy mieszkańcy są poza domem.
l Oczyścić rośliny z kurzu, który ogranicza im dostęp do światła – najlepiej przenieść je do wanny i zafundować prysznic. Jeśli kwiaty doniczkowe nie nadają się do przeniesienia, należy przetrzeć liście wilgotną szmatką.
W przypadku roślin wymagających naprawdę dużej ilości światła poleca się korzystanie z lamp, którymi sztucznie doświetlisz kwiaty doniczkowe.
Pielęgnacja kwiatów doniczkowych zimą – podlewanie
W okresie zimowym rośliny potrzebują zdecydowanie mniej wody niż w sezonie letnim. W tym czasie bardziej zaszkodzi im przelanie niż niedobór wody. Należy więc podlewać kwiaty doniczkowe co ok. 2 tygodnie, tak by nie dopuścić do przesuszenia gleby. Jeśli w pomieszczeniu jest wyjątkowo ciepło, należy podlewać rośliny częściej.
Sprawdź także: Okrywanie roślin na zimę.
Dostosowanie temperatury wnętrza dla roślin zimą
Zwykle rośliny doniczkowe najlepiej czują się w temperaturze niższej niż ta, która jest komfortowa dla człowieka. Dobrym wyjściem byłoby więc umieszczenie roślin w chłodniejszym pomieszczeniu, co jednak może być trudne do wykonania. Poza tym – chcesz otaczać się roślinami, a nie zamykać je w chłodnych pomieszczeniach.
Rozwiązaniem jest przeniesienie rośliny na parapet, pod którym nie znajduje się gorący kaloryfer. Innym sposobem jest ustawienie roślin na ruchomym stoliczku w pobliżu okna balkonowego. Warto także odsuwać kwiaty doniczkowe od okna w czasie wietrzenia mieszkania.
Nawożenie kwiatów doniczkowych zimą – użyźniać czy nie?
Ogrodnicy radzą, by w sezonie zimowym nie nawozić roślin, chyba że są to gatunki roślin kwitnących zimą. Nie zawsze ma się jednak możliwość zapewnienia kwiatom warunków do spoczynku, dlatego wegetacja zimą jest podtrzymywana – wówczas należy nawozić kwiaty doniczkowe. Warto to jednak robić mniej intensywnie niż latem.
W tym celu możesz użyć nawozu płynnego jesienno-zimowego ZIEMOVIT. Preparat uzupełnia składniki odżywcze i zwiększa odporność na choroby w niełatwej dla roślin porze roku.

Więcej porad i produktów potrzebnych do uprawy kwiatów doniczkowych znajdziesz na stronie ZIEMOVIT.pl.

3 komentarze:

  1. Porady ciekawe. A ja mam kwiat, na który nic takiego nie działa. Gubi wszystkie listki jesienią. Wiosną to loteria: wypuści nowe czy nie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja kiedyś pod koniec lata na okres jesień-zima przesadziłam moje roślinki grupkami w donice ogrodowe ktoś mi kiedyś powiedział, że to dobry sposób bo roślina w większej doniczce ma więcej minerałów i związków bo jest więcej ziemi.Muszę przyznać, że sposób nawet się sprawdził. Jednak trzeba mieć albo duży salon albo dużo miejsca w mieszkaniu, żeby trzymać takie donice.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny artykuł. Bardzo dużo dowiedziałam się na temat zimowego okresu wśród kwiatów. Teraz już wiem co robić z kwiatami o tej porze roku. :)

    OdpowiedzUsuń