25 paź 2017

# dom

Jak zadbać o kwiaty doniczkowe przed zimą?

Okres zimowy to niekorzystny czas również dla pokojowych roślin doniczkowych. Ograniczony dostęp do promieni słonecznych i wysoka temperatura w pokoju – zwłaszcza jeśli roślina znajduje się w pobliżu kaloryfera – dają się we znaki kwiatom doniczkowym. O czym warto pamiętać, przygotowując rośliny domowe do sezonu zimowego?




Wraz z nadejściem jesieni i rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zmienić sposób pielęgnacji roślin doniczkowych. Być może trzeba będzie przenieść je na inne stanowisko, zmienić sposób nawożenia czy częstotliwość podlewania. Specjaliści z firmy Ziemovit radzą, jak odpowiednio zaopiekować się kwiatami doniczkowymi jesienią i zimą.
Domowe rośliny zimą – dostęp do światła
Już we wrześniu i październiku ilość promieni słonecznych wpadających do mieszkania znacznie się zmniejsza. Taką zmianę silnie odczuwają rośliny doniczkowe, dlatego należy w miarę możliwości zapewnić im jak najwięcej światła. Co można zrobić?
l Ustawić kwiaty doniczkowe na parapecie obok okna – oczywiście jeśli pod spodem nie znajduje się rozgrzany kaloryfer.
l Odsunąć firanki lub rolety na oknach – przynajmniej na czas, kiedy mieszkańcy są poza domem.
l Oczyścić rośliny z kurzu, który ogranicza im dostęp do światła – najlepiej przenieść je do wanny i zafundować prysznic. Jeśli kwiaty doniczkowe nie nadają się do przeniesienia, należy przetrzeć liście wilgotną szmatką.
W przypadku roślin wymagających naprawdę dużej ilości światła poleca się korzystanie z lamp, którymi sztucznie doświetlisz kwiaty doniczkowe.
Pielęgnacja kwiatów doniczkowych zimą – podlewanie
W okresie zimowym rośliny potrzebują zdecydowanie mniej wody niż w sezonie letnim. W tym czasie bardziej zaszkodzi im przelanie niż niedobór wody. Należy więc podlewać kwiaty doniczkowe co ok. 2 tygodnie, tak by nie dopuścić do przesuszenia gleby. Jeśli w pomieszczeniu jest wyjątkowo ciepło, należy podlewać rośliny częściej.
Sprawdź także: Okrywanie roślin na zimę.
Dostosowanie temperatury wnętrza dla roślin zimą
Zwykle rośliny doniczkowe najlepiej czują się w temperaturze niższej niż ta, która jest komfortowa dla człowieka. Dobrym wyjściem byłoby więc umieszczenie roślin w chłodniejszym pomieszczeniu, co jednak może być trudne do wykonania. Poza tym – chcesz otaczać się roślinami, a nie zamykać je w chłodnych pomieszczeniach.
Rozwiązaniem jest przeniesienie rośliny na parapet, pod którym nie znajduje się gorący kaloryfer. Innym sposobem jest ustawienie roślin na ruchomym stoliczku w pobliżu okna balkonowego. Warto także odsuwać kwiaty doniczkowe od okna w czasie wietrzenia mieszkania.
Nawożenie kwiatów doniczkowych zimą – użyźniać czy nie?
Ogrodnicy radzą, by w sezonie zimowym nie nawozić roślin, chyba że są to gatunki roślin kwitnących zimą. Nie zawsze ma się jednak możliwość zapewnienia kwiatom warunków do spoczynku, dlatego wegetacja zimą jest podtrzymywana – wówczas należy nawozić kwiaty doniczkowe. Warto to jednak robić mniej intensywnie niż latem.
W tym celu możesz użyć nawozu płynnego jesienno-zimowego ZIEMOVIT. Preparat uzupełnia składniki odżywcze i zwiększa odporność na choroby w niełatwej dla roślin porze roku.

Więcej porad i produktów potrzebnych do uprawy kwiatów doniczkowych znajdziesz na stronie ZIEMOVIT.pl.

21 komentarzy:

  1. Porady ciekawe. A ja mam kwiat, na który nic takiego nie działa. Gubi wszystkie listki jesienią. Wiosną to loteria: wypuści nowe czy nie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że porady są przydatne.
      Kwiatek jest uparciuchem :)

      Usuń
  2. Ja kiedyś pod koniec lata na okres jesień-zima przesadziłam moje roślinki grupkami w donice ogrodowe ktoś mi kiedyś powiedział, że to dobry sposób bo roślina w większej doniczce ma więcej minerałów i związków bo jest więcej ziemi.Muszę przyznać, że sposób nawet się sprawdził. Jednak trzeba mieć albo duży salon albo dużo miejsca w mieszkaniu, żeby trzymać takie donice.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny artykuł. Bardzo dużo dowiedziałam się na temat zimowego okresu wśród kwiatów. Teraz już wiem co robić z kwiatami o tej porze roku. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny post! Ja miałam problem z usychaniem straszny, nie wiedziałam jak temu zaradzić, na szczęście koleżanka poleciła mi świetny nawóz (patrz) i wszystko wróciło do normy. Już mam porobione szczepki dla siostry, bo jak odżył to bardzo jej się spodobał :)
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  5. Uważam, że koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dobre odżywki do takich kwiatów i wyglądają one pięknie przez cały rok. Ja właśnie planuję zakupić sobie nowe roślinki do mojego domu i później do nich odżywki od http://www.substral.pl/

    OdpowiedzUsuń
  6. Prawidłowo zadbane i nawożone rośliny, przetrwają każda zimę w domu, pod warunkiem, że będą miały zapewnioną optymalną temperaturę. Poza tym ważny jest też dobry nawóz np. tutaj Im zdrowsza roślina, tym bardziej odporna na ewentualne zmiany pogodowe.

    OdpowiedzUsuń
  7. myślę że nie należy też przesadzać z pielęgnacją, w końcu rośliny w lasach i na łąkach dają sobie same radę ;) ja daję nawóz tylko wtedy jak widzę że liście brązowieją albo dopadła je choroba. Tak to tylko standardowo rozsadzam jak są za duże (polecam do tego doniczki ceramiczne i rękawice gloper, łatwe w czyszczeniu) i podlewam, ale też niezbyt często by ich nie przelać ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Moim roślinkom zimą, zawsze najbardziej doskwiera suche powietrze ;/ Jednak kaloryfery potrafią naprawdę źle wpłynąć na rośliny. Ale w zeszłym roku na czas zimy korzystałam z odżywek kupionych na Agrecol.pl i ich stan był trochę lepszy :) Myślę, że jeśli połączy się Twoje sposoby na pielęgnację + odżywki, to roślinki z pewnością przetrwają zimę :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Z tym mam zawsze problem :( dotychczas nie potrafiłam zadbać o swoje roślinki, jednak dzięki Agrecol, więcej produktów do wyboru tutaj jest o wiele łatwiej. Zamawiam lub kupuję produkty przed okresem jesienno-zimowym. U mnie zawsze się to sprawdza!

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny poradnik, na pewno skorzystam z Twoim porad! Co do wyboru odpowiednich nawozów, to jak myślisz. Które z nich sprawdzą się najlepiej? Ja myślę o zakupie produktów firmy http://www.substral.pl/ Twoim zdaniem, to dobry wybór?

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetny wpis - strasznie mi pomógł (jestem pewny, że nie tylko mi)!

    OdpowiedzUsuń
  12. Cenne porady i wskazówki. Nie wszyscy jednak potrafią odpowiednio zadbać o rośliny, dlatego świetnym rozwiązaniem są również sztuczne rośliny.

    OdpowiedzUsuń
  13. Fajne porady. Fajnie się czytało, na pewno zastosuje je wobec moich roślin.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo przydatny wpis, mnóstwo osób ma problem z odpowiednia pielęgnacją, kwiatów przed sezonem zimowym. Dobra robota!

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Uwielbiam takie wpisy! Merytoryczne, z mnóstwem porad. Super!

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo interesujący wpis. Na pewno z wielu ciekawych rad skorzystam. Pozdrawiam cieplutko :-)

    OdpowiedzUsuń