17 maj 2018

# dom

Jak należy dbać o zmywarkę: 10 punktów, o których należy pamiętać

1. Zadbaj o prawidłowy montaż urządzenia

Zmywarka to sprzęt dość prosty w montażu. Jeśli nie mamy jednak doświadczenia i nie montowaliśmy jeszcze urządzenia tego typu, jej instalację warto powierzyć specjaliście.

2. Używaj soli do zmywarki

Sól zmiękcza wodę oraz chroni urządzenie przed osadzaniem się w nim kamienia. Niektóre urządzenia, np. zmywarka Whirlpool WFO 3C236 X, posiadają także wbudowany sensor informujący o niskim poziomie soli. Zanim uruchomimy urządzenie, zawsze dbajmy o to, aby sól była na właściwym poziomie. Uchroni to urządzenie przed awarią oraz zagwarantuje nam doskonałe rezultaty zmywania.

3. Kilka razy w roku uruchom pustą zmywarkę

Zmywarka to urządzenie szczególnie narażone na powstawanie w nim osadu i nieprzyjemnego zapachu. W dbaniu o jej czystość i higienę pozwoli kilkukrotne włączenie pustego urządzenia. Możemy w tym celu użyć także specjalnego płynu do mycia zmywarki, który jeszcze lepiej zadba o jej czystość i przyjemny zapach. Warto to robić regularnie, co najmniej kilka razy w roku.

4. Pamiętaj o czyszczeniu filtra zmywarki

Na filtrze urządzenia osadzają się zanieczyszczenia, tłuszcz i resztki jedzenia pochodzące ze zmywanych naczyń. Regularnie wyjmujmy więc oraz myjmy filtr pod bieżącą wodą. Zmywarka Whirlpool WIC 3C23 PF posiada zdejmowany filtr, który bardzo łatwo zdemontować. Wystarczy go bowiem odkręcić, dokładnie umyć i ponownie założyć na miejsce, aby nasza zmywarka była zawsze czysta i sprawna.

5. Ręcznie myj koszyki na sztućce

Mimo tego, że koszyczki na sztućce myją się wraz z naczyniami, na nich także osadza się tłuszcz i zabrudzenia. Warto więc lepiej zadbać o ich czystość pamiętając o ich regularnym myciu pod bieżącą wodą. Dzięki temu prostemu zabiegowi nasza zmywarka będzie zawsze czysta i pachnąca.

6. Od czasu do czasu użyj odkamieniacza

Zmywarka to urządzenie szczególnie narażone na osadzanie się w niej kamienia. Ten z kolei jest najczęstszą przyczyną awarii. Aby tego uniknąć zadbajmy o prawidłowe ustawienie twardości wody na początku użytkowania zmywarki (umożliwia to praktycznie każda nowoczesna zmywarka, w tym zmywarka Whirlpool WFC 3C24 PF X) oraz regularnie używajmy odkamieniacza. Pozwoli on usunąć nagromadzony osad z wnętrza zmywarki oraz wydłuży jej żywotność.

7. Używaj tylko sprawdzonych i markowych środków myjących

Na zakupie tabletek i kapsułek do zmywarki nie warto oszczędzać. Markowe produkty dbają bowiem nie tylko o czystość naszych naczyń, ale są przede wszystkim bezpieczne dla samego urządzenia. Wybierajmy więc tylko dobre i sprawdzone marki.

8. Silnie zabrudzone naczynia opłucz pod bieżącą wodą i usuń z nich resztki jedzenia

Zanim włożymy do zmywarki mocno zabrudzone naczynia warto je wcześniej opłukać i usunąć z nich resztki jedzenia. Pozwoli to lepiej zadbać o czystość filtra, zapobiegnie zatkaniu się zmywarki resztkami pokarmów oraz pozytywnie wpłynie także na rezultaty zmywania.

9. W zmywarce myj tylko odpowiednie przedmioty

Wbrew pozorom, zmywarka nie nadaje się do zmywania wszystkiego. Nie należy w niej bowiem zmywać np. przedmiotów zabrudzonych benzyną oraz substancjami łatwopalnymi. Nie powinniśmy do niej wkładać także pędzli, filtrów oraz innych rzeczy, na których zmywanie nie pozwala producent naszego urządzenia.

10. Dostosuj program zmywania do zawartości zmywarki

Każda nowoczesna zmywarka, w tym zmywarka Whirlpool w Neonet.pl w posiada kilka różnych programów mycia. Należy właściwie dobierać je do rodzaju przedmiotów, które umieściliśmy w jej wnętrzu. Intensywne programy myjące w wysokich temperaturach pasują do zmywania silnie zabrudzonych naczyń. Z kolei delikatne programy doskonale sprawdzą się do szkła i delikatnej porcelany. Wybór właściwego programu pozwoli nam zadbać o nasze naczynia oraz zapobiegnie uszkodzeniu delikatnych przedmiotów, co także mogłoby doprowadzić do awarii urządzenia.5 komentarzy:

 1. Nie mam zmywarki od lat, ale kiedy takową posiadała... stosowałam się do tych rad ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno posiadacze zmywarki skorzystają. My nigdy nie mieliśmy i nie mamy ;)

  http://przystanek-klodzko.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Posiadam zmywarkę ale nie wiedziałem że trzeba używać odkamieniacza. Sądziłem, że wystarczy dobra kostka do zmywarki i to wszystko załatwia. Muszę sprawdzić skład tych kostek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zmywarkę posiadam od niedawna. Fajna sprawa ale często jednak jeszcze zmywam ręcznie bo jak są zaschniete talerze dzieci po obiedzie zmywarka potrafi mi je nie domyc. Może po przetestowaniu wszystkich programów trafię na ten właściwy. Cenne rady w artykule jak dla mnie:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed włożeniem talerzy do zmywarki polecam usunięcie resztek i przelanie wodą.

   Usuń