9 cze 2018

# ogród

O czym należy pamiętać, aby móc się cieszyć pięknym trawnikiem?

Pielęgnacja roślin ogrodowych latem jest niezwykle istotną kwestią. Każdy kto decyduje się na uprawę roślin, musi liczyć się z tym, że konieczne będzie poświęcenie ogrodowi swojego cennego czasu i energii. Bez tego na próżno jest spodziewać się pięknych widoków, którymi można by było upajać się każdego dnia. Wbrew pozorom posiadanie zielonego trawnika nie jest takie proste. Wymaga on bowiem regularnego podlewania, koszenia i nawożenia oraz grabienia. Pojawia się zatem pytanie, jak o niego dbać, aby był ozdobą przydomowego ogródka?Soczyście zielony trawnik – o czym należy pamiętać, aby takowy posiadać?


Trawnik najszybciej rośnie latem, jednakże aby ładnie się prezentował, konieczne jest regularne podlewanie i koszenie go. Zaleca się kosić trawę przynajmniej raz w tygodniu, chociaż czasem konieczne jest robienie tego częściej. Najlepiej zadbać o to, aby podczas bardzo upalnych dni postawić nieco wyższe źdźbła trawy niż zazwyczaj. W przypadku przedłużającego się okresu bezdeszczowych i upalnych dni należy często podlewać trawnik lub zainwestować w system automatycznego nawadniania, który wykona za nas całą pracę. Jeśli chodzi o podlewanie ogrodu, to nie wystarczy go zroszyć. Konieczne jest obfite nawodnienie gleby – tak aby była ona zwilżona na głębokość co najmniej 10 cm. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż zbyt płytkie zwilżanie gleby przyczynia się do coraz to płytszego ukorzenienia się trawy, która na siłę musi szukać dostępu do wody na powierzchni gleby. To niestety jest prosta droga do zmniejszenia odporności trawy na suszę, a więc do pożegnania się z pięknym trawnikiem. Ogólnie zaleca się podlewać trawnik co trzy dni, a w okresie silnych upałów częściej – gdy tylko zaobserwujemy pierwsze niedobory wody na roślinach.

Trawnik potrzebuje również nawozu, jeśli ma być piękny. Zaleca się nawozić go pod koniec czerwca lub na początku lipca. Świetnie sprawdzają się nawozy mineralne. Śmiało można sięgnąć po uniwersalny nawóz wieloskładnikowy firmy Target czy też po specjalny nawóz do trawników. Wybór jest spory i zróżnicowany. Trawnik zaleca się nawozić po skoszeniu trawy, najlepiej w pochmurny dzień. Świetnie byłoby zrobić to w dniu, w którym ma padać, dzięki czemu nawóz przeniknie w głąb gleby. Jeśli jednak nie ma co liczyć na opady deszczu, pozostaje obficie podlać trawnik, aby nawóz mógł się rozpuścić. Bardzo ważne jest to, aby nawóz został równomiernie rozsypany. Pomocny do tego okazuje się być zatem siewnik.
Troska o przydomowy trawnik

Obecnie sklepowe półki aż uginają się pod naporem różnego typu preparatów do pielęgnacji trawnika, jednakże nie wszystkie z nich są godne polecenia. Należy stawiać wyłącznie na sprawdzone preparaty renomowanych marek typu Target. Wówczas mamy pewność, że uzyskamy satysfakcjonujące efekty. Warto przy tym pamiętać o tym, że w przypadku okresów suszy nie zaleca się sięgać po nawozy. O trawnik należy dbać nie tylko wiosną i latem, ale także na jesień. Już pod koniec sierpnia można zastosować jesienny nawóz do trawników, który będzie zawierał sporo potasu i fosforu. Jest to prosty sposób na przygotowanie trawnika do zimy i cieszenie się jego ładnym wyglądem aż do samego końca sezonu. Ponadto trzeba pamiętać o zwalczaniu chwastów pojawiających się na trawniku. Jeśli robi się to regularnie, to wystarczy ręczne usuwanie pojedynczych intruzów, ale przy zaniedbaniu tej czynności warto sięgnąć po chemiczne preparaty o selektywnym działaniu.

1 komentarz: