27 lut 2019

# dom

Pleksi - tworzywo o szerokim zastosowaniu

Czym jest pleksi?

Pleksi (plexi, szkło akrylowe, szkło organiczne) jest polimerowym tworzywem sztucznym. Główny jego składnik stanowi polimer, który zastępuje plastik. Tworzywo to jest sztywne, termoplastyczne, bezbarwne. Charakteryzuje się wyjątkową przezroczystością. Materiał jest odporny na promieniowanie UV oraz warunki zewnętrzne. Dzięki tym przymiotom nie wymaga szczególnej konserwacji i bardzo długo zachowuje swoje właściwości. Pleksi jest tworzywem łatwym do kształtowania i obróbki termicznej oraz mechanicznej. Można je modelować używając prostych narzędzi i możemy to zrobić we własnym zakresie.



Zalety pleksi

⇒ Omawiane tworzywo jest odporne na działanie promieni UV. Pleksi nie żółknie po długim nawet czasie ekspozycji na świetle.
Charakteryzuje się przezroczystością w świetle dziennym, dzięki czemu wykonane z niego przedmioty nie zagracają pomieszczeń.
⇒ Są bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Dzięki dobrym parametrom termoplastycznym i dużej elastyczności daje możliwość tworzenia różnorodnych form i kształtów.
⇒ Materiał jest odporny na rozciąganie i ściskanie.
⇒  łatwe w recyklingu, więc są przyjazne środowisku naturalnemu.
⇒ Mają przeróżne możliwości zastosowania.

Gdzie pleksi znajduje zastosowanie?

Dzięki swoim właściwościom pleksi znajduje szerokie zastosowanie. Wykorzystywane jest w różnych gałęziach gospodarki.
⇒ W nowoczesnym designie wykorzystuje się meble z pleksi. Nadają one wnętrzom nowoczesnego charakteru, są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki przezroczystości zachowują w pomieszczeniach więcej światła, powiększają optycznie przestrzeń.
⇒ W sklepach zobaczyć można stojaki, zawieszki cenowe haki do ekspozycji.
⇒ Z pleksi powstają moduły wykorzystywane w budownictwie jako elementy elewacji, drzwi, przeszkleń, doświetleń, basenów.
⇒ Z tego tworzywa wykonuje się ekrany przeciwhałasowe i antytermiczne.
⇒ Z pleksi tworzy się  przedmioty podwyższonej udarności (na przykład tarcze policyjne).
Do pomieszczeń wewnętrznych ze szkła akrylowego wykonuje się umywalki, wanny, oprawy świetlne.
Przemysł wykorzystuje pleksi do podzespołów, osłony maszyn i urządzeń.
Omawiane tworzywo świetnie sprawdza się w sprzęcie laboratoryjnym, aparaturze chemicznej szczególnie narażonym na działanie chemiczne.
⇒ Pleksi używa się w transporcie do szklenia kabin i okien samolotów, statków, pojazdów.
⇒ Handel często sięga po elementy wyposażenia stoisk z pleksi. Są to półki do ekspozycji butów, stojaki na wizytówki, ramki na zdjęcia i wiele innych.


Możliwości wykorzystania pleksi do tworzenia zeń różnorodnych przedmiotów są praktycznie nieskończone, a właściwości tego materiału zachęcają do stosowania w różnych dziedzinach. Podkreślić raz jeszcze należy, że dzięki łatwości recyklingu pleksi zasługuje na zainteresowanie.












4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa i kreatywna notatka! Super :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja mam z pleksi podkładki do wycinania w Big Shocie :)

    https://inspirow.anka.com.pl/

    OdpowiedzUsuń
  3. Widziałam ostatnio pleksi wycinane przez centrum obróbcze CNC. Ta precyzja na pewno pozwala uzyskać kształty, którymi później możemy cieszyć oko. I fakt, jest to materiał o naprawdę szerokim zastosowaniu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja bardzo lubie patrzeń na różnego rodzaju krajobrazy, i z racji tego że żadnego nie mam u siebie za oknem chciałem się was zapytac czy sądzicie, że takie rozwiązanie jak Fototapety krajobrazy to dobry pomysł? Chciałbym jedna ściane okleić taką tapeta. Co wy o tym sądzicie?

    OdpowiedzUsuń