13 mar 2019

# ogród

Marzec w ogrodzie

Połowa marca już blisko. Już za chwileczkę, już za momencik zawita do nas prawdziwa wiosna. Ogród czeka na jej przyjęcie. Zadbajmy o to, by godnie ją przywitać i dajmy jej szansę na pełny rozkwit. 

Pora zabrać się do roboty. Czekają nas wiosenne porządki oraz wizyty na bazarach i w sklepach ogrodniczych.

Przed nami sporo pracy, by w ogród wyglądał pięknie. Czas na przeprowadzenie prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Zaczniemy od przeglądu roślin, zaplanujemy kolejne działania.  


Na początek należy sprawdzić w jakim stanie drzewa, krzewy, trawnik i rośliny na rabatach przetrwały zimę.

Trzeba uważnie przyjrzeć się drzewom i krzewom i wyciąć zeschnięte, przemarznięte oraz połamane pędy. Przycinamy posadzone jesienią młode drzewa owocowe i krzewy. Na starszych drzewach prowadzimy cięcia prześwietlające, wycinamy krzyżujące się gałęzie.  Powstałe rany smarujemy maścią ogrodniczą.

Pod drzewami i krzewami, a także na grządkach rozkładamy kompost. 


Usuwamy zeszłoroczne kwiatostany hortensji.


Trawnik czeka na odświeżenie. Grabiami usuwamy sfilcowaną warstwę. Napowietrzamy go, nakłuwając murawę widłami. Dosiewamy trawę w pustych miejscach.


W marcu warto też zwapnować glebę. 

Pod koniec miesiąca zdejmujemy rozgarniamy kopczyki róż, przygotowujemy glebę na rabatach do nowych nasadzeń. Nawozimy ją kompostem, obornikiem, torfem. Drzewa i krzewy również zasilamy nawozem.


W marcu wysiewamy rośliny ozdobne i użytkowe. Samodzielne przygotowanie sadzonek pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki. Da też możliwość wymiany rozsad ze znajomymi.
W drugiej połowie marca sadzimy cebulki kwiatów. Mieczyki i lilie sadzimy dopiero wtedy, pogoda będzie słoneczna i ciepła.
Narcyzy w skrzynkach już od końca lutego zdobią mój dom. 


Dzielnie przetrwały  kilkustopniowe mrozy. Jeszcze teraz można zakupić gotowe sadzonki i upiększyć parapety lub wsadzić rośliny do gruntu.Marzec to też dobry czas na wsadzenie do skrzynek i na rabaty kolorowych bratków. Te barwne kwiaty są odporne na przymrozki.
Nie pozostaje na koniec nic innego dodać jak tylko "To do dzieła".

Przypominam też o tym, że nadszedł dobry czas na pozyskanie soku z brzozy.


5 komentarzy:

 1. Bardzo tęsknię za wiosną. Swojego ogródka jeszcze nie mam ale chętnie podziwiam i zaglądam na cudze :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do stworzenia mini ogródka na balkonie lub parapecie.

   Usuń
 2. Jak wiosennie u Ciebie! Czekamy na ciepłe słoneczko. Po tych deszczach wszystko zazieleni się. Zakwitną kwiaty. Twoje sugestie są ok. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie wykonane zdjęcia i ciekawe odmiany kwiatów.
  Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń