20 maj 2020

Jak pielęgnować ogród latem?

Powszechnie się uważa, że ogród jest miejscem intensywnej pracy jedynie w okresie wiosennym, gdy trzeba go gruntownie posprzątać i oporządzić po zimie, która zawsze wprowadza nieco zamieszania. Lato uważane jest przez osoby niezaznajomione bliżej z tematem, za okres jedynie odpoczywania i cieszenia się pięknie rosnącym ogrodem. Rzeczywistość jest jednak inna, ponieważ lato to czas bardzo intensywnych prac w ogrodzie. Konkretnie jakich?


Jak dbać o trawę?

Nie da się ukryć, że latem trawnik obecny w ogrodzie potrzebuje szczególnej uwagi. Jego poprawna pielęgnacja umożliwi nie tylko przetrwanie trudnych letnich warunków, lecz również piękne i zdrowe rośniecie. Co jednak konkretnie grozi trawnikowi podczas lata? Największym dla niego zagrożeniem jest oczywiście silne słońce. Często zdarza się taka sytuacji, gdy nieodpowiednio podlewany trawnik zwyczajnie wysycha. Proces ten najpierw zaczyna się od żółknięcia trawy, która następnie staje się coraz bardziej sucha, aż do całkowitego jej obumarcia. Aby do tego nie doszło, konieczne jest regularne, lecz też i o odpowiedniej porze podlewanie. Nie poleca się podlewania trawnika w ciągu dnia, ponieważ wysoka temperatura i silne nasłonecznienie bardzo szybko odparują wodę, nie dając nawet szansy na przedostanie się jej do trawy. Najlepszym czasem na podlewanie jest zatem późny wieczór, gdy słońce nie operuje już z tak dużą siłą.
Nie można również zapominać o tym, że trawnik w lecie powinien być często i bardzo krótko koszony, dzięki czemu uzyskuje się pewność, że nie nastąpi kwitnięcie źdźbeł, co spowodowałoby spowolnienie ich wzrostu.
Na koniec warto pamiętać, że wystawiona na działanie silnego słońca trawa, może utracić wiele cennych dla jej wzrostu mikroelementów takich jak azot, siarka, czy też fosfor. Żeby odpowiednio ją odżywić, poleca się jej nawożenie przy pomocy odpowiednich mieszanek odżywczych.

A co z chwastami?

Lato to czas, gdy nie tylko trawa, ale też i chwasty niezwykle dynamicznie i szybko rosną. Żeby nasz trawnik, lecz również i cały ogród, nie pokrył się tymi nieestetycznymi, lecz przede wszystkim niebezpiecznymi dla pozostałych roślin chwastami, trzeba regularnie przeprowadzać gruntowne odchwaszczanie całego ogrodu.
Proces ten można przeprowadzać na trzy sposoby. Po pierwsze ręcznie walczyć z chwastami, co jednak jest procesem trudnym i meczącym. Można również zastosować specjalną maszynę, która automatycznie będzie usuwała chwasty. Jest to szybkie, lecz niestety niezbyt skuteczne, ponieważ mechaniczne usunięcie chwastów nie gwarantuje, że bardzo szybko nie pojawią się w jego miejsce zupełnie nowe. Zdecydowanie najlepszym sposobem na skuteczne odchwaszczenie jest zastosowanie odpowiednio dobranych środków chemicznych. Tzw. herbicydy są w stanie bardzo skutecznie rozwiązać problem chwastów, w nawet największym ogrodzie. Bez wysiłku i frustracji.

Podsumowanie

Ogród latem to nie tylko piękne miejsce odpoczynku, lecz również miejsce pracy Czasem bardzo ciężkiej, aby zachować ogród w odpowiednio estetycznym stanie. Pomimo że jest to praca bardzo trudna, to jednak jest również niezwykle satysfakcjonująca.
Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy - największy portal ogrodniczy w Polsce.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza