19 lis 2020

# ogród

Drzewa i krzewy w ogrodzie

Dbanie o ogród, sadzenie w nich coraz to nowych roślin jest jednym z moich ulubionych zajęć. Na posesji przybywa drzew i krzewów. Różnorodność odcieni zieleni jest wręcz nieskończona. Nasadzone drzewa i krzewy znacznie poprawiły architekturę budynku, dały tło innym roślinom. W upalne lato przynoszą zbawczy cień, są jak parasol.  Miło jest odpoczywać w takim otoczeniu. Mnogość drzew i krzewów sprzyja zwiększeniu wilgotności otoczenia, rośliny te pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Posesja znajduje się przy dość ruchliwej ulicy - korony drzew zatrzymują kurz, oczyszczają powietrze.

W ogrodzie rośnie wiele srebrnych świerków, jodły koreańskie, świerki pospolite, brzozy, tuje i jałowce o pokroju wzniesionym i płożącym. Tuje utworzyły wysoki, zielony płot dzieląc ogród na dwie odrębne części. Są tu też maliny, borówki amerykańskie, orzechy włoskie i laskowe.


Jednym z moich ulubionych drzew jest jodła koreańska, która wyróżnia się pięknymi granatowymi szyszkami.

Innym drzewem, które kocham jest brzoza. Wczesną wiosną raczy nas sokiem o fantastycznych właściwościach zdrowotnych.


W koronach drzew pięknie trelują ptaki, przyjemnie głaszcząc ucho. 


A i wiewiórki chętnie zaglądają do ogrodu, ciesząc oko. Drzewa i krzewy nie tylko wiosną, jesienią i latem są piękne. Zimą wyglądają równie zniewalająco.Początek listopada to ostatni dzwonek, kiedy można sadzić drzewa i krzewy owocowe i ozdobne. Warunkiem jest to, aby były one odporne na mróz. Na razie listopad jest łaskawy i nie obdarował nas mrozem, zatem ziemia jest miękka. Jeszcze kilka dni temu zasadziłam kolejną hortensję o kremowych kwiatach. To mój ulubiony krzew ozdobny. Nie mogłam się oprzeć zakupowi tej rośliny i powiększenia kolekcji. Pewnie i najnowsza hortensja nie będzie ostatnią. Dla tego pięknego krzewu zawsze w moim ogrodzie znajdzie się miejsce. Bo czyż taki widok nie jest piękny?W moim ogrodzie nie zabrakło róż. Zdecydowałam się na te pnące, bo nie są wymagające. Nigdy jeszcze mi nie przemarzły, choć nie zabezpieczam ich przed mrozami.

Potężna donica stająca przed wejściem do domu wita gości. Oprócz zimozielonej trzmieliny na wysokim pniu co roku rosną w niej różne kwiaty. Co roku jest inaczej. Od najwcześniejszych wiosennych dni w ogrodzie króluje forsycja rozświetlając ogród tysiącem drobnych żółtych kwiatów. To taki ogrodowy lampion.


Drzewa i krzewy idealnie się ze sobą komponują. Te ostanie uzupełniają nasadzenia drzew – Będąc niższymi wypełniają luki, przenikając ze tworzą spójne ściany zieleni. Kwitnące rośliny przyciągają owady i stanowią pożywienie dla sąsiadującej z naszą posesją pasieki. Zawsze mogę liczyć na wspaniały miód od życzliwego, zapalonego pszczelarza - sąsiada😉

Jeśli nie zdążymy przed zimą posadzić w naszych ogrodach nowych gatunków drzew i krzewów, to zaplanujmy zakupy, rozmieszczenie roślin, uzupełnijmy brakujący sprzęt lub wymieńmy go na nowy, by na wiosną ze zdwojoną siłą zabrać się do upiększania istniejących już ogrodów lub zakładania nowych. Warto udać się do dobrego sklepu https://www.drzewa.com.pl/  Takie rozwiązanie w czasach pandemii sprawdzi się idealnie. Zakupy będą szybkie i bezpieczne.

A potem, kiedy po latach drzewa i krzewy pięknie się rozrosną, będzie można zasiąść w wiklinowym fotelu i delektować się chwilą. 


1 komentarz:

  1. Witaj,Jodla koreanska jest przeurocza,te szyszki stojace do gory,jedyna w swoim rodzaju,piekne tulipany,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń