27 lip 2023

# handmade

Sweter z kolorowymi rękawami

Wełna Merino Super Soft to jedna z ulubionych przeze mnie włóczek. Tym razem wydziergałam z niej kardigan z kolorowymi rękawami zapinany na drewniane guziki nawiązujące do barwnych pasków. 



Sweter jest zrobiony ściegiem półangielskim. Efekt jest bardzo ładny, ale ścieg wymagający. Każde spadnięcie oczka z drutu, każda pomyłka skutkuje pruciem. Nitka bowiem jest rozciągliwa, więc nie da się zgubionego oczka podciągnąć, bo nitka się rozciąga, co nie wygląda dobrze. Trzeba dokonać korekty i pruć kawałek robótki. Praca wymagała więc dużego skupienia, zwłaszcza przy dzierganiu rękawów robionych na okrągło.



Na sweter zużyłam prawie 13 motków włóczki. Mimo, że to rozmiar M, to wyszło sporo, bo ścieg jest "włóczkożerny". 

Początek robótki, to ściągacz 1/1, a po kilku centymetrach zmiana na ścieg dominujący. Przody i tył są zeszywane (na ramionach łączone za pomocą trzech drutów). Plisa (ściągacz 1/1) i rękawy są dorabiane. 

Przody i rękawy robiłam na drutach nr 5,5, a plisę na 4,5. Zwykle plisę nabieram tak, że na dwóch oczkach robię 3, ale przy ściegu półangielskim jest 1:1. Oczka w tym ściegu są bowiem niższe, niż w innych ściegach.

Ściągacze w rękawach są robione na drutach skarpetkowych nr 4.


A teraz jeszcze słów kilka na temat wykorzystanej włóczki:

⇒ 100% wełna merino extrafine
⇒ 50 g || 125
⇒ druty rozmiar 4 - 5 mm
⇒ próbka: 21 oczek i 28 rzędów to 10 cm x 10 cm
⇒ zalecane pranie ręczne
⇒ wyprodukowano we Włoszech

Wełna ta zapewnia termoizolację, odprowadzając latem ciepło na zewnątrz (daje to uczucie chłodzenia), a zimą zabezpiecza przed utratą ciepła. Ma też zdolność odfiltrowywania wilgoci i absorpcji, bowiem od wewnątrz merino pochłania wodę, a od zewnątrz (dzięki lanolinie) odpycha cząsteczki wody. To pozwala na uwolnienie wilgoci, która nie zatrzymuje się między włóknami. Wełna merino nie pochłania brzydkich zapachów, bo dzięki temu, że nie gromadzi wilgoci, bakterie nie namnażają się. Merino nie elektryzuje się, nie przyciąga więc kurzu, w którym znajdują się mikrofoby. Jest więc łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli ubranie nie uległo poplamieniu, to wystarczy je wywietrzyć.

Zestaw kolorów w sweterku jest niezwykle energetyczny.





A oto efekt końcowy.


Wkrótce pojawi się post prezentujący sweterek na modelce. 

5 komentarzy:

  1. Pięknie Ci wyszedł! Bardzo mi się podoba, te kolorowe rękawy robią robotę. Nosiłabym taki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. nie umiem robić na drutach, ale to wspaniała umiejętność. gratuluję

    OdpowiedzUsuń
  3. Idealny na zbliżające się szare i chłodne jesienne dni ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wygląda rewelacyjnie. Cieplutkich swetrów nigdy za wiele

    OdpowiedzUsuń
  5. Na jesień idealny. Teraz moja mama wzięła się za robienie na drutach

    OdpowiedzUsuń