5 lut 2025

# dom

Dbajmy o zdrowie, czyli walka z wilgocią

Mieszkając w swoim wymarzonym gniazdku staramy się o to, by było w nim czysto, świeżo i ładnie. Malujemy ściany, remontujemy, wymieniamy sprzęty, dekorujemy. Chcemy, aby miejsce w którym spędzamy czas, było przytulne. Wypoczynek po dniu pełnym wyzwań w przyjaznym otoczeniu daje nam nową energię i chęć do dalszego działania. Przyjemnie jest przebywać z rodziną i przyjaciółmi w miejscu, które nam się podoba.

Źródło grafiki - tutaj

Dbając o dom, trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest on  odpowiednio zaizolowany, czy dach nie jest uszkodzony. Nie można dopuścić do tego, aby woda podczas deszczu dostawała się do wnętrza, powodowała zawilgocenie ścian i podłóg.

Woda jest żywiołem, bez niej nie ma życia. Stanowi ilościowo największy składnik ciała człowieka - u dorosłych to ok. 70% masy ciała, a u niemowląt ok. 85%

Jak długo można żyć bez wody? Przy temperaturze do 21° C do 10 dni o ile nie będziemy się ruszać i schowamy się w cieniu.

Źródło grafiki - tutaj

Jednakże czasem mamy do czynienia z paradoksem. Choć bez wody nie da się żyć, to czasem zdarzają się z takie sytuacjami, w których woda źle wpływa na nasze zdrowie.

Wilgoć niekorzystne oddziałuje na układ oddechowy człowieka. Powoduje rozwój astmy i alergii. W zawilgoconych pomieszczeniach rozwijają się grzyby pleśniowe, które produkują mykotoksyny. Szkodzą one zdrowiu człowieka. Są bardzo niebezpieczne dla dzieci i dorosłych. Mogą one powodować grzybice, alergie, choroby układu pokarmowego, oddechowego, wątroby. 

Pomieszczenia, które uległy zawilgoceniu, są zimniejsze od suchych i trudniej je ogrzać. Mokre ściany słabo chronią od zimna. Wilgoć może przyczynić się do uszkodzenia konstrukcji budynku, zniszczyć domowe sprzęty i odzież. Ważne jest zatem by nie dopuścić do wilgoci, a jeżeli już do tego dojdzie, natychmiast osuszyć ściany oraz wzmocnić izolacją cieplną budynku i wentylację.

Osuszanie ścian po przemrożeniu lub przemoknięciu jest koniecznością. Taką czynność warto jest powierzyć specjalistycznej firmie, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek. Usługa będzie skutecznie oraz dobrze wykonana, a koszt jej wykonania nie nadszarpnie budżetu inwestora.

Podsumowanie:

  • zatroszczmy się o właściwą wentylację pomieszczeń;
  • zadbajmy o odpowiednią izolację cieplną budynku; 
  • zlikwidujmy nieszczelności w dachu;
  • osuszmy domy, jeśli jednak ulegną one zawilgoceniu.

Warto zapamiętać że suche domy i miejsca, w których mieszkamy, uczymy się i pracujemy to nasze zdrowie. Zadbajmy o nie. Mamy tylko jedno.

Źródło grafiki - tutaj


 

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz